Παρέδωσε πνεύμα ο ΠΑΟΚ: "Εφαγε" 90άρα από την Κύμη και έχασε

Η γενναία Κύμη σκόραρε 93 πόντους και νίκησε τον ΠΑΟΚ με 93-82 στην πιο μεγάλη νίκη της ιστορίας της μέχρι την επόμενη.

BASKET LEAGUE / ÊÕÌÇ - ÐÁÏÊ (Eurokinissi Sports / ÌÏÕÍÔÑÉ×ÁÓ ÊÙÓÔÁÓ)
BASKET LEAGUE / ÊÕÌÇ - ÐÁÏÊ (Eurokinissi Sports / ÌÏÕÍÔÑÉ×ÁÓ ÊÙÓÔÁÓ) EUROKINISSI SPORTS

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο όταν και πέτυχε 27 πόντους (για να προηγηθεί με 10), ο ΠΑΟΚ, πολύ κουρασμένος από τις υποχρεώσεις του στο Τσάμπιονς Λιγκ, αγκομαχούσε. Τόσο πολύ μάλιστα που στο τέλος δεν μπόρεσε να αντισταθεί βλέποντας τους νεοφώτιστους να πετυχαίνουν 93 πόντους.

Και γιατί όχι; Η Κύμη είχε έξι λιγότερα λάθη και σούταρε με ποσοστό 47% από το τρίποντο εκμεταλλευόμενη άριστα την κούραση του αντιπάλου της. Ο δε Κοστόφ είχε 21 πόντους σε 28 λεπτά συμμετοχής κάνοντας τη διαφορά.

Ο ΠΑΟΚ, ειδικά στην τρίτη περίοδο, έχασε τα αυγά και τα πασχάλια επιτρέποντας στους γηπεδούχους να σκοράρουν 32 πόντους. Στη συνέχεια όσο και αν προσπάθησε δεν μπόρεσε να το μαζέψει με τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 40-45, 72-63, 93-82

Κύμη: Αντεγκμπόγιε 7, Τσούπκοβιτς 11, Κοστόβ 21, Μόργκαν 9, Ελ Αμίν 17 (8ασ, 3κλ), Τουντζιαράκης 7 (7ρ), Σιγκούνας 6 (6ρ), Σταμάτης 9, Πάλμπλαντ 6.

ΠΑΟΚ: Κόνιαρης 5, Τέιλορ 9, Μιλιένοβιτς 11 (13ασ), Σάιμπερτ 19, Κλάντον 14, Χρυσικόπουλος 20, Τσόχλας 2, Γλυνιαδάκης 2, Καραμανώλης, Μπράιαντ.