Ρέθυμνο - Καβάλα 84-74

Βαθμολογική "ανάσα" πήρε το Ρέθυμνο που επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας εντός έδρας της Καβάλας με 84-74.

Ετσι κρίθηκε

Ούτε τώρα κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης η Καβάλα του Στιβ Γιατζόγλου, καθώς το Ρέθυμνο επικράτησε με 84-74. Το ματς είχε άγριο ρυθμό από νωρίς με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά εύστοχες. Το πρώτο δεκάλεπτο τις βρήκε ισόπαλες με 28-28, όμως στη δεύτερη περίοδο το Ρέθυμνο πάτησε γκάζι. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ και πήγαν στο ημίχρονο με 52-43.

Στην επανάληψη ο τρελός ρυθμός του πρώτου μέρους έπεσε και οι δύο ομάδες ήταν πιο νευρικές. Τα λάθη κι από τους δύο ήταν αρκετά, ενώ πρωταγωνίστησαν οι άμυνες. Το Ρέθυμνο δεν έχασε το προβάδισμά του, ενώ ανέβασε τη διαφορά μέχρι και το +14 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η Καβάλα έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 10-2 στο τελευταίο δεκάλεπτο και πίεσε τους Κρητικούς, όμως δεν άλλαξε κάτι στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 28-28, 52-43, 66-52 84-74.

Ρέθυμνο(Σκουρτόπουλος): Κλουφ 5 (1), Σχίζας 4, Ρέλφορντ 2, Σάφτενααρ 15 (1), Γιαννόπουλος 10 (2), Τσακαλέρης 2, Χάροου 16 (1), Στόουν 23 (2), Κάρτερ 7, Ματαλόν.

Καβάλα (Γιατζόγλου): Λέιζερ 18 (2), Κέμπ 5, Τόμας 4, Ταπούτος 27 (3), Κοστόβ 12 (1), Καλαϊτζίδης, Γιαννακίδης, Λίβας, Τζόουνς 3, Ρόμπινσον 5 (1).

Ο άνθρωπος του αγώνα

Αρχοντική εμφάνιση από τον Τάιλερ Στόουν. Ο Αμερικανός φόργουρντ πέτυχε 23 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ, συμβάλλοντας τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του.

Το φύλλο αγώνα

Έχει καλή ομάδα το Ρέθυμνο και δεν του αξίζει να βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Κόντρα στην Καβάλα οι Κρητικοί κυριάρχησαν. Πολλοί καλοί σε άμυνα και επίθεση, ενώ είναι σαφές πως αυτή η νίκη θα τους βοηθήσει και στο ψυχολογικό κομμάτι.