Άρης - Καρσίγιακα 72-82

Στα ίσα έπαιξε ο Άρης την πρωταθλήτρια Τουρκίας Καρσίγιακα, έχασε όμως 84-74 και κατετάγη δεύτερος στο "Nick Galis Cup".

Άρης Καρσίγιακα

Μεγάλη προσπάθεια έκανε ο Άρης στον τελικό του "Nick Galis Cup" απέναντι στην Καρσίγιακα της Ευρωλίγκας. Έμεινε όμως από δυνάμεις στο φινάλε, δεν έβγαλε τις άμυνες που απαιτούσαν οι περιστάσεις και ηττήθηκε 84-74.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη διεκδίκησε επί ίσοις όροις το τρόπαιο του διεθνούς τουρνουά, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω με διψήφιες διαφορές (19-7, 32-19, 38-26). Στην τρίτη περίοδο οι "κίτρινοι" προσαρμόστηκαν στον τρόπο παιχνιδιού της Καρσίγιακα και μετά το 44-31 άρχισε να ροκανίζει την εις βάρος του διαφορά. Πρώτα πήγε στο -8 (49-41) και ακολούθως στο -3 (51-48).

Το επιμέρους 27-16 στο τρίτο δεκάλεπτο δημιούργησε τις προϋποθέσεις για την ανατροπή και με τα σουτ του Τσούπκοβιτς ήρθε το 61-57 για τους οικοδεσπότες. Αντίδραση όμως έβγαλαν και οι πρωταθλητές Τουρκίας, με αποτέλεσμα να προσπεράσουν 66-65 και να μην κοιτάξουν άλλη φορά πίσω. Οι δύο Κάρτερ και ο Ράγκλαντ έδωσαν σουτ απ' έξω και η αυλαία έπεσε με την Καρσίγιακα να κατακτάει τον... τίτλο.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 31-39, 56-57, 74-84

Το LIVE του αγώνα

20:51
Καλησπέρα σας, παρέα θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό τον τελικό του "Nick Galis Cup"
20:52
Ο Άρης φιλοξενεί την Καρσίγιακα, με στόχο να κατακτήσει το τρόπαιο στο τουρνουά που διοργανώνει για δεύτερη σερί χρονιά προς τιμήν του "Gangster"
20:52
Μπορείτε να δείτε LIVE εικόνα από το "Nick Galis Hall" αφού η αναμέτρηση μεταδίδεται μέσω live streaming
20:53
Θυμίζουμε πως στους δύο ημιτελικούς, η Καρσίγιακα επικράτησε της Λοκομοτίβ Κουμπάν, ενώ ο Άρης της Ολίμπια Λιουμπλιάνας
20:56
Παρεμπιπτόντως, στον μικρό τελικό, που προηγήθηκε, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέτριψε με +22 (72-50) της Ολίμπια Λιουμπλιάνας
20:56
Θα αργήσει να ξεκινήσει η αναμέτρηση των "κιτρίνων" με τους γείτονες, οι οποίοι κατέκτησαν τον τίτλο του πρωταθλητή την περσινή αγωνιστική περίοδο, λόγω του ότι καθυστέρησε να ολοκληρωθεί το προηγούμενο παιχνίδι
21:00
Οι παίκτες των δύο ομάδων συνεχίζουν την προθέρμανσή τους
21:02
Αρκετός κόσμος στις εξέδρες του "Nick Galis Hall", το οποίο όμως δεν είναι γεμάτο
21:03
Από τις γιγαντοοθόνες του γηπέδου προβάλλεται video με τις καλύτερες στιγμές της καριέρας του Νίκου Γκάλη με την κιτρινόμαυρη φανέλα
21:04
Ο Γιάννης Μπουτάρης χαιρέτησε τον Νίκο Γκάλη, όσο και τον Νίκο Λάσκαρη
21:06
Ο κόσμος συνεχίζει να φτάνει στο γήπεδο...
21:07
Στην Καρσίγιακα αγωνίζεται ο Κένι Γκάμπριελ, που πέρασε μια χρονιά στη χώρα μας με τη φανέλα του Ρεθύμνου
21:07
Σπύρος Γκόντας, Ηλίας Κορομηλάς και Γιάννης Φούφης οι τρεις διαιτητές της αποψινής αναμέτρησης
21:12
Στο παρκέ ο Γιάννης Ζουγανέλης που ευχαρίστησε τον Νίκο Γκάλη για όσα προσέφερε στο ελληνικό μπάσκετ
21:12
Μαζί εξέφρασε κι ένα παράπονο. "Όλα τα κορίτσια εσένα ήθελαν", είπε
21:13
Ξεκίνησε η παρουσίαση των δύο ομάδων
21:15
Οι παίκτες των δύο ομάδων αντάλλαξαν τα αναμνηστικά και σιγά σιγά μπαίνουμε στην τελική ευθεία για το τζάμπολ
21:20
Κάρφωμα από τον Γκάμπριελ, μετά την ασίστ του Άιβερσον (2-0)
21:21
Επιθετικό φάουλ από τον Τσούπκοβιτς
21:21
Γκολ φάουλ από τον Άιβερσον, με τον Τσούπκοβιτς να χρεώνεται με το δεύτερο προσωπικό του φάουλ
21:22
Θα χάσει τη βολή, αλλά ο Γκάμπριελ θα καρφώσει την μπάλα λίγο μετά (6-0 στο 1'18'')
21:22
Τάιμ άουτ καλεί άμεσα ο Δημήτρης Πρίφτης
21:23
Έξαλλος ο προπονητής του Άρη από τον τρόπο με τον οποίο ξεκίνησε το παιχνίδι η ομάδα του
21:25
Ο ΜακΝιλ ανοίγει τον λογαριασμό απόψε με σουτ από μέση απόσταση (6-2 στο 2'10'')
21:27
Θα είναι αλάνθαστος, για να μεγαλώσει το τουρκικό παράδειγμα (8-2)
21:28
Σειρά του Χάγκινς να πάει στη γραμμή των βολών (3'03'')
21:28
Θα βάλει και τις δύο (8-4)
21:28
Ο Γκάμπριελ θα σκοράρει ξανά από τη ρακέτα (10-4 στο 3'30'')
21:29
Πολλά τα προβλήματα του Άρη στη φροντ λάιν, όπου έως τώρα κυριαρχούν οι Τούρκοι
21:30
Στο +9 (13-4) η Καρσίγιακα χάρη στο εύστοχο σουτ τριών πόντων του Ράγκλαντ
21:31
Ο Ουάιτ έχει 1/2 βολές για να μειώσει ελάχιστα τη διαφορά (13-5)
21:32
Μειώνει στους έξι (13-7 στο 5'24'')
21:33
Βολές για τον Κάρτερ, αφού κέρδισε το φάουλ από τον Μούρτο
21:34
Θα είναι εύστοχος και στις δύο (15-7 στο 6'10'')
21:35
Για πρώτη φορά απόψε, η Καρσίγιακα προηγείται με διψήφια διαφορά πόντων (17-7 στο 6'24'')
21:35
Νέο φάουλ, αυτή τη φορά από τον Ουάιτ, που δίνει δικαίωμα για δύο βολές στον Ράγκλαντ
21:36
Με 2/2 βολές του Αμερικανού γκαρντ, στο +12 (19-7) οι Τούρκοι
21:36
Ο Κοέν δίνει την (τρίποντη) λύση στον Άρη (19-10)
21:37
Χαμένος αιφνιδιασμός για την Καρσίγιακα, με τους παίκτες να προσπαθούν να σκοράρουν με άλεϊ ουπ
21:37
Τρεις βολές για τον Μούρτο, ο οποίος κέρδισε το φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο
21:38
2/3 βολές ο Μούρτος και μείωσε σε 19-12.
21:40
1/2 βολές ο Μούρτος και μείωσε ο Άρης σε 19-13.
21:41
Ο Γουότερς με τζαμπ σουτ μείωσε σε 22-15 για τον Άρη.
21:41
Τάιμ άουτ για την Καρσίγκα 59'' πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου.
21:44
12' βολές ο Παλάσιος και στο +8 η Καρσίγιακα (23-15).
21:44
Λήξη πρώτης περιόδου, 23-15 μπροστά οι Τούρκοι.
21:47
25-17, με τις δυο ομάδες να πετυχαίνουν από ένα καλάθι στο ξεκίνημα της β' περιόδου.
21:48
27-17 με δίποντο του Παλάσιος από μακρινή απόσταση.
21:49
29-17 με φόλοου κάρφωμα του Γκονλούμ.
21:50
29-19 μείωσε ο Χάγκινς.
21:51
32-19 με τρίποντο του Μπαϊγκιούλ από την κορυφή.
21:52
Τάιμ άουτ από τον Δημήτρη Πρίφτη 6'37'' πριν το τέλος της β' περιόδου, με τον  Άρη να βρίσκεται στο -13.
21:53
21-32 με τον Ζάρα να μειώνει για τον Άρη.
21:55
Καλή άμυνα στον Γκονλούμ, ο οποίος προσπάθησε να εκβιάσει και το φάουλ.
21:56
Καλάθι και φάουλ από τον Χάγκινς, 32-23. Έχασε την βολή...
21:57
Καλή άμυνα από τους "κίτρινους", με τον Ζάρα όμως να κάνει το λάθος στον αιφνιδιασμό. Ο γκαρντ του Άρη πάτησε την πλάγια γραμμή
21:58
Ο Ράγκλαντ θα σκοράρει για τρεις (35-23 στο 15'50'')
21:59
Τραγικό σουτ από τον Χάγκινς, που σουτάρει από τη γωνία με την μπάλα να βρίσκει στο πλαϊνό σημείο του ταμπλό
22:00
Ωραία συνεργασία των "κίτρινων" που μειώνουν στους 10 (35-25 στο 16'58'')
22:00
Πολλά τα φάουλ στο παιχνίδι, με τον Ουάιτ να κάνει ακόμη ένα
22:01
Στο +11 (36-25) η Καρσίγιακα με 2'52'' να μένουν στο ημίχρονο
22:01
Σειρά του Σίμτσακ να πάει στη γραμμή των βολών, μετά το τρίτο φάουλ του Γκάμπριελ
22:02
Θα βάλει μόνο τη μία (36-26)
22:03
Ο Ουάιτ προσπάθησε να σκοράρει με εντυπωσιακό κάρφωμα, αλλά δεν τα κατάφερε. Στην άλλη πλευρά του παρκέ, ο Ζάρας έκανε το φάουλ
22:03
Οι Τούρκοι είναι αλάνθαστοι από τα 4μιση μέτρα (38-26 στο 18'12'')
22:04
Τάιμ άουτ καλεί ο Ουφούκ Σαρίτσα
22:06
Με νέο ζευγάρι βολών του Ζάρα, η διαφορά πέφτει στους 10 για μία ακόμη φορά (38-28 στο 18'29'')
22:09
Ξανά στο +10 (39-29) οι γείτονες, με τον Ουότερς να μειώνει άμεσα (39-31 στο 19'30'')
22:10
Καλάθι από τον Ράγκλαντ στο φινάλε του πρώτου μέρους
22:11
Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Καρσίγιακα - Άρης 39-31
22:17
Ο Άρης δεν έχει καταφέρει να βρει ρυθμό στο παιχνίδι έως τώρα, με τα προβλήματα στην άμυνα να είναι πολλά
22:18
Μετά το κακό ξεκίνημα πάντως, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ανέβασαν την απόδοσή τους, με το -8 της ανάπαυλας να αφήνει περιθώρια ανατροπής στους "κίτρινους"
22:25
Ο Γιάννη Ζουγανέλης είναι στο κέντρο του "Nick Galis Hall" ερμηνεύοντας το τραγούδι που έγραψε για τον Νίκο Γκάλη
22:26
"Γκάλη, Γκάλη σαν κι εσένα δεν είναι άλλοι, Γκάλη. Τους χορεύεις χάλι γκάλι, Γκάλη Γκάλη" λέει το ρεφρέν
22:29
Οι παίκτες των δύο ομάδων είναι στο παρκέ για την προθέρμανση, πριν την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου
22:31
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με τους Τούρκους να αστοχούν στην πρώτη τους επίθεση
22:31
Λάθος από τους "κίτρινους", αφού ο Ουάιτ δεν κατάφερε να συγκρατήσει την μπάλα
22:32
Τρίποντο από τον Ράγκλαντ (44-31 στο 21'01'')
22:33
Μειώνει ο Πελεκάνος με καλάθι δύο πόντων (44-33 στο 21'30'')
22:35
Ο Ουάιτ σκοράρει για τρεις, μειώνοντας τη διαφορά στους 11 (47-36 στο 22'31'')
22:35
Ο Κάρτερ προσπαθεί να απαντήσει, αλλά δεν θα τα καταφέρει
22:35
Δύσκολο καλάθι από τον ΜακΝιλ με λέι απ (47-38)
22:36
Ο Άρης προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά, με το -8 (49-41) να είναι ξανά γεγονός με 5'48'' να μένουν στο τρίτο δεκάλεπτο
22:39
Άστοχος ο Παλάσιος από το χάι ποστ
22:39
Μειώνει στους έξι ο ΜακΝιλ με νέο προσωπικό καλάθι (51-45 στο 25'15'')
22:39
Επιθετικό φάουλ του Παλάσιος στον Ουάιτ
22:40
Ο Μούρτος θα σκοράρει για τρεις από τη γωνία, με τη διαφορά να πέφτει -μετά από ώρα- στους 3 πόντους (51-48)
22:49
Δύσκολο καλάθι από τον Ουότερς, που ρίχνει τη διαφορά στον πόντο (57-56 στο 29'40'')
22:52
Ο Τσούπκοβιτς δίνει το προβάδισμα στον Άρη με καλάθι δύο πόντων. Είναι το πρώτο προβάδισμα των "κίτρινων" (57-58) στο παιχνίδι.
22:53
Δεύτερο σερί καλάθι από τον Τσούπκοβιτς, αυτή τη φορά για τρεις (57-61 στο 31'20'')
22:54
Θα απαντήσει ο Παλάσιος (60-61)
22:54
Σειρά του Μπαϊγκιούλ να σκοράρει για τρεις, στον αιφνιδιασμό αυτή τη φορά (63-61 στο 31'14'')
22:55
Ο Σεντούρκ γλιστράει στο παρκέ, δείχνοντας να έχει τραυματιστεί στους προσαγωγούς
22:57
Το +2 της Καρσίγιακα παραμένει με 6'22'' να μένουν στον αγώνα
22:58
Airball το τρίποντο του Ράγκλαντ, ο οποίος στη συνέχεια χρεώνεται με τεχνική ποινή
23:00
Ο Ουότερς ευστοχεί στη βολή (63-62 στο 33'54'')
23:01
Νέο τρίποντο από τον Μούρτο! Ο αρχηγός του Άρη έχει 3/5 τρίποντα απόψε, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του (63-65)
23:01
23:03
Η Καρσίγιακα θα ξαναπάρει κεφάλι στο σκορ (66-65) με 4'43'' να μένουν στο παιχνίδι
23:04
Με συνεχόμενα καλάθια από τους Κάρτερ και Ράγκλαντ, η Καρσίγιακα φτάνει στο +6 (71-65)
23:04
Τάιμ άουτ καλεί ο Δημήτρης Πρίφτης
23:07
Με 2'51'' να μένουν στο παιχνίδι, ο Κάρτερ σκοράρει για τρεις (74-67)
23:09
Μειώνει στους 5 ο Άρης με τον Ουότερς (76-71)
23:09
Νέο τρίποντο από τον έτερο Κάρτερ (τον Τζος) της Καρσίγιακα και +9 (79-71)
23:09
Τάιμ άουτ από τον Δημήτρη Πρίφτη
23:11
1'30'' μένουν στο "Nick Galis Hall" για το φινάλε
23:11
Τάπα του Κάρτερ στον Χάγκινς (38'49'')
23:11
Ο Ράγκλαντ "τελειώνει" το παιχνίδι με τρίποντο από τη γωνία (38'59'')
23:16
"Εξαιρετική ομάδα η Καρσίγιακα, με πολλή ποιότητα και ταχύτητα. Είμαστε χαρούμενοι που παίξαμε ένα τόσο δυνατό φιλικό. Χρειαζόμαστε πάρα πολλή δουλειά", δήλωσε ο Δημήτρης Πρίφτης μετά το τέλος του αγώνα