Ολυμπιακός-Μαρούσι 80-70

Eίναι ο Ολυμπιακός και μόλις τελείωσε... Την 25η νίκη του σε 26 ματς της κανονικής περιόδου σημείωσε την Τετάρτη ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ. Σ’ένα ματς δίχως βαθμολογικό ενδιαφέρον, οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 80-70 του Αμαρουσίου και πλέον η προσοχή στρέφεται στα πλέι οφ.

Ετσι νίκησε

Χωρίς τους Πελεκάνο, Σχορτσιανίτη και Βασιλόπουλο ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα να επιβάλει από την πρώτη περίοδο τον ρυθμό του και να πάρει το προβάδισμα έναντι του Αμαρουσίου. Ωστόσο, δεν κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά με αποτέλεσμα το ματς να είναι ανοιχτό σε κάθε πρόβλεψη.

Ακόμα κι όταν ο Ολυμπιακός, με τρίποντο του Χαλπερίν, φάνηκε να ξεφεύγει (21-10), οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνά τους, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του αντιπάλου και διατηρήθηκαν σε επαφή με το σκορ, με το πρώτο μέρος να κλείνει στο -9 (44-35).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και στην επανάληψη και παρά το γεγονός πως το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου έφτασε στο -5 (60-55), ένα γκολ-φάουλ του Μπουρούση έφερε και πάλι τους Πειραιώτες σε απόσταση ασφαλείας, για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με 64-56.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο προπονητές έδωσαν ευκαιρίες και στους παίκτες του πάγκου, το παιχνίδι έχασε και το τελευταίο ενδιαφέρον του και απλά περιμέναμε το τελικό 80-70 για να πιστοποιήσει το νέο ρεκόρ νικών των "ερυθρολεύκων" στην Α1.

Το αστέρι

Ο Παναγιώτης Γιαννάκης πήρε διψήφιο αριθμό πόντων από τέσσερις παίκτες, τους Πρίντεζη, Τσίλντρες, Μπουρούση και Βούισιτς. Ο πρώτος ειδικά πρόσθεσε ακόμα μία πολύ καλή εμφάνιση στο ενεργητικό του.

Απογοήτευση

Σε ένα ματς δίχως βαθμολογικό ενδιαφέρον, η απογοήτευση είναι... άγνωστη λέξη. Για το μοναδικό μελανό σημείο για τους "ερυθρόλευκους" (70 πόντοι που δέχθηκαν) υπάρχει δικαιολογία, αφού το ματς είχε... χαλαρό χαρακτήρα.