Καβάλα-Κολοσσός 66-58

Νικητές και οι δυο Ο Κολοσσός κυνηγούσε τη νίκη για να εξασφαλίσει πλασάρισμα στα πλέι οφ, ωστόσο δεν παρουσιάστηκε αντάξιος των απαιτήσεων στο κλειστό της Καλαμίτσας και γνώρισε την ήττα από την αδιάφορη Καβάλα με 66-58. Ηττα δίχως κόστος για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που κατάφερε χάρη σε συνδυασμό αποτελεσμάτων να προκριθεί στα πλέι οφ.

Ετσι νίκησε

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και με τους Γουίλιαμς Ντάνιελς και Τόρελ Μάρτιν πήραν την πρωτοπορία στο σκορ, για να την παραχωρήσουν σχετικά γρήγορα, ελέω των άστοχων προσπαθειών από τη γραμμή του τριπόντου. Οι Ρόδιοι αντεπεξήρθαν γρήγορα με τον Λανς Χάρις να παίρνει πρωτοβουλίες και έκλεισαν προηγούμενοι το πρώτο δεκάλεπτο με 15-14. Τα λάθη της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου, όμως, κόστισαν και η Καβάλα διαμόρφωσε διαφορά στη δεύτερη περίοδο, με τους Ιβάν Βουγκαντίνοφ και Αντάνας Καβαλιάουσκας να συνεπικουρούν στο σκοράρισμα και τον Γιάννη Γκαγκαλούδη στα κλεψίματα. Το 36-23 του ημιχρόνου κρατούσε σε αγωνία τους φιλοξενούμενους σχετικά με την παρουσία τους στα πλέι οφ.

Μία αντεπίθεση διάρκειας στην τρίτη περίοδο, όμως, άλλαξε άρδην την κατάσταση. Βελτιωμένοι στην άμυνα και με καλύτερα ποσοστά ευστοχίας, οι φιλοξενούμενοι "ψαλίδισαν" τη διαφορά. Η απάντηση των παικτών του Κώστα Πιλαφίδη ήταν ανεξέλεγκτα τρίποντα τα οποία αποδείχθηκαν λανθασμένη επιλογή. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με διαφορά μόλις τριών πόντων (42-39), ωστόσο η υπερπροσπάθεια λίγων παικτών (μαζί με τον Χάρις και οι Αντώνης Ασημακόπουλος, Αγγελος Τσάμης) του Κολοσσού δεν ήταν αρκετή απέναντι σε μία καλή, ομαδική εμφάνιση, όπως αυτή της Καβάλας. Το 66-58 επιστέγασε την θετική παρουσία των γηπεδούχων, στο "αντίο" τους για τη φετινή σεζόν προς τον κόσμο.

Το αστέρι

Ο Ντράγκαν Τσέρανιτς προερχόταν από τραυματισμό και η συνεισφορά του εκ προοιμίου θα ήταν περιορισμένη. Ετσι ο Λανς Χάρις ανέλαβε σχεδόν εξ ολοκλήρου το φορτίο της επίθεσης (25 πόντοι), παίρνοντας πολλές προσπάθειες (εύστοχες οι περισσότερες) και δίνοντας βοήθειες σε και άλλους τομείς (εννέα ριμπάουντ τα τέσσερα επιθετικά, δύο κλεψίματα, δύο κοψίματα).

Απογοήτευση

Οι πιθανότητες ο Κολοσσός να χάσει το "τρένο" των πλέι οφ ήταν μικρές λόγω του απαιτούμενου συνδυασμού αποτελεσμάτων,ωστόσο ο Κολοσσός θα μπορούσε να αγωνιστεί καλύτερα.Ελαφρυντικά φυσικά και υπάρχουν λόγω ορισμένων αγωνιστικών προβλημάτων και μιας... χαρμόσυνης είδησης (η γέννα της γυναίκας του Σπύρου Παντελιάδη), παρ' όλα αυτά λίγο περισσότερο "καθαρό" μυαλό και οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να υποστηρίξει καλύτερα την αντεπίθεσή τους στο τρίτο δεκάλεπτο.