Μαρούσι-Κολοσσός 87-68

Μαρούσι για φίλημα Κολοσσός ήταν το... Μαρούσι στο πρώτο μεταξύ τους ματς για την προημιτελική φάση. Με +28 (30-2)από την πρώτη περίοδο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε επίδειξη δύναμης και πήρε ξεκάθαρο, αγωνιστικό και ψυχολογικό προβάδισμα, ενόψει του δεύτερου αγώνα στη Ρόδο.

Έτσι κρίθηκε

Από τη στιγμή που το Μαρούσι προηγήθηκε 13-2 στο 4', 21-2 στο 8' και 33-8 στο 10', γίνεται εύκολα κατανοητό πώς κύλησε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην πρώτη περίοδο. Οι "κιτρινόμαυροι" έκαναν το τέλειο ματς σε άμυνα και επίθεση, την ίδια ώρα που ο Κολοσσός, άστοχος στην επίθεση και χωρίς συγκέντρωση στην άμυνα, βρέθηκε εξ αρχής στριμωγμένος στα σχοινιά και έγινε εύκολη λεία.

Οι συνεχείς αλλαγές του Σφαιρόπουλου σε πρόσωπα και τακτικές δεν απέφεραν το επιθυμητό αποτέλεσμα, αφού οι παίκτες του, πλην των Ζάρα και Μοντς, ήταν εκτός κλίματος αγώνα. Μόνο με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η διαφορά έπεσε κάτω από τους 20 (52-33 με το πρώτο καλάθι του Χάρις και 62-44), όμως το Μαρούσι έχοντας μάθει από το πάθημα του προ 20ημέρου ματς στην κανονική περίοδο δεν έδωσε δικαιώματα.

Απάντησε ιδανικά σε κάθε προσπάθεια αντεπίθεσης των θαλασσί, συνέχισε να δουλεύει σε υψηλές στροφές και να διακατέχεται από σοβαρότητα και σωστές αντιδράσεις. Ο Παππάς μείωσε 64-47 στο 29', αλλά επρόκειτο για σπασμωδική αντίδραση. Γρήγορα το Μαρούσι ξέφυγε (72-49) με τον Καλάθη να βάζει τη δική υπογραφή του (82-54) στη νίκη των γηπεδούχων.

Το αστέρι

Μια μηχανή για να δουλέψει θέλει το λάδι της κι ο Μπίλι Κις έκανε αυτή ακριβώς τη δουλειά για το Μαρούσι. Απολαυστικός ο Αμερικανός στην οργάνωση του παιχνιδιού μοίρασε 9ασίστ, ενώ όταν το έκρινε απαραίτητο πήρε και πρωτοβουλίες, σκοράροντας 10 πόντους. Όλα αυτά μάλιστα σε μόνο 25 λεπτά.

Απογοήτευση

Με 1/14 δίποντα, κάποια εξ αυτών λέι απ, στην πρώτη περίοδο ο Κολοσσός δεν είχε τύχη στον Άγιο Θωμά. Στο πέντε έναντίον πέντε η ομάδα του Σφαιρόπουλου αντιμετώπισε τρομερό πρόβλημα κι έχασε από νωρίς κάθε ελπίδα νίκης.