Ολυμπιακός-ΑΕΚ 74-70

Αν πριν από το τζάμπολ υποστήριζε κανείς πως η ΑΕΚ θα κατορθώσει να απειλήσει τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ θα τον περνούσαν για τρελό. Κι όμως... Οι "ερυθρόλευκοι", μολονότι βρέθηκαν στο +18 (46-28, 21') χαλάρωσαν υπερβολικά, υποτίμησαν τη δυναμική της Ένωσης και βρέθηκαν προ του φάσματος της ήττας. Μπορεί να επικράτησαν με 74-70, αλλά μόνο προβληματισμό προκάλεσαν στους οπαδούς τους, οι οποίοι μετά από καιρό είχαν και πάλι το δικαίωμα να επιστρέψουν στο γήπεδο.

Δεν ήταν, αλλά έγινε ντέρμπι

Το ερώτημα σχετικά με το παιχνίδι είχε να κάνει με το πόσο θα άντεχε η ΑΕΚ. Η απάντηση φάνηκε να αργεί μόνο δέκα λεπτά. Μετά από την πρώτη περίοδο, οπότε η Ένωση κατάφερε στο σετ παιχνίδι να αποσυντονίσει την επίθεση των "ερυθρόλευκων" (εύκολα λάθη) και να διατηρήσει στην κατοχή της το προβάδισμα (4-6, 7-9, 10-15, 16-17), η αναμέτρηση πήρε τη μορφή που οι περισσότεροι ανέμεναν.

Μικρά-Μικρά

ΣΕΦ: Νίκος Γιαννόπουλος

* Παρέα από τα επίσημα παρακολούθησαν την αναμέτρηση ο Σωκράτης Κόκκαλης κι ο Παναγιώτης Αγγελόπουλος.

* Διαφωνία σχετικά με το ύψος της στεφάνης που σούταρε στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχαν οι μάνατζερ των δύο ομάδων, Σταύρος Ελληνιάδης και Κώστας Κώτσης.

* Έντονη λογομαχία είχε στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Βαγγέλης Αλεξανδρής με άνθρωπο του γηπέδου, ο οποίος καθόταν πίσω από τη μπασκέτα που σούταρε στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός.

* "Φιλοφρονήσεις" αντάλλαξαν μετά το τέλος του αγώνα ο Νέστορας Κόμματος και ορισμένοι φίλοι του Ολυμπιακού που είχαν απομείνει στο γήπεδο.

* Με πρόβλημα τραυματισμού αποχώρησε από την αναμέτρηση ο Άλεξ Άκερ. Ο Αμερικανός υπέστη τράβηγμα στον προσαγωγό κι η κατάστασή του θα εκτιμηθεί καλύτερα την Κυριακή.

Οι Πεν κι Άκερ περιόρισαν τις άσκοπες ενέργειες, ο Ζίζιτς πήρε τη μπάλα κοντά στο καλάθι κι ο Ολυμπιακός έχτισε γρήγορα μια διαφορά ασφαλείας. Είναι χαρακτηριστικό πως στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κροάτης σέντερ των γηπεδούχων σημείωσε τρεις πόντους περισσότερους από όλους τους παίκτες της ΑΕΚ (14 έναντι 11). Φυσιολογικό ήταν η διαφορά να ξεπεράσει το φράγμα των δέκα πόντων (30-20, 14). Όσο μάλιστα τα τρίποντα των κιτρινόμαυρων έβρισκαν σίδερο, με σερί 7-0 πριν από τη λήξη του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 44-28.

Τουλάχιστον οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περιορίσουν την έκταση της ήττας. Ειδικά στο διάστημα 20'-30' ήταν ανώτεροι των Πειραιωτών-περισσότερο συγκεντρωμένοι στην άμυνα και αποδοτικότεροι στην επίθεση δείχνοντας απεριόριστη θέληση να παλέψουν για το καλύτερο.

Αρχικά μείωσαν στους εννέα χάρη σε καλάθι του Γκαγκαλούδη (61-52), ενώ με τρίποντο του Κόμματου στο 36' έφτασαν σε απόσταση επτά πόντων (67-60). Ουσιαστικά τέλος στην αναμέτρηση έβαλε το εύστοχοτρίποντο του Μανώλη Παπαμακάριου (71-62), αφού ο χρόνος που απέμενε για τον Δικέφαλο ήταν ελάχιστος. Πάντως. η προσπάθεια με την αποδοτική άμυνα ζώνης έγινε (74-70), έστω και χωρίς αποτέλεσμα.

Σταρ
Συνήθως ο τίτλος πάει σε κάποιον από τους νικητές. Εμείς όμως θα διαλέξουμε τον Νέστορα Κόμματο. Ο φόργουορντ της ΑΕΚ ταλαιπώρησε όλους τους προσωπικούς αντιπάλους του, ενώ "εκτέλεσε" με ευχέρεια τόσο παίζοντας με πλάτη όσο κι από την περιφέρεια. Η προσωπική του στατιστική εμπλουτίστηκε από 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

(link:136499)Γκέρσον: "Φταίω κι εγώ"(/link)
Απογοήτευση

Φτάνοντας στο +18, οι παίκτες του Πίνι Γκέρσον πίστεψαν πως... καθάρισαν σκεπτόμενοι ήδη την αναμέτρηση με την Ταού στην Ισπανία. Οι αντιδράσεις τους σε άμυνα κι επίθεση δεν ήταν οι κατάλληλες κι έδωσαν έτσι το δικαίωμα στην ΑΕΚ να πιστέψει στη νίκη. Το ίδιο έπραξε κι ο Πίνι Γκέρσον, ο οποίος, μολονότι η Ένωση κατέβασε τη διαφορά, επέμεινε να κρατά στον πάγκο τους παίκτες που τράβηξαν στο πρώτο ημίχρονο.