Μπλάκ-άουτ ο Ολυμπιακός: 2 πόντους σε 8,5 λεπτά!

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 20-12 στο φινάλε του πρώτης περιόδου όμως η συνέχεια βρήκε τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να χάνουν για πολλά λεπτά την επαφή με το καλάθι.

BASKET LEAGUE / ÐÁÏ - ÏÓÖÐ (ÊÙÓÔÁÓ ÌÁÊÑÕÄÇÌÁÓ / Eurokinissi Sports)
BASKET LEAGUE / ÐÁÏ - ÏÓÖÐ (ÊÙÓÔÁÓ ÌÁÊÑÕÄÇÌÁÓ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Έλεγξε απόλυτα το ρυθμό του αγώνα ο Ολυμπιακός και με ώριμες επιλογές στην επίθεση έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας +8 (20-12) όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα εξελίχτηκαν εντελώς διαφορετικά.

Ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα εκπληκτικό σερί 19-2 (!) στηριζόμενος σε λυσσασμένη άμυνα που βραχυκύκλωσε τους Πειραιώτες και πήγε το σκορ στο 31-22, με τους φιλοξενούμενους από την πλευρά τους να σημειώνουν μόνο ένα καλάθι σε σχεδόν 9 λεπτά αγώνα!

Αναμφίβολα, πρόκειται για κάτι ασυνήθιστο για ντέρμπι "αιωνίων", με τον πρωταθλητή Ελλάδας να καταφέρνει να "σώσει την παρτίδα" στο φινάλε με έξι μαζεμένους πόντους, με τους οποίους μείωσε 31-28 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.