Ενοχλημένος ο Σφαιρόπουλος με την κριτική: "Ξέρετε σε ποιον όμιλο παίζει ο Ολυμπιακός;"

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ύψωσε ασπίδα προστασίας στην ομάδα του, στη συνέντευξη Τύπου μετά το τέλος του χιτσκοκικού αγώνα με την ΑΕΚ και απάντησε στην κριτική που του ασκείται για την εικόνα του Ολυμπιακού.

Σφαιρόπουλος Ολυμπιακός

"Ξέρετε σε ποιον όμιλο παίζει ο Ολυμπιακός; Στο τέλος θα δούμε. Η ομάδα είναι πρώτη στην Ελλάδα, έχει κάνει μόνο μία ήττα. Συνολικά η ομάδα κερδίζει, δεν μπορεί να κερδίζει 10-20 πόντους συνέχεια. Στο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός έχει κάνει μόνο μία ήττα, με τέσσερις πόντους από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, οπότε τι συζητάμε; Έχει την πρώτη επίθεση ο Ολυμπιακός στην Ελλάδα κα την καλύτερη άμυνα, δεν καταλαβαίνω την ερώτηση σας", ήταν η απάντηση του -ενοχλημένου από την ερώτηση δημοσιογράφου- τεχνικού του Ολυμπιακού.

Για τη νίκη επί της ΑΕΚ στο θρίλερ του ΟΑΚΑ, είπε: "Δείξαμε χαρακτήρα. Έτσι όπως κύλησε το ματς ήταν πολύ αμφίρροπο. Θα μπορούσε να κερδίσει και η ΑΕΚ, που είναι καλή ομάδα, με καλό ρόστερ και καλή χημεία. Από τις αρχές του δευτέρου μέρους και μετά επιβάλαμε το ρυθμό μας. Η ΑΕΚ έκανε μια υπερπροσπάθεια και πήγε το ματς στην παράταση, ενώ χάσαμε δύο ευκαιρίες να το κερδίσουμε στην κανονική διάρκεια αφού χάσαμε ένα τρίποντο και ένα δίποντο. Η ψυχολογία στην πρώτη παράταση ήταν υπέρ της ΑΕΚ. Έτσι γίνεται, όταν ο γηπεδούχος επιστρέφει στο παιχνίδι και το οδηγεί στην παράταση. Εμείς δείξαμε χαρακτήρα, μας ευνόησαν και οι χαμένες βολές και στη δεύτερη παράταση η ψυχολογία ήταν με μας. Δείξαμε ηρεμία και συγκέντρωση και κερδίσαμε. Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ και της εύχομαι καλή πορεία".