Zhejiang Lions - Παναθηναϊκός 64-83

Με το δεξί ξεκίνησε τα φιλικά στην Κίνα ο Παναθηναϊκός. Οι "πράσινοι" επιβλήθηκαν των Zhejiang Lions με 64-83 έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Ραντούλιτσα και Φώτση.

Με νίκη ξεκίνησε τα φιλικά στην Κίνα ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς επιβλήθηκε στο Ολυμπιακό στάδιο της Χουάνγκ-Ζου των Zhejiang Lions με 64-83, έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα.

Καλάθης, Φελντέιν, Πάβλοβιτς, Φώτσης και Ραντούλιτσα ήταν η αρχική πεντάδα του Παναθηναϊκού στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά με 3-0 (2'27''), όμως οι "πράσινοι" ανέβασαν στροφές στη συνέχεια. Με εύστοχα σουτ από Ραντούλιτσα και Χαραλαμπόπουλο, πέρασαν μπροστά στο σκορ (7-9), ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 8 πόντων (10-18).

Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +10 στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να αποδίδει ωραίο μπάσκετ εντός παρκέ. Στο ημίχρονο η ομάδα του Τζόρτζεβιτς βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 26-39. Ο Χόλμαν έκανε ότι μπορούσε για τους Κινέζους προκειμένου να μαζέψει τη διαφορά, όμως μάταια, καθώς οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν εύκολα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Η νίκη ήρθε με σχετικά εύκολο τρόπο (64-83) και πλέον οι "πράσινοι" προετοιμάζονται για το επόμενο φιλικό επί κινεζικού εδάφους με αντίπαλο τους Shangdomg Tigers, την Τετάρτη το μεσημέρι (30/9, 15:00).

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 26-39, 48-61, 64-83.

Zhejiang Lions (Τσουν Γιανγκ): Γουέι 1, Ζιγκλόνγκ, Νταπένγκ 3, Χενάν 16 (3), Γαν Χάο 5, Ζιένγκ 6, Μινχούι 2, Γουέν, Πάργκο 10 (1), Χόλμαν 21.

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Χαραλαμπόπουλος 6 (1), Φώτσης 10 (2), Διαμαντίδης 9 (1), Παπαγιάννης 2, Κούζμιτς 12, Ραντούλιτσα 11, Καλάθης 6, Φελντέιν 3 (6 ασ.), Λούντζης, Καλαϊτζάκης, Γιάνκοβιτς 11(2), Πάβλοβιτς 13 (1).

14:13
Καλησπέρα σας, παρέα θα παρακολουθήσουμε το φιλικό παιχνίδι του Παναθηναϊκού με τους Zhejiang Lions
14:14
Πρόκειται για το πρώτο από τα δύο παιχνίδια που θα δώσει το "τριφύλλι" στην Κίνα, στα πλαίσια του Euroleague Basketball World Tour
14:15
Οι "πράσινοι" έφτασαν στο γήπεδο περίπου μιάμιση ώρα πριν το τζάμπολ
14:16
Κι αφού ετοιμάστηκαν, οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς βγήκαν στο παρκέ για τα πρώτα σουτάκια πριν την έναρξη της αναμέτρησης
14:17
Είναι το δεύτερο παιχνίδι στο οποίο θα κάτσει στον πάγκο του Παναθηναϊκού ο Σάσα Τζόρτζεβιτς. Θυμίζουμε πως ο Σέρβος προπονητής ενσωματώθηκε στην προετοιμασία του "τριφυλλιού" ανήμερα του Honouring Our Legacy και του φιλικού με την Παρτίζαν (στις 23/9)
14:17
Αυτές τις ημέρες, ο "Σάλε" είχε την ευκαιρία να δουλέψει με τους παίκτες του και να γνωρίσει κάποιους εξ αυτών καλύτερα
14:18
Δείτε εικόνες από την προθέρμανση των "πράσινων"
14:20
Για να έχετε μια εικόνα του τι συμβαίνει, αυτή την ώρα είναι απόγευμα στην Κίνα
14:20
Σε περίπου ένα τέταρτο θα γίνει το τζάμπολ της αναμέτρησης με τους Zhejiang Lions
14:27
Κάπως έτσι είναι ένα... τυπικό πανεπιστήμιο στην Hangzhou
14:30
Περίπου πέντε λεπτά έμειναν για το τζάμπολ της αναμέτρησης
14:31
Το σχετικό "τιτίβισμα" της Euroleague, από το Hangzhou Stadium που θα διεξαχθεί η αποψινή αναμέτρηση
14:32
Λίγος ο κόσμος που βρίσκεται πάντως στο γήπεδο
14:33
Θυμίζουμε πως ο Λευτέρης Μποχωρίδης έμεινε στην Αθήνα λόγω τραυματισμού. Ο 21χρονος γκαρντ υπέστη κάταγμα περόνης στο φιλικό με την Παρτίζαν και θα μείνει εκτός δράσης για περίπου τρεις μήνες
14:34
Οι παίκτες των δύο ομάδων ακούνε τις τελευταίες οδηγίες των προπονητών τους
14:35
Η εικόνα του Hangzhou Stadium λίγο πριν το τζάμπολ
14:36
Οι "πράσινοι" θα βρουν απέναντί τους, μεταξύ άλλων, τον Τζέρεμι Πάργκο, ο οποίος μεταγράφηκε το καλοκαίρι στους Zhejiang Lions
14:36
Καλάθης, Φελντέιν, Πάβλοβιτς, Φώτσης και Ραντούλιτσα η αρχική πεντάδα του Παναθηναϊκού στην αναμέτρηση
14:40
Πολύ καλή άμυνα του Φώτση στο low post, με τον Ραντούλιτσα να μαζεύει το ριμπάουντ μετά το air ball των Κινέζων
14:40
Άστοχος για τρεις ο Φώτσης από την περιφέρεια
14:40
Με 0/4 σουτ έχουν ξεκινήσει το παιχνίδι οι "πράσινοι"
14:40
Οι γηπεδούχοι ανοίγουν το σκορ με τρίποντο (3-0 στο 2'27'')
14:41
Δύο σερί χαμένα λέι απ από τον Καλάθη, που όμως στην άλλη πλευρά κλέβει την μπάλα
14:41
Φάουλ του Χόλμαν στον Ραντούλιτσα
14:42
Ο Ραντούλιτσα θα "σπάσει το ρόδι" για τον Παναθηναϊκό (3-2)
14:42
Απαντάει ο Χόλμαν με σουτ από το high post (5-2 στο 3'30'')
14:42
Ο Φελντέιν είναι αμαρκάριστος, αλλά αστοχεί από τα 6μ75
14:43
Πολύ άστοχος ο Παναθηναϊκός σε αυτά τα πρώτα 3'50'' του αγώνα, με μόλις 1/8 εντός παιδιάς
14:43
Είναι εμφανές πως οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς προσπαθούν να εγκλιματιστούν
14:43
Ο Φελντέιν αστοχεί σε λέι απ στον αιφνιδιασμό, ομοίως κι ο Πάβλοβιτς από τη γωνία
14:44
Βολέ για τον Ραντούλιτσα, που κέρδισε το φάουλ από τον Ζάο
14:44
Ο Τζέρεμι Πάργκο περνάει στο παρκέ, μέσα σε αποθέωση
14:44
Μέσα και οι δύο βολές του Ραντούλιτσα (5-4 στο 4'21'')
14:46
Άστοχος για τρεις (και) ο Γιάνκοβιτς (5'18'')
14:47
Οι γηπεδούχοι τρέχουν διαρκώς το γήπεδο, σουτάροντας σε πρώτο ή δεύτερο χρόνο. Προσπαθεί να ελέγξει τον ρυθμό ο Παναθηναϊκός, που όμως ακόμη ψάχνεται...
14:47
Ο Ραντούλιτσα έχει 2/2 βολές για το πρώτο προβάδισμα του "τριφυλλιού" στο παιχνίδι (5-6)
14:47
Άμεση απάντηση από τους γηπεδούχους (7-6 στο 5'55'')
14:48
Μόνο ο Ραντούλιτσα κι ο Καλάθης συνεχίζουν από τη βασική πεντάδα του Παναθηναϊκού
14:49
Εύστοχος για τρεις ο Χαραλαμπόπουλος από την κορυφή για το +2 (7-9) του Παναθηναϊκού
14:49
Η είσοδος του Παναθηναϊκού στο γήπεδο
14:50
Μειώνουν το σκορ οι Κινέζοι με μία εύστοχη βολή (8-9)
14:50
Ωραίο καλάθι από τον Καλάθη, με floater από τα τρία μέτρα (8-11)
14:52
Στο +4 (8-12) ο Παναθηναϊκός με 1/2 βολές του Χαραλαμπόπουλου (7'48'')
14:52
Ο Κούζμιτς στη θέση του Ραντούλιτσα στο παρκέ
14:53
Μειώνει ο Ζενγκ από τη γωνία (10-12 στο 8'40'')
14:53
Ο Φελντέιν επιστρέφει στο παρκέ, αλλά αστοχεί από τη γωνία
14:54
Όχι όμως κι ο Κούζμιτς, που σκοράρει με σουτ από τα τέσσερα μέτρα (10-14)
14:54
Δεν του βγαίνει το παιχνίδι απόψε του Φελντέιν, ο οποίος χάνει ένα ακόμη λέι απ. Κερδίζει όμως το φάουλ και θα πάει στη γραμμή για δύο βολές.
14:55
Θα βάλει μόνο την πρώτη, αλλά ο Χαραλαμπόπουλος μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ
14:55
Ο Φελντέιν αστοχεί ξανά για τρεις (0/4 απόψε), με τον Κούζμιτς να κερδίζει το φάουλ και να έχει δικαίωμα για νέες βολές
14:56
Ξανά 1/2 βολές ο Παναθηναϊκός, ξανά επιθετικό ριμπάουντ ο Χαραλαμπόπουλος
14:56
Ο Διαμαντίδης σκοράρει με κάπως... τυχερό τρόπο στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου
14:56
Τέλος πρώτης περιόδου: Zhejiang Lions - Παναθηναϊκός 10-17
14:58
Πολύ άστοχοι οι "πράσινοι" στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ έχουν τον τρόπο να βρίσκουν σκορ
14:58
Διαμαντίδης, Φελντέιν, Πάβλοβιτς, Γιάνκοβιτς και Κούζμιτς στην πεντάδα του Παναθηναϊκού
14:59
Πολύ δύσκολο καλάθι από τον Πάβλοβιτς, που πηγαίνει τη διαφορά στο +10 (10-20)
14:59
Ο Ραντούλιτσα είναι ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού έως τώρα με 6 πόντους
15:00
Δεύτερο σερί καλάθι από τον Πάβλοβιτς, που βρίσκει ρυθμό στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (10-22 στο 10'51'')
15:00
Οι "πράσινοι" δεν έχουν δεχτεί καλάθι στο 1'14'' του δεύτερου δεκαλέπτου
15:01
Εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Χόλμαν, που πήρε την μπάλα μέσα στη ρακέτα του "τριφυλλιού" (12-22)
15:01
Καλάθι από τον Γιάνκοβιτς, μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ (12-24 στο 12'10'')
15:03
Στο -9 (15-24) πλέον οι Zhejiang Lions μετά το καλάθι του Χόλμαν (12'53'')
15:06
Μαζεύουν τη διαφορά οι Κινέζοι με δύο βολές από τον Χόλμαν (17-24).
15:06
Τάιμ άουτ για τον Παναθηναϊκό.
15:07
Μπορεί ο Γκιστ να μην έχει δικαίωμα συμμετοχής όμως έχει πάρει από κοντά τον Παπαγιάννη και του δίνει συμβουλές.
15:08
Το σερί συνεχίζεται με τρίποντο από τον Πάργκο. (20-24)
15:08
Γρήγορο 4-0 για τον Παναθηναϊκό με τους Φώτση και Πάβλοβιτς να σκοράρουν (5.19' 20-28).
15:09
Ασίστ από τον Φελντέιν και ο Παπαγιάννης τελειώνει τη φάση (20-30).
15:10
Ξανά στο +12 οι πράσινοι με ασίστ του Καλάθη στον Πάβλοβιτς που αφήνει εύκολα την μπάλα στο καλάθι. (20-32)
15:13
Ασίστ του Ραντούλιτσα στον Διαμαντίδη και ο Παναθηναϊκός είναι στο +13 τρία λεπτά για το τέλος της δεύτερης περιόδου. (21-34)
15:15
Με Καλάθη, Διαμαντίδη, Γιάνκοβιτς, Χαραλαμπόπουλο και Ραντούλιτσα παίζει τώρα ο Παναθηναϊκός.
15:16
Με τον Καλάθη να σκοράρει στον αιφνιδιασμό και τον Χόλμαν να ευστοχεί από κοντά το σκορ έγινε 23-36.
15:17
Ακόμα μία ασίστ από τον Καλάθη και ο Γιάνκοβιτς μόνος του από την γωνία ευστοχεί. (23-39). Τάιμ άουτ για τους Zhejiang Lions.
15:19
25-39 Με δύο βολές του Πάργκο, ενώ μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό της δεύτερης περιόδου.
15:20
26-39 Με 1/2 βολές από τον Ζανγκ. 39'' για το τέλος.
15:21
Αστοχεί ο Χαραλαμπόπουλος, ο Πάβλοβιτς κόβει τον Ζανγκ στην προσπάθεια του για τρίποντο και ολοκληρώνεται το πρώτο ημίχρονο.
15:24
Στη φανέλα του Παναθηναϊκού είναι ραμμένο το μήνυμα "Visit Greece" στα πλαίσια της προσπάθειας των "πρασίνων" για περαιτέρω ανάδειξη της χώρας μας
15:26
Καλή η εικόνα που έχουν δείξει μέχρι στιγμής στην άμυνα οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς
15:30
Θυμίζουμε πως το "τριφύλλι" θα δώσει ακόμη ένα φιλικό στην Κίνα, αυτό με τους Shangdong Tigers την Τετάρτη (30/9, 15:00)
15:31
Ακολούθως η αποστολή θα μεταβεί στη Μόσχα, προκειμένου για τα τελευταία φιλικά παιχνίδια. Οι "πράσινοι" συμμετέχουν για έναν ακόμη χρόνο στο "Gomelsky Cup", μαζί με τις ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Ούνικς Καζάν και Λαμποράλ Κούτσα