Κηφισιά - Άρης 103-108παρ.

Ο τρόπος που προκρίθηκε ο Άρης στα ημιτελικά του πρωταθλήματος, κάνοντας το 2-0 απέναντι στην Κηφισιά, θα γραφεί στην ιστορία. Οι "κίτρινοι" ευνοήθηκαν από την ανεπανάληπτη γκάφα του Μάρσαλ στο φινάλε της πρώτης παράτασης, ο οποίος ισοφάρισε 95-95 με αυτοκαλάθι στο μηδέν και επικράτησαν 108-103 στο Ζηρίνειο έχοντας επιστρέψει από το -17!

Άρης Κηφισιά ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Έτσι κρίθηκε

Η... εξιστόρηση του αγώνα είναι μάλλον περιττή, όταν έχει προηγηθεί η απερίγραπτη γκάφα του Τζερμέν Μάρσαλ στο φινάλε της πρώτης παράτασης. Μετά την πάσα του Στίγγερς ο Αμερικανός σούταρε ασυναίσθητα και ευστόχησε στο καλάθι της Κηφισιάς, διαμορφώνοντας το 95-95 και χαρίζοντας στον Άρη το μομέντουμ της νίκης, το οποίο έμοιαζε να έχει χαθεί.

Γιατί η Κηφισιά, μολονότι είχε ξοδέψει υπέρ της διαφορά 17 πόντων και είχε σωθεί από... βέβαιη ήττα στο φινάλε της κανονικής περιόδου, κρατούσε τη νίκη στα χέρια της και την ευκαιρία να ταξιδέψει την Τετάρτη στη Θεσσαλονίκη για να κυνηγήσει τη έκπληξη. Φυσικά οι "κίτρινοι" δεν έχασαν την ευκαιρία και απέναντι σ' ένα σοκαρισμένο σύνολο ξέφυγαν 101-95 και με σφραγίδα διπλού το τρίποντο του Ξανθόπουλου έκαναν το 2-0 στις νίκες παίρνοντας το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Τι είχε είχε προηγηθεί μέχρι τότε; Ο Άρης άρχισε μ' ένα 7-0 σε 2'15'', αλλά η Κηφισιά αντέδρασε γρήγορα. Ο Ελ Αμίν με 9 δικούς του την οδήγησε στο 9-7 και από τότε η ομάδα του Παπαθεοδώρου κατάφερε να κάνει όσα ήθελε. Ο ΜακΝιλ, που ήρθε από τον πάγκο, αποδείχθηκε πως δεν ήταν στο 100%, οι "κίτρινοι" σπαταλούσαν επιθέσεις είτε με λάθη είτε με χαμένες ελεύθερες βολές και από το 5-0 για το 26-21 οι γηπεδούχοι δεν ξανακοίταξαν πίσω. Ο Γκίκας πήρε τη σκυτάλη από τον Ελ Αμίν, ο Κασελάκης έδωσε τις αναγκαίες λύσεις και με τον Γλυνιαδάκη χωρίς αντίπαλο στη ρακέτα η υπέρ της Κηφισιάς διαφορά παγιώθηκε πάνω από τους δέκα (42-29), φτάνοντας ακόμη και στους 17 (48-31).

Με όπλο το μακρινό σουτ, ο Άρης κυνήγησε ν' ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Τρία εξ αυτών βρήκαν στόχο και το 58-50 (26') του έδωσε την ψυχολογία να παλέψει για την ολική επιστροφή. Ο Κοέν έκανε καλή δουλειά στην πίσω ζώνη και ο Γουότερς πήρε όσα του έδωσε η αντίπαλη άμυνα, με αποτέλεσμα το 63-59. Ο Άρης έφτασε να ισοφαρίσει, 66-66 στο 32', μόνο που φάνηκε να ξεμένει από βενζίνη στην πιο κρίσιμη στροφή του δρόμου.

Ο Ελ Αμίν ξύπνησε από το λήθαργο, υπέγραψε το 75-66 και στο 79-68 του 35' η Κηφισιά είχε αυτό που ζητούσε. Αντί όμως να πατήσει πάνω εκεί για να κλειδώσει το αποτέλεσμα, βιάστηκε να... νικήσει και το ματς πήρε φωτιά. Ο Γουότερς οδήγησε τον Άρη και ο Κοέν τον έβαλε μπροστά ολοκληρώνοντας ένα εντυπωσιακό σερί. Ο Ελ Αμίν είχε 1/2 βολές για το 81-81 και ο Άρης την ευκαιρία για το διπλό πρόκρισης. Ο ΜακΝιλ έχασε το πρώτο σουτ και ο Γουότερς το εύκολο λέι απ, χωρίς ν' αποφευχθεί η παράταση.

Η Κηφισιά ξέφυγε πάλι, το τρίποντο δε του Κασελάκη για το 91-86 θα μπορούσε να τελειώσει τον αγώνα. Ο Άρης πάντως δεν εγκατέλειψε και στα 11'' πριν από το τέλος ήταν στο -1 (93-92) με κλέψιμο και κάρφωμα. Ο Κασελάκης ευστόχησε σ' ένα ζευγάρι στα 9'' και ο ΜακΝιλ βρέθηκε στην ίδια θέση. Η εντολή ήταν μέσα και οι δύο και γρήγορο φάουλ. Ο Αμερικανός όμως αστόχησε στη δεύτερη και ο Στίγγερς πήρε το αμυντικό ριμπάουντ. Για να μην του γίνει φάουλ πάσαρε στον "θολωμένο" Μάρσαλ και ακολούθησε... ό,τι περιγράφηκε παραπάνω.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 48-34, 65-61, 81-81(κ.α), 95-95, 103-108

Κηφισιά: Στίγγερς 4, Κασελάκης 24(3/6τρ, 4ρ, 3ασ), Χογκ 3, Ελ Αμιν 25(3/8τρ, 5ρ), Γλυνιαδάκης 14(7ρ), Μάρσαλ 7(1), Γκίκας 12(2τρ, 8ρ), Σταμάτης, Χρυσικόπουλος 8(4ρ), Σμιθ 6(0/5β)

Άρης: Πελεκάνος, Γουάιτ 27(2/6τρ, 9ρ), Χάγκινς 6, Σίμτσακ 3, ΜακΝιλ 9(1/6δ, 0/4τρ, 4ρ, 6ασ), Ξανθόπουλος 3(1), Τσούπκοβιτς, Γουότερς 29(2τρ, 6ρ, 9ασ, 8λ), Ζάρας 10(3/7τρ), Κοέν 13(3/7τρ, 11ρ), Μούρτος 8(2)

Ο άνθρωπος του αγώνα

Σε... κανονική ροή αγώνα θα ήταν ο Ντόμινικ Γουότερς που άγγιξε το τριπλ νταμπλ. Πώς όμως να προσπεράσεις τον Τζερμέν Μάρσαλ, έναν Αμερικανό που θα μείνει πλέον στην ιστορία με ό,τι έκανε στο φινάλε της πρώτης παράτασης. Έγινε (δυστυχώς για τον ίδιο) ο αρνητικός πρωταγωνιστής ενός αγώνα και στέρησε από την Κηφισιά το 1-1 και ακόμη μια ευκαιρία στο Αλεξάνδρειο.

Το φύλλο αγώνα

Ανεξάρτητα από τον τρόπο η ιστορία έγραψε ότι ο Άρης νίκησε στο "Ζηρίνειο" και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος περιμένοντας τον... Παναθηναϊκό. Ναι οι "κίτρινοι" δεν θα είχαν νικήσει αν ο Μάρσαλ δεν πετύχαινε αυτοκαλάθι, αλλά ίσως με αυτόν τον τρόπο ανταμείφθηκαν για την επιμονή τους. Δεν εγκατέλειψαν ποτέ τη μάχη, έκαναν τρεις ανατροπή και αν ο Γουότερς είχε σκοράρει στο φινάλε της κανονικής περιόδου, θα είχαν όλα τελειώσει πολύ νωρίτερα. Η Κηφισιά απέδειξε ότι δικαίως τερμάτισε ψηλά εφέτος, παρά τις αντιξοότητες στη διάρκεια της σεζόν και τις αναγκαστικές αλλαγές ξένων. Η εμπιστοσύνη σε Ελληνόπουλα όπως ο Κασελάκης ή ο Γκίκας, ακόμη και ο τελειωμένος κατά πολλούς Γλυνιαδάκης έχει βοηθήσει πολύ στη χημεία και στη συσπείρωση. Ανασταίνει καριέρες η ομάδα του Παπαθεοδώρου. Να δούμε ποιος θα έχει σειρά του χρόνου.

Το στατιστικό του αγώνα

Το LIVE του αγώνα

17:50
Αρχίζει σε δέκα λεπτά από τώρα ο δεύτερος αγώνας μεταξύ της Κηφισιά και του Άρη για την α' φάση των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Basket League.
17:51
Οι "κίτρινοι" του Δημήτρη Πρίφτη προηγούνται 1-0 μετά τη νίκη τους στο "Παλέ" και θέλουν να ξεμπερδεύουν μια ώρα αρχύτερα προκειμένου να επικεντρωθούν άμεσα στην προετοιμασία τους για τα ημιτελικά.
17:53
Εφόσον χρειαστεί τρίτο παιχνίδι, αν δηλαδή νικήσει η Κηφισιά, θα διεξαχθεί στις 27/4 στις 19;00 στο Αλεξάνδρειο.
17:54
Στο αντίστοιχο παιχνίδι πρωταθλήματος ο Άρης είχε νικήσει 67-65 στο Ζηρίνειο χάρη σε 17 πόντους του Ντόμινικ Γουότερς και... αυτοκτονία των γηπεδοούχων,
18:02
Άρχισε το παιχνίδι, πρώτη επίθεση ο Άρης.
18:03
Δεν είναι στην πεντάδα του Άρη ο ΜακΝιλ.
18:05
Σε 1'42'' ο Γουάιτ έχει και τους τέσσερις πόντους του Άρη, 4-0. Τρεις χαμένες επιθέσεις η Κηφισιά.
18:05
Τεχνική ποινή στον Παπαθεοδώρου για διαμαρτυρία.
18:06
Το μάξιμουμ παίρνει ο Άρης και 7-0 με τρεις πόντους του Γουότερς.
18:07
Το πρώτο καλάθι της Κηφισιάς ο Ελ Αμίν.
18:09
Στο 3'18'' ο Ελ Αμίν μειώνει σε 7-4 με 2/2 βολές.
18:10
Ο Ελ Αμίν στους 7 προσωπικούς. Όλους της Κηφισιάς, 7-7.
18:11
Ο Αμερικανός της Κηφισιάς είναι μπελάς για τον Άρη. Έχει 9 πόντους με 1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο και 4/4 βολές!
18:12
Ο Γουάιτ φτάνει τους 7 και ο Άρης προσπερνάει 10-9.
18:13
Με τη συμπλήρωση 5 λεπτών ο Μούρτος σκοράρει για τρεις, 13-11 για τον Άρη, προτού ο Γλυνιαδάκης ισοφαρίσει.
18:14
Δύο λάθη για τον Γουότερς.
18:15
Προσπάθεια για άλεϊ ουπ από τον Γουάιτ προς τον Γουάιτ. Η μπάλα μπαίνει κατά λάθος στο καλάθι της Κηφισιάς.
18:16
Δύο φάουλ ο Γουάιτ, πρώτο πρόβλημα για τον Πρίφτη μετά από 6'17''.
18:17
Ο Μούρτος τρίποντο, ο Ελ Αμίν γκολ-φάουλ.
18:18
Ο Αμερικανός έχει 12 πόντους ήδη!
18:18
Μαζί με τον Γλυνιαδάκη είναι οι μόνοι σκόρερ της Κηφισιάς.
18:19
Το 21-18 της Κηφισιάς από τον Κασελάκη, ο οποίος σπάει το δίδυμο. Απαντάει ο Κοέν.
18:20
Λάθος του ΜακΝιλ στο 8'31''.
18:21
Δεύτερο τρίποντο του Κασελάκη, η Κηφισιά πηγαίνει στο +5 (26-21).
18:24
Πολλές διαμαρτυρίες για τις αποφάσεις των διαιτητών.
18:26
Ο Χρυσικόπουλος σκοράρει, ο Άρης ψάνει την επίθεση και η Κηφισιά κλείνει την πρώτη περίοδο στο +6 (28-22).
18:29
Άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο.
18:33
Μίνι διακοπή στο παιχνίδι.
18:33
Οι δύο ομάδες κάνουν ζέσταμα για να κρατηθούν σε καλή κατάσταση.
18:37
Άρχισε πάλι το παιχνίδι.
18:37
Στο 11' ο Γκίκας σκοράρει για τρεις, 31-22.
18:38
Οι κίτρινοι έχουν 7 λάθη!
18:41
Στο 13' το 31-22 δεν έχει αλλάξει, αφού χάθηκαν εκατέρωθεν επιθέσεις.
18:42
Ο ΜακΝιλ είναι και επηρεασμένος και εκνευρισμένος.
18:42
Κάρφωμα του Χάγκινς για το 31-24 του 14'.
18:44
Ο Χάγκινς κερδίζει μάχες και ο Άρης με δικό του γκολ φάουλ μειώνει σε 33-27.
18:46
Διαβουλεύσεις στη γραμματεία.
18:47
Ο ΜακΝιλ χάνει και βολές, 1/2, και 33-28.
18:48
Τρία φάουλ ο Ελ Αμίν. Αυτό κι αν είναι πρόβλημα για τον Παπαθεοδώρου.
18:50
Άλλες δύο βολές πετάει ο ΜακΝιλ, ο Άρης έχει συνολικά 4/12
18:50
Και ο Μάρσαλ το τιμωρεί με τρίποντο, 36-28.
18:52
Ένταση μεταξύ Γλυνιαδάκη, Χάγκινς και Τσούπκοβιτς. Είναι σκληρό το ματς.
18:53
Στο 16'20'' ο Έλληνας σέντερ κάνει το 38-29 με βολές. Ξανά στο +9 η Κηφισιά.
18:56
Ο πρώην κίτρινος Νίκος Γκίγκας δίνει πολύτιμες βοήθειες και η Κηφισιά ξεφεύγει με 42-9.
18:57
Στο 17'45'' ο Κασελάκης σκοράρει στο ανοικτό γήπεδο, 44-29.
19:01
Διψήφιος ο Γλυνιαδάκης, αφού ο Σίμτσακ δεν μπορεί να παίξει άμυνα. Στο 48-31 η Κηφισιά.
19:04
Ο Γουάιτ χάνει την επίθεση του Άρη και η Κηφισιά κλείνει το πρώτο ημίχρονο στο +14 (48-34).
19:04
Ο Ελ Αμίν έμεινε στους 12 πόντους, ο Γλυνιαδάκης πάντως έφτασε στους 10.
19:05
Με 6/15 βολές και 11 λάθη είναι απολύτως λογικό το -14 για τον Άρη που έχει πρώτο σκόρερ των Γουάιτ με 9 πόντους από την πρώτη περίοδο.
19:18
Άρχισε η τρίτη περίοδος.
19:19
Ο Γουάιτ βάζει βολές, αλλά ο Σμιθ σκοράρει για την Κηφισιά (50-36).
19:24
Ο Γουότερς φέρνει τον Άρη στο -13 (54-41) με τη συμπλήρωσε 23 λεπτών.
19:26
Τα τρίποντα θέλουν ν' αποτελέσουν την απαραχή αντεπίθεσης του Άρη, 56-44 από τον Κοέν.
19:28
Τρίποντο και από τον Γουάιτ, που φτάνει τους 16. Ο Άρης στο -11 (58-47).
19:28
Καθ' όλα νόμιμη η άμυνα του Γουάιτ, στον αιφνιδιασμό ο Γουότερς για το 58-49.
19:32
Στο 25'59'' ο Άρης πλησιάζει στους οκτώ (58-50).
19:38
Ο Άρης προσπαθεί να επιστρέψει, κρατάει η Κηφισιά (63-56). Νέες διαμαρτυρίες για μια αμφισβητούμενη φάση.
19:40
Όλο και πιο κοντά ο Άρης, 63-59, με τρεις σερί πόντους του Γουότερς.
19:43
To 65-61 είναι το σκορ της τρίτης περιόδου μετά το άστοχο τρίποντο του Γκίκα.
19:46
Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου ο Ζάρας κάνει το 65-64.
19:47
Επανάληψη της βολής γιατί κάποιοι οπαδοί του Άρη κουνούν τη μπασκέτα.
19:48
Ο Χρυσικόπουλος κάνει το 66-64.
19:51
Ο Κοέν χάνει το τρίποντο του προσπεράσματος, αλλά ο Γουότερς παίρνει φάουλ για βολές.
19:51
Το 66-66 από τον Αμερικανό και 8 λεπτά για τη λήξη.
19:56
Ένα μίνι 6-0 της Κηφισιάς κάνει το 72-66.
19:56
Ακόμη 6'40'' για τη λήξη του αγώνα. Λάθος από τον Γουότερς και τεχνική ποινή για ειρωνικό γέλιο.
19:57
Το 75-66 από βολή και καλάθι του Ελ Αμίν. Η Κηφισοά έχει ξανά το πάνω χέρι.
20:00
Γκολ φάουλ του Κασελάκη και 78-68 για την Κηφισιά.
20:03
Το 79-73 βάζει τον Άρη στο ματς. Ακόμη 4'04'' για τη λήξη.
20:03
Χάνει τρίποντο ο Ζάρας για το -3.
20:04
Βολές για τον Οκάρο Γουάιτ στο 36'45''.
20:05
Ο Γουότερς κάνει το 79-75. Έχουμε πάλι ντέρμπι.
20:10
Μέσα και οι δύο, το ματς πήρε ξανά φωτιά (80-79).
20:10
Ο Γκίκας αστοχεί, ακόμη 1'05''.
20:10
Καλάθι του Κοέν στα 48'', 81-80 για τον Άρη.
20:11
Παίρνει φάουλ ο Ελ Αμίν, 81--81 με μία βολή.
20:11
Ο ΜακΝιλ αστοχεί, νέα επίθεση ο Άρης.
20:12
Παράταση στο ματς.
20:12
Ο Άρης χάνει την ευκαιρία να πάρει το ματς.
20:14
Ήταν πολύ εύκολο το λέι απ του Γουότερς, αλλά από υπερβολική σιγουριά το έχασε!
20:14
Άρχισε το έξτρα πεντάλεπτο.
20:15
Τρίποντο του Γκίκα για το 84-81.
20:15
Ίσα που βρίσκει η μπάλα στη στεφάνη στο σουτ του Ζάρα.
20:18
Βολές για τον Γκίκα, στα 3'07'' για τη λήξη της παράτασης.
20:19
Το 88-82 από 1/2 βολές του Έλληνα γκαρντ.
20:20
Λάθος των κίτρινων, ακόμη 2'46' για τη λήξη.
20:23
Παίρνει βολές σε τρίποντο ο Γουάιτ.
20:25
Πατούσε τελικά ο Αμερικανός και σουτάρει δύο βολές.
20:25
Ευστοχεί μονάχα στη δεύτερη, 88-83.
20:26
Ο Γουότερς σκοράρει για τρεις, 88-86. Άλλη μία επιστροφή του Άρη.
20:26
Τρίποντο και του Κασελάκη για το 91-86. Ακόμη 1' για τη λήξη.
20:28
Ο Γουάιτ στα 53'' μειώνει στους τρεις, 91-88.
20:28
Ο Στίγγερς πετυχαίνει ένα καθοριστικό σουτ, 93-88. Μειώνει ο Γουότερς στα 22', 93-90.
20:29
Κλέψιμο και καλάθι του Γουάιτ στα 11', 93-92. Τάιμ άουτ ο Παπαθεοδώρου.
20:31
Βολές του Κασελάκη στα 9''.
20:32
Μέσα η πρώτη, μέσα και η δεύτερη, 95-92.
20:32
Φάουλ στα 5'', βολές για τον ΜακΝιλ.
20:33
Μέσα η πρώτη, χαμένη η δεύτερη.
20:34
Απίθανο! Ο Μάρσαλ σκοράρει στο καλάθι της Κηφισιάς!
20:34
Μετράει το καλάθι και έχουμε δεύτερη παράταση!
20:35
Ο Αμερικανός πήρε την πάσα του Στίγγερς και ασυναίσθητα σούταρε προς το καλάθι της Κηφισιάς ευστοχώντας με ταμπλό!
20:37
Από μία χαμένη επίθεση για κάθε ομάδα σε 25''.
20:38
Δίποντο του Γουάιτ για το 97-95 του Άρη, χαμένη επίθεση της Κηφισοάς.
20:39
Απαρηγόρητος ο Μάρσαλ στον πάγκο του, δεν μπορεί να καταλάβει τι έχει κάνει.
20:40
Ο Άρης αντίθετα έχοντας το μομέντουμ πηγαίνει στο 99-95 στο 46'30''.
20:41
Οι γηπεδούχοι δεν μπορούν πλέον. Δεν έχουν τη δύναμη ν' ανταπεξέλθουν!
20:41
Ο Γουότερς σκοράρει για το 101-95 στα 2'39'' για τη λήξη της δεύτερης παράτασης.
20:44
Αποβάλλεται ο Γουότερς!
20:45
Και ο Ηλίας Παπαθεοδώρου έχει αποβληθεί.
20:45
Στα 2'22'' για τη λήξη ο Χρυσικόπουλος χάνει δύο βολές.
20:50
Ο Ξανθόπουλος τελειώνει το ματς με τρίποντο, 108-102! Άγγιχτο...
20:52
Φινάλε στον αγώνα.
20:52
Ο Άρης επικρατεί 108-103 στη δεύτερη παράταση, κάνουν το 2-0 και προκρίνονται στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.
20:53
Η απίθανη γκάφα του Μάρσαλ θα περάσει στην ιστορία. Ο Αμερικανός της Κηφισιάς πέτυχε αυτοκαλάθι και ισοφάρισε για τον Άρη 95-95 στέλνοντας το ματς σε δεύτερη παράταση.