ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 61-54

Η ΑΕΚ έκαμψε την αντίσταση του ΠΑΟΚ (που παρατάχθηκε με πολλές ελλείψεις) και με τη νίκη της (61-54) πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά της Α1 όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό με μειονέκτημα έδρας. Πρώτη παρουσία στα ημιτελικά για τους κίτρινους μετά από 11 χρόνια!

Ετσι κρίθηκε

Η ΑΕΚ είχε θεωρητικά εύκολη δουλειά αλλά πάνω στο παρκέ μόνο ως τέτοια δεν αποδείχθηκε. Ο ελλιπής ΠΑΟΚ (έπαιξε χωρίς τους Βασιλειάδη, Σχορτσανίτη και Τσόχλα) αποδείχθηκε για μία ακόμη φορά σκληρό καρύδι αφού πήρε το παιχνίδι εκεί που ήθελε.

Κατοχή-κατοχή, μπάλα-μπάλα ο Δικέφαλος του Βορρά έμενε ζωντανός και δεν επέτρεπε την ΑΕΚ να αποσπαστεί. Οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη φορά διαφορά πέντε πόντων (29-24), βασιζόμενοι κυρίως στα επιθετικά ριμπάουντ (9-1 στο πρώτο ημίχρονο) την οποία όμως απώλεσαν πολύ γρήγορα.

Καθοδηγούμενος από έναν εκπληκτικό Τέπιτς Ο ΠΑΟΚ πέρασε εκ νέου μπροστά (34-35) αλλά προς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου οι δυνάμεις του τον εγκατέλειψαν. Η ΑΕΚ είχε πια τις λύσεις που ήθελε από τους ξένους της και παρά το γεγονός ότι ο Μαυροκεαλίδης τα έσπασε από το τρίποντο βρήκε την ευκαιρία να ξεφύγει με 54-41 στο 33'.

Το μόνο που κατάφερε να κάνει ο ΠΑΟΚ ήταν να μειώσει μέχρι και τους 5 πόντους (56-51 με τρίποντο του Ντούβνιακ). Κάτι άλλο όμως δεν μπορούσε εκ των πραγμάτων να γίνει αν και ο Δέδας αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντ στα 30 δεύτερα. Η ΑΕΚ, παρά τις τάσεις αυτοκτονίας που έδειξε, έφτασε στη νίκη-πρόκριση στα ημιτελικά βοηθούμενη στο τέλος από τις ελεύθερες βολές του Μαυροκεφαλίδη.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 29-27, 45-39, 61-54

ΑΕΚ: Χέρστον 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 7 (0/11 σουτ, 7/8 βολές), Μπράουν 7 (1), Κατσίβελης 4, Μαυροειδής 10 (11 ριμπ.), Παπαντωνίου, Σάκοτα 2, Μιλόσεβιτς 8 (1), Γκριν, Κάρτερ 9, Καλαμπόκης 7 (1), Έρικ 4.

ΠΑΟΚ: Τέπιτς 22 (3), Δέδας 3, Μαργαρίτης 5 (1), Χάτσερ 4 (2/14 σουτ), Κλάντον 6, Λιάπης, Κακαρούδης 2, Κώττας, Ντούβνιακ 4, Μάρκοβιτς 8 (1).

O άνθρωπος του αγώνα

Είθισται να τον επιλέγουμε από το στρατόπεδο των νικητών αλλά ο Μιλένκο Τέπιτςε θα μας αναγκάσει να κάνουμε μία εξαίρεση. Ο Σέρβος γκαρντ ήταν εκππληκτικός και έπαιξε και για τους απόντες συμπαίκτες του. Πέτυχε τους 22 από τους 54 πόντους του ΠΑΟΚ και αυτό τα λέει όλα.

Το φύλλο αγώνα

Είναι σημαντική ημέρα για την ΑΕΚ η 27η Απριλίου, η πρόκριση μετά από 11 χρόνια στα ημιτελικά του πρωταθλήματος δεν είναι κάτι που μπορεί να προσπεράσει εύκολα κανείς. Επί της ουσίας όμως η Ενωση έχει πολλά αγωνιστικά προβλήματα να λύσει αν θέλει να εμφανιστεί ανταγωνιστική στη σειρά με τον πρωταθλητή Ολυμπιακό. Ο ΠΑΟΚ ήταν γενναίος αλλά χωρίς τρεις παίκτες κορμού πάλι καλά που άντεξε όσο άντεξε.

TO LIVE

18:21
Καλησπέρα σας.
18:23
H AEK υποδέχεται τον ΠΑΟΚ στο Game 3 της προημιτελικής σειράς των playoffs. Η σειρά στο 1-1, ο νικητής θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στα ημιτελικά με μειονέκτημα έδρας.
18:28
Ο "Δικέφαλος του Βορρά" θα παραταχθεί χωρίς τον Κώστα Βασιλειάδη, ο οποίος τιμωρήθηκε με αποκλεισμό δυο αγωνιστικών για τη συμπεριφορά του στο ματς στην PAOK Sports Arena.
18:29
Η 12άδα της ΑΕΚ: Παπαντωνίου, Σάκοτα, Χέρστον, Μιλόσεβιτς, Γκριν,Μαυροκεφαλίδης, Κάρτερ, Μπράουν, Κατσίβελης, Καλαμπόκης, Μαυροειδής, Έρικ.
18:30
ΠΑΟΚ: Τέπιτς, Λιάπης, Κακαρούδης, Δέδας, Μαργαρίτης, Κώττας, Σχορτσανίτης, Ντούβνιακ, Μάρκοβιτς, Χάτσερ, Κλάντον.
18:32
Στο μεταξύ, ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης τέθηκε νοκ άουτ αφού αντιμετωπίζει πρόβλημα στο μάτι!
18:33
Ο "Σόφο" δεν συμμετέχει στο ζέσταμα του ΠΑΟΚ αλλά βρίσκεται στον πάγκο των φιλοξενούμενων.
18:34
Έτσι ο ΠΑΟΚ θα αγωνιστεί χωρίς το δίδυμο των Βασιλειάδη, Σχορτσανίτη στον τρίτο προημιτελικό με την ΑΕΚ.
18:40
Στο ΟΑΚΑ βρίσκονται σχεδόν 4.000 φίλοι της ΑΕΚ.
18:48
47" - Ο Μαυροειδής σκοράρει τους πρώτους πόντους στον αγώνα, ισοφαρίζει άμεσα ο Τέπιτς, 2-2
18:48
1'16" - Ο Μαυροκεφαλίδης κερδίζει φάουλ από τον Μαργαρίτη και κάνει το 4-2 με 2/2 βολές
18:50
2' - Ο Τέπιτς αστοχεί από την κορυφή, παραμένει το 4-2
18:51
Στο μεταξύ, ο διαιτητής Κορομηλάς κάνει σύσταση στη γραμματεία να γράψει όλα τα υβριστικά συνθήματα των φιλάθλων της ΑΕΚ
18:51
3' - Ο Κατσίβελης σκοράρει με λέι απ για το 6-2
18:54
4'20" - Ο Τέπιτς σκοράρει από τη γωνία και μειώνει σε 6-4
18:54
5' - Ο Χάτσερ ισοφαρίζει σε 6-6 για τους φιλοξενούμενους
18:55
5'10" - Ο Μαυροειδής δίνει το προβάδισμα στην ΑΕΚ, 8-6
18:55
5'25" - Ο Μαργαρίτης δίνει λύσεις στην επίθεση του ΠΑΟΚ, 8-8
18:56
5'53" - Ο Χάτσερ σκοράρει από μακρινή απόσταση ενώ ο Χέρστον ευστοχεί σε προσπάθεια για τρεις και διαμορφώνει το 11-12
18:57
6'35" - Νέο προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ με τον Κλάντον, 11-12
18:58
6'42" - Ο Μαυροειδής ισοφαρίζει σε 12-12 με 1/2 βολές
18:59
6΄55" - Ο Δέδας κερδίζει το 2ο φάουλ του Μπράουν και δίνει το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με 1/2 βολές, 12-13
19:02
Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου
19:03
Ο Έρικ κόβει τον Κλάντον κι εν συνεχεία ο Σούλης Μαρκόπουλος χρεώνεται με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία.
19:04
Ο Κάρτερ αστοχεί στη βολή της τεχνικής ποινής.
19:04
Ο Έρικ κάνει το 14-13, με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος στο ΟΑΚΑ
19:06
Κακές επιλογές από τους παίκτες των δύο ομάδων μέχρι στιγμής, με τον ΠΑΟΚ να καλείται να διαχειριστεί τις τρεις πολύ σημαντικές απουσίες (Τσόχλας, Βασιλειάδης, Σχορτσανίτης) και τα φάουλ του Κλάντον
19:07
10'15'' - Ο Δέδας πετυχαίνει το πρώτο εντός παιδιάς καλάθι του με λέι απ (14-15)
19:07
10'34'' - Απαντάει με σουτ τριών πόντων ο Καλαμπόκης που έμεινε μόνος του στην κορυφή (17-15)
19:08
Παρεμπιπτόντως, οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 5/18 εντός παιδιάς στο πρώτο δεκάλεπτο
19:08
11'00'' - Ο Χάτσερ θα επιχειρείσει να ισοφαρίσει, αλλά δεν θα τα καταφέρει
19:08
11'21'' - Ο Μάρκοβιτς σταματάει με φάουλ τον Μιλόσεβιτς. Είναι το δεύτερο προσωπικό του φάουλ. Πολλά τα προβλήματα στη φροντ λάιν του ΠΑΟΚ απόψε.
19:09
11'30'' - Άστοχος για τρεις ο Παπαντωνίου, ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να "ανοίξει" τον αιφνιδιασμό, αλλά ο Χάτσερ θα σταματήσει
19:10
11'41'' - Ο Μάρκοβιτς θα σκοράρει δις από τη γραμμή των βολών για την ισοπαλία (17-17)
19:10
11'55'' - Ο Έρικ χάνει το κάρφωμα, υπό την πίεση του Μαργαρίτη
19:11
12'20'' - Ο Μιλόσεβιτς παίρνει το όπλο του και σκοράρει για τρεις (20-17)
19:11
12'41'' - Ο Ντούβνιακ θα χάσει του σουτάκι από τα τέσσερα μέτρα
19:12
13'02'' - Κακή επιλογή από τον Έρικ, που θα χάσει το αριστερό χουκ
19:12
Τάιμ άουτ από τον Γιούρι Ζντοβτς, που βλέπει τους παίκτες του να μην έχουν υπομονή στην επίθεση
19:13
Πρώτος σκόρερ για την "Ένωση", που έχει μόλις 4/18 δίποντα, είναι ο Μαυροειδής με 5 πόντους
19:14
13'22'' - Τάπα του Μιλόσεβιτς στον Μαργαρίτη σε προσπάθεια του δεύτερου να σκοράρει για τρεις. Ο Ντούβνιακ σταματάει με φάουλ τον Μαυροειδή στην άλλη πλευρά του παρκέ.
19:15
13'48'' - Λάθος από τους "κιτρινόμαυρους", που παραμένουν δίχως ρυθμό στην επίθεση. Κάτι που εκμεταλλεύεται στο έπακρο ο ΠΑΟΚ προς το παρόν
19:16
14'05'' - Ο Μάρκοβιτς σκοράρει για τρεις και ισοφαρίζει (20-20)
19:16
14'34'' - Ομηρικές μάχες στη ρακέτα του ΠΑΟΚ, με τον Κλάντον να "σβήνει τα φώτα" στον Μάρκοβιτς. Η ΑΕΚ έχει 1.6'' για να εκδηλώσει επίθεση
19:17
14'36'' - Ο Μαυροειδής θα σκοράρει μετά το χαμένο σουτ του Καλαμπόκη (22-20)
19:18
15'15'' - Ο Μαυροειδής θα σταματήσει με φάουλ τον Ντούβνιακ, με τον παίκτη του ΠΑΟΚ να έχει δικαίωμα για δύο βολές
19:18
Θα βάλει μόνο τη δεύτερη (22-21)
19:19
15'36'' - Ο Μαυροειδής χάνει το αριστερό χουκ, με τον Τέπιτς να μαζεύει το αμυντικό ριμπάουντ
19:19
16'05'' - Ούτε τώρα θα βρει τον στόχο από μακριά η ΑΕΚ. Ο Μιλόσεβιτς αστοχεί από τη γωνία.
19:20
16'29'' - Ο Τέπιτς κάνει το λάθος, αλλά ο Μαυροειδής θα... επιστρέψει το δώρο με δικό του λάθος στον αιφνιδιασμό
19:21
16'54'' - Ο Μάρκοβιτς θα αστοχήσει από τη γραμμή των τριών πόντων. Δεν αλλάζει το σκορ (22-21)
19:21
17'05'' - Κι άλλο λάθος από τους "κιτρινόμαυρους", που φτάνουν τα έξι -με τα τρία τελευταία να είναι σερί.
19:22
16'30'' - Φάουλ του Χέρστον στον Τέπιτς σε προσπάθεια για σουτ τριών πόντων!
19:23
Μέσα κι οι τρεις βολές από τον Τέπιτς για το +2 (22-24) του ΠΑΟΚ, που αναγκάζει τον Γιούρι Ζντοβτς να καλέσει τάιμ άουτ
19:24
Πολλές φωνές από τον τεχνικό της ΑΕΚ στη διάρκεια του τάιμ άουτ, αφού βλέπει τους παίκτες του να μην έχουν ενέργει και... φαντασία στο παιχνίδι τους μέχρι στιγμής. Ο ρυθμός βολεύει απόλυτα τον ΠΑΟΚ.
19:24
17'49'' - Ο Κάρτερ θα ισοφαρίσει με σουτ δύο πόντων (24-24)
19:25
18'20'' - Αιφνιδιασμός για την ΑΕΚ με τον Μιλόσεβιτς να τον ολοκληρώνει με επιτυχία (26-24). Σειρά του Σούλη Μαρκόπουλου να καλέσει τάιμ άουτ
19:25
Αυτοί είναι οι πρώτοι πόντοι των γηπεδούχων στο ανοιχτό γήπεδο
19:27
18'37'' - Λάθος του Μάρκοβιτς, που πατάει την πλάγια γραμμή
19:28
18'51'' - Ο Κάρτερ θα κάνει ξανά τη... ζημιά στον ΠΑΟΚ. Αυτή τη φορά με ντράιβ. Βάζει και τη βολή μετά το φάουλ που κέρδισε. Για πρώτη φορά στο +5 (29-24) η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς
19:28
19'04'' - Απαντάει ο Τέπιτς από την περιφέρεια (29-27)
19:30
Ο Κάρτερ αστοχεί στο τελευταίο σουτ του ημιχρόνου
19:30
Τέλος πρώτου ημιχρόνου: ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 29-27
19:31
ΑΕΚ: Χέρστον 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 2, Μπράουν, Κατσίβελης, Μαυροειδής 7, Παπαντωνίου, Σάκοτα, Μιλόσεβιτς 5 (1), Γκριν, Κάρτερ 5, Καλαμπόκης 3 (1), Μάικλ 2.
ΠΑΟΚ: Τέπιτς 10 (1), Δέδας 1, Μαργαρίτης 2, Χάτσερ 4, Κλάντον 2, Κακαρούδης, Κώττας, Ντούβνιακ 3, Μάρκοβιτς 5 (1).
19:32
ΑΕΚ: 8/27 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4/6 βολές, 26 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 7 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 τάπα.
ΠΑΟΚ: 7/17 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 7/9 βολές, 15 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη, 2 κλεψίματα, 3 τάπες.
19:33
Θυμίζουμε ότι ο ΠΑΟΚ παρατάσσεται στον "τελικό" πρόκρισης στα ημιτελικά της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, δίχως τους Κώστα Βασιλειάδη (λόγω τιμωρίας), Σοφοκλή Σχορτσανίτη (λόγω προβλήματος στο μάτι) και Απόλλωνα Τσόχλα (λόγω τραυματισμού)
19:37
Ο συγκεκριμένος ρυθμός δεν βολεύει πάντως -σε καμία περίπτωση- την ΑΕΚ, που έχει περισσότερες επιλογές και λύσεις, άρα θέλει να τρέξει το γήπεδο για να κουράσει τους αντιπάλους της
19:44
Σε λίγα λεπτά θα ξεκινήσει το β' ημίχρονο. Οι παίκτες βρίσκονται στους πάγκους για τις τελευταίες οδηγίες πριν την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου
19:46
20'12'' - Ο Μαυροειδής σκοράρει για δύο με το αριστερό (31-27)
19:47
20'52'' - Ο Μαυροειδής κερδίζει το φάουλ από τον Τέπιτς και πηγαίνει στη γραμμή των βολών
19:48
Θα βάλει μόνο τη μία (32-27)
19:48
21'13'' - Λάθος από τους φιλοξενούμενους, με την ΑΕΚ να έχει μία ακόμη ευκαιρία για να μεγαλώσει το προβάδισμά της
19:49
21'20'' - Ο Μαυροκεφαλίδης αστοχεί για τρεις, έχοντας 0/4 σουτ απόψε!
19:49
21'30'' - Μειώνει ο Τέπιτς με καλάθι στον αιφνιδιασμό (32-29)
19:49
22'04'' - Ο Δέδας αστοχεί από τα τέσσερα μέτρα
19:50
22'21'' - Ούτε ο Μαυροκεφαλίδης, ούτε ο Μαυροειδής θα καταφέρουν να βρουν τον στόχο. Φάουλ στον Χάτσερ στην άλλη πλευρά του παρκέ.
19:51
22'52'' - O Τέπιτς σκοράρει ξανά, αυτή τη φορά για τρεις για την ισοφάριση (32-32)
19:51
Η ΑΕΚ έχει 11/38 εντός παιδιάς, με τον Μαυροκεφαλίδη να μην έχει βρει ακόμη τον στόχο (0/5)
19:52
23'14'' - Βήματα από τον Κατσίβελη
19:52
23'25'' - Ο Μαυροειδής σταματάει με φάουλ τον Κλάντον, που είχε πάρει καλύτερη θέση στο λόου ποστ
19:53
23'34'' - Κλέψιμο του Κατσίβελη και καλάθι από τον ίδιο στον αιφνιδιασμό (34-32)
19:54
24'05'' - Χάτσερ και Μαργαρίτης αστοχούν για τρεις
19:54
24'28'' - Ούτε τώρα ο Μαυροκεφαλίδης! Αστοχεί ξανά, έχοντας 0/6 εντός παιδιάς
19:54
24'50'' - Ο Μαργαρίτης θα σκοράρει αυτή τη φορά, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει το προβάδισμα (34-35)
19:55
25'13'' - Γκολ φάουλ από τον Μιλόσεβιτς, που προσποιήθηκε έξυπνα στον Μαργαρίτη. Τρίτο φάουλ για τον ψηλό του ΠΑΟΚ
19:55
Μέσα κι η συμπληρωματική βολή (37-35)
19:56
25'34'' - Ο Χάτσερ χάνει το μακρινό λέι απ
19:57
26'00'' - Ο Μαυροκεφαλίδης συνεχίζει να βρίσκει... σίδερο, έχοντας μόλις δύο πόντους με βολές
19:57
26'24'' - Ο Κάρτερ σκοράρει στον αιφνιδιασμό (39-35)
19:57
26'45'' - Μειώνει ο Κακαρούδης με δεξί λέι απ (39-37)
19:58
27'11'' - Ο Μαυροκεφαλίδης αστοχεί από το λόου ποστ (0/8)
19:58
Οι παίκτες της ΑΕΚ χάνουν τα... άχαστα. Ο Κάρτερ αστοχεί σε λέι απ στον αιφνιδιασμό, κι ο Μαυροκεφαλίδης που ακολουθεί τη φάση δέχεται το "μπλοκ" από τον Κλάντον!
19:59
27'43'' - Ο Τέπιτς κερδίζει το φάουλ από τον Μπράουν, έχοντας δικαίωμα για δύο βολές
19:59
Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού και της Παρτίζαν μειώνει στον πόντο (39-38)
19:59
27'54'' - Σειρά του Καλαμπόκη να πάει στη γραμμή, μετά το φάουλ του Ντούβνιακ (τρίτο)
20:00
Μέσα κι οι δύο για το +3 της ΑΕΚ (41-38)
20:00
28'12'' - Ο Χάτσερ αστοχεί σε σουτ μετά από ντρίμπλα
20:01
28'31'' - Ο Κακαρούδης χρεώνεται με φάουλ πάνω στον Σάκοτα στη διεκδίκηση του ριμπάουντ, με τον αρχηγό της ΑΕΚ να πηγαίνει στη γραμμή των βολών. Μέσα κι οι δύο (43-38)
20:02
Το +5 είναι η μεγαλύτερη διαφορά που έχει απολαύσει η ΑΕΚ απόψε
20:02
28'55'' - Ο Κακαρούδης αστοχεί στη λήξη της επίθεσης της ομάδας του, αλλά ο Έρικ χρεώνεται με επιθετικό φάουλ στην άλλη πλευρά του παρκέ
20:03
29'20'' - Ο Μάρκοβιτς χάνει το λέι απ
20:03
29'30'' - Δύσκολο καλάθι του Μπράουν, που δημιουργεί το +7 (45-38) της ομάδας του. Τάιμ άουτ από τον Σούλη Μαρκόπουλο
20:05
29'48'' - Ο Μάρκοβιτς θα πάρει το φάουλ από τον Έρικ, έχοντας το δικαίωμα για δύο βολές
20:06
Μέσα μόνο η δεύτερη (45-39)
20:06
Ο Λιάπης κλέβει την πάσα του Κάρτερ, σουτάρει από τη μία πλευρά του γηπέδου στην άλλη, αλλά η μπάλα δεν θα του κάνει το χατήρι
20:07
Τέλος τρίτης περιόδου: ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 45-39
20:07
20:09
30'31'' - Ο Μπράουν μεγαλώνει το προβάδισμα της "Ένωσης" με σουτ από τη γωνία (47-39)
20:09
30'57'' - Βήματα από τον Μάρκοβιτς
20:10
31'02'' - Για πρώτη φορά στο +10 (49-39) η ΑΕΚ με κάρφωμα του Έρικ
20:10
31'19'' - Μειώνει άμεσα ο Μάρκοβιτς (49-41)
20:11
31'56'' - Δύσκολο καλάθι από τον Καλαμπόκη (51-41)
20:12
32'10'' - Ο Κακαρούδης χρεώνεται με βήματα! Την ίδια ώρα ο ΠΑΟΚ έχει -17 ριμπάουντ σε σχέση με την ΑΕΚ (39-22)
20:12
32'22'' - Ο Μπράουν "πυροβολεί" από την περιφέρεια και το +13 (54-41) βάζει την ΑΕΚ για τα καλά σε θέση οδηγού στην αναμέτρηση
20:13
32'46'' - Κι άλλο λάθος από τους φιλοξενούμενους. Τρίτο σερί, που δεν του επιτρέπουν να πλησιάσει στο σκορ.
20:13
33'19'' - Ο Τέπιτς σκοράρει για τρεις (54-44), κρατώντας τον ΠΑΟΚ "ζωντανό" στο ΟΑΚΑ
20:15
34'02'' - Μειώνει στους οκτώ ο ΠΑΟΚ (54-46), υποχρεώνοντας τον Γιούρι Ζντοβτς να καλέσει τάιμ άουτ
20:19
34'45'' - Χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Χάτσερ. Ριμπάουντ από τον Μαυροειδή.
20:19
35'04'' - Ο Μάρκοβιτς χρεώνεται με το τρίτο προσωπικό του φάουλ, πάνω στον Μαυροειδή
20:20
35'14'' - Ο Κάρτερ σκοράρει από την κορυφή και διαμορφώνει το +10 (56-46) για την ΑΕΚ
20:20
35'59'' - Ο Κλάντον κλέβει την μπάλα, αλλά ο Μαργαρίτης θα κάνει το λάθος στον αιφνιδιασμό
20:22
36'33'' - Ο Κατσίβελης αστοχεί σε λέι απ, την ώρα που ο Κλάντον μειώνει στον αιφνιδιασμό (56-48)
20:22
37'10'' - Τάπα στον Μαυροκεφαλίδη στο τρίποντο!
20:22
37'45'' - Ο Κάρτερ αστοχεί σε σουτ τριών πόντων στον αιφνιδιασκό, κι ο ΠΑΟΚ παραμένει "όρθιος"
20:23
38'00'' - Ο Χάτσερ αστοχεί σε σουτ τριών πόντων υπό πίεση
20:24
38'24'' - Ο Κατσίβελης χρεώνεται με βήματα. Η μπάλα στον ΠΑΟΚ.
20:25
38'37'' - Ο Ντούβνιακ σκοράρει από τη γωνία για τρεις (56-51)
20:25
39'03'' - Ο Κάρτερ αστοχεί κι η μπάλα περνά εκτός παρκέ
20:26
39'30'' - Ο Δέδας χάνει το μεγαλύτερο σουτ της βραδιάς! Φάουλ στον Κάρτερ
20:27
Τάιμ άουτ από τον Γιούρι Ζντοβτς
20:28
39'36'' - Φάουλ στον Μαυροκεφαλίδη, που θα πάει στη γραμμή για δύο βολές
20:29
Θα βάλει και τις δύο (58-51) "καθαρίζοντας" το παιχνίδι. Τάιμ αόυτ από τον Σούλη Μαρκόπουλο.
20:31
39'44'' - Μειώνει ο Τέπιτς με αριστερό χουκ (58-53)
20:31
Νέο τάιμ άουτ από τον Γιούρι Ζντοβτς
20:32
39'45'' - Αμέσως φάουλ στον Μαυροκεφαλίδη
20:33
Κι αυτό το ζευγάρι βολών θα καταλήξει στον στόχο (60-53)
20:34
39'50'' - Βολές για τον Τέπιτς μετά το φάουλ του Μιλόσεβιτς
20:34
Θα βάλει μόνο τη δεύτερη (60-54)
20:34
39'52'' - Νέο φάουλ στον Μαυροκεφαλίδη
20:35
Ο Μαυροκεφαλίδης έχει 1/2 βολές για το +7 (61-54)
20:36
Ο Μάρκοβιτς και ο Κακαρούδης αστοχούν στις τελευταίες κατοχές του ΠΑΟΚ
20:36
Τελικό σκορ: ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 61-54
20:37
Η ΑΕΚ παίρνει το εισιτήριο για τα ημιτελικά των playoffs της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.
20:37
Η "Ένωση" επιστρέφει στους "4" του πρωταθλήματος μετά από έντεκα (11) χρόνια ανομβρίας. Τότε (το 2005) είχε αντιμετωπίσει το Μαρούσι.
20:38
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Χέρστον 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 7 (0/11 σουτ, 7/8 βολές), Μπράουν 7 (1), Κατσίβελης 4, Μαυροειδής 10 (11 ριμπ.), Παπαντωνίου, Σάκοτα 2, Μιλόσεβιτς 8 (1), Γκριν, Κάρτερ 9, Καλαμπόκης 7 (1), Έρικ 4.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 22 (3), Δέδας 3, Μαργαρίτης 5 (1), Χάτσερ 4 (2/14 σουτ), Κλάντον 6, Λιάπης, Κακαρούδης 2, Κώττας, Ντούβνιακ 4, Μάρκοβιτς 8 (1).