Στον τελικό αήττητος ο Παναθηναϊκός

Το αήττητο ο Παναθηναϊκός δεν λέει να το χάσει. Οι πράσινοι νίκησαν και στην Πυλαία τον ΠΑΟΚ, αυτή τη φορά με 88-72 και προκρίθηκαν στους τελικούς της stoiximan.gr basket league.

Νικ Καλάθης EUROKINISSI

Οταν ο Νικ Καλάθης τελειώνει παιχνίδι στο ελληνικό πρωτάθλημα με 27 πόντους και 5/9 τρίποντα, ο Παναθηναϊκός δεν μπορεί να αποχωρήσει ηττημένος από το γήπεδο.

Οσο και αν προσπάθησε ο ΠΑΟΚ, όσο και αν οδήγησε το ματς, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, με σεληνιασμένο τον Νικ, δεν θα μπορούσε να γίνει τίποτα διαφορετικό.

Ο λεγάμενος έβαλε μεγάλα σουτ, αλλά δεν αμέλησε τη δημιουργία αφού είχε 9 ασίστ. Εκανε κοντολογίς, στα σχεδόν 34 λεπτά που αγωνίστηκε, μία αψεγάδιαστη εμφάνιση.

Ο ΠΑΟΚ το πάλεψε πολύ το πράγμα αλλά με 15 λιγότερα ριμπάουντ κόντρα σ' έναν τόσο ποιοτικό αντίπαλο δεν θα ήταν δυνατόν να κάνει το κάτι παραπάνω.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 43-37, 53-59, 72-88.

ΠΑΟΚ: Κρουμπάλι 6 (6 ριμπάουντ), Κόνιαρης (0/6 σουτ, 3 ασίστ), Μαργαρίτης 6, Γκος 15 (3/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 6 κλεψίματα), Τζόουνς 9 (1), Πέτεγουεϊ 3 (1/5 σουτ), Χρυσικόπουλος, Καρράς 2, Ζάρας 8 (2), Χαραλαμπόπουλος, Κατσίβελης 9 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζάκσον 14 (5 ριμπάουντ).

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 6 (1/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζέιμς (0/4 σουτ, 0/2 βολές, 2 ασίστ σε 9'19''), Βουγιούκας, Λοτζέσκι 8 (2), Καλάθης 27 (5/7 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 2/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 λάθη, 1 κλέψιμο σε 33'47''), Ρίβερς, Παππάς 13 (4/8 τρίποντα), Γκιστ 11 (12 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 12 (1), Όγκαστ, Αντετοκούνμπο 11 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μήτογλου.