Πανερυθραϊκός-Λάρισα 77-86

Δυσκολεύτηκε, αλλά τα κατάφερε η ΑΕΛ, η οποία αντιμετώπισε τον Πανερυθραϊκό εκτός έδρας και πήρε τη νίκη στην παράταση με 86-77 (68-68 ο κανονικός αγώνας), με συνέπεια να περάσει στη 2η αγωνιστική της 2ης φάσης του κυπέλλου Ελλάδας.

Οι Θεσσαλοί αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα με αντίπαλο την ομάδα της Α2, ιδιαίτερα στις δύο πρώτες περιόδους. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή ανέκαμψαν κάπως, αλλά δενκατάφεραν να διαμορφώσουν διαφορά ασφαλείας και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση.

Εκεί η εμπειρία έπαιξε το ρόλο της και η Λάρισα, σαφώς πιο φρέσκια από τους γηπεδούχους, έφτασε στη νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα που τη στέλνει στη συνέχεια του θεσμού.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 30-39, 48-52, 68-68 (κ.α.), 77-86.

Πανερυθραϊκός: Σοφογιάννης 2, Κατιάκος 7, Αποστολόπουλος 4, Προδρόμου 2, Τομαράς 23 (5), Χομπσον 5, Ψαθάς 14 (2), Λούπος 2, Γριμπαβιότης 9.

ΑΕΛ: Καραδολάμης 4 (1), Αποστολίδης 18, Μανωλόπουλος 7, Παπανικολάου 2, Τσαϊρέλης 4, Καραβανάς 6, Λάππας 8, Φράνσις 21 Μπρόζος 16 (2).