Ξάνθη-Παγκράτι 80-75

Συνέχεια στην πορεία της στο Κύπελλο Ελλάδας έδωσε την Τετάρτη (29/10) η Ξάνθη. Χάρη στην εντός έδρας νίκη επί του Παγκρατίου με 80-75 πέρασε στη 2η αγωνιστική της Β΄ φάσης της δεύτερης τη τάξει εγχώριας διοργάνωσης.

Το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι και κρίθηκε στο φινάλε με τους φιλοξενούμενους να…βγάζουν τα μάτια τους με τα ίδια τους τα χέρια. Είχαν το πάνω χέρι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και μάλιστα στο τρίτο δεκάλεπτο βρέθηκαν να προηγούνται με 57-45.

Η συνέχεια όμως ήταν εφιαλτική γι’ αυτούς, αφού η ομάδα του Ζαφειρούδη πέρασε στην αντεπίθεση και περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη έφτασε στο 73-67. Το Παγκράτι όμως κάπου εκεί «ξύπνησε» και με δύο βολές του Μαχαίρα στα 28΄΄ ισοφάρισε. Ο τελευταίος λόγος ανήκε στην Ξάνθη, η οποία χάρη στον Σεφερίδη, πήρε τη νίκη-πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 41-51, 57-59, 80-75.

Ξάνθη: Δενδρινός, Μιτσάκης 10 (1), Κουκουράβας 5(1), Σεφερίδης 10 (2), Μαρουλλάκης, Γιέλενιτς 18 (2), Αναγνωστόπουλος 12, Κάντιτς 2, Σκορδάλης 14 (4), Καρατσόλης, Γκογκίδης 9 (1).

Παγκράτι: Κουκάς, Καλανιώτης 6 (2), Δεληχρήστος 7, Τσιότρας 3 (1), Σιριστατίδης 13 (1), Μαντζιώρης, Μαχαίρας 12, Γιάκσιτς 13 (3), Λάτοβιτς 17 (3), Βεσκούκης 4.