Ηρακλής - Νήαρ Ηστ 85-69

Ο Ηρακλής θα είναι η μοναδική ομάδα της Α2 που θα συμμετάσχει στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο «Γηραιός» επικράτησε με 85-69 της Νήαρ Ηστ και εξασφάλισε τη θέση που διεκδικούσε μία ομάδα εκτός Α1.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο πρώτο μέρος με τους γηπεδούχους να παίρνουν μικρές διαφορές και τους Καισαριανιώτες να απαντούν. Η πρώτη περίοδος έληξε με 27-19, με την έναρξη της 2ης οι παίκτες του Κακιούση έφθασαν τη διαφορά στο +10 (30-20), αλλά γρήγορα πήραν απάντηση με τους φιλοξενούμενους να φθάνουν στο -4. Τελικά οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 39-31 υπέρ των Θεσσαλονικέων.

Με μπροστάρη των Φώτη Λαμπρόπουλο ο Ηρακλής συνέχισε να έχει υπέρ του τη διαφορά, αλλά δεν είχε «καθαρίσει» με την υπόθεση πρόκριση. Τελικά το 63-53 με το οποίο έκλεισε η 3η περίοδος του αρκούσε για να φθάσει σε μία άνετη νίκη που του εξασφάλισε θέση στην οκτάδα.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 48-42, 63-53, 85-69

Ηρακλής: Καστλ 8 (1), Κέκελης, Ακεψιμαϊδης 2, Λαμπρόπουλος 21, Λάππας 6 (1), Τσαλκιτζής, Καραποστόλου 9 (3), Πέτροβιτς 13 (1), Τσαμάτος 4, Μπούτσι 10 (2), Δέσπος 12.

Νήαρ Ηστ: Παπάς, Γκρούντμπεργκ 11 (1), Μίχαλος 16 (2), Κόκκαλης 2, Κεφαλάς 5 (1), Κούνας 8 (1), Κουτρούλιας 15 (1), Μαχαίρας 10, Κοκκαλιάς, Βαβάτσικος 2, Ζούκας.