Το Περιστέρι απέκλεισε τον Ιωνικό στη Λαμία

Το Περιστέρι ήταν ο μεγάλος νικητής της πρώτης αγωνιστικής της πρώτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας μπάσκετ. Η ομάδα των δυτικών προαστίων κατάφερε να αποκλείσει τον φιλόδοξο Ιωνικό επικρατώντας με 66-64 στη Λαμία. Από τα υπόλοιπα αποτελέσματα αίσθηση προκάλεσε ο αποκλεισμός του Απόλλωνα Πάτρας από τον Αλιμο, του Ηρακλή από την Ξάνθη αλλά και της Δάφνης από τον ΚΑΟΔ.
Το Περιστέρι ήταν ο μεγάλος νικητής της πρώτης αγωνιστικής της πρώτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας μπάσκετ. Η ομάδα των δυτικών προαστίων κατάφερε να αποκλείσει τον φιλόδοξο Ιωνικό επικρατώντας με 66-64 στη Λαμία. Από τα υπόλοιπα αποτελέσματα αίσθηση προκάλεσε ο αποκλεισμός του Απόλλωνα Πάτρας από τον Αλιμο, του Ηρακλή από την Ξάνθη αλλά και της Δάφνης από τον ΚΑΟΔ.

Τα αποτελέσματα της α' αγωνιστικής:

ΓΟΥΜΕΝΙΣΣΑ-ΑΜΥΝΤΑΣ 61-70

Διαιτητές: Μιχαλόπουλος, Σιμητόπουλος

Δεκάλεπτα: 18-13, 39-38, 47-17, 61-15

ΓΟΥΜΕΝΙΣΣΑ (Νίτσης): Μπάγκι 3, Ημερίδης 12(1), Χατζηνικολάαυ 3(1), Ματενίδης 6, Κλέπκος 5, Αντωνιάδης 2, Γότσος 14(2), Νταλί, Ανδρεάδης 10(1), Νταράκης 6

ΑΜΥΝΤΑΣ (Βλάχος): Ζούπας 6, Μπάρμπας 14(2), Σαμοθράκης 7, Γραμματικός 11(3), Κορίζης 2, Δορκοφίκης 7(1), Βογιατζής 5, Χριστοφάκης 5(1), Μουμούρης 13(1)

ΠΑΝΟΡΑΜΑ - Π. ΦΑΛΗΡΟ 75-64

Διαιτητές: Τσούτσουρας, Δεσλής.

Δεκάλεπτα: 21-16, 39-25, 55-39, 75-64.

ΠΑΝΟΡΑΜΑ (Τακιανός): Πεχλιβάνης 7, Πανάρας 10(1), Φαλέκας 9(1), Χούμπαυλης 3, Παναγιωτόπουλος 15(1), Ορφανός 4, Χατζηπέτρης, Κακαρούδης 12, Γιοσμάς 2, Χένιακ 8, Λυμπάρης 5.

Π. ΦΑΛΗΡΟ (Τσολάκης): Τσιριγωτάκης 11(3), Παβλίσεβιτς 3, Παγώνης 2, Μέντζος, Ζούκας 2, Κορωνίδης 14(4), Ευθυμίου, Ροδόστογλου 17, Χαλκιαδάκης 13, Ζευκιλής 2.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ-ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 60-73

Διαιτητές: Ξενικάκης, Μιχελής

Δεκάλεπτα: 18-18, 28-31, 49-52, 60-73

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Μπαξεβάνης): Μποχωρίδης 3(1), Δάλπας 6, Τσανακίδης 8(2), Πάντσιος 20(1), Μητσάκης 7(1), Κόγιας 9, Παπουλίδης 2, Γούλας 4.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Δάγλας): Αθανασόπουλος 3(1), Κομποδιέτας 4, Γκάιτς 10(2), Παπανικολάου 18(4), Καχριμάνοβιτς 6, Μιχάλογλου 7(1), Τσαρούχας 7(1), Μπόγρης 11, Παπαδόπουλος 7.

ΚΑΟΔ -ΔΑΦΝΗ 75-60

Διαιτητές: Πολυχρονίδης, Λαζαρίδης

Δεκάλεπτα: 11-15, 28-27, 55-50, 75-60

ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης): Κωστακίδης 3(1), Μπουρδάνος 11(2), Καλαμπούκας 2, Παπαδόπουλος 3, Κιοσσές 7(1), Φιλιούσης 16(2), Μιχαηλίδης 5(1), Μασλαρινός 16(3), Λουλόπουλος 2, Κουκοράβας 8(1), Δαλιάρης 2

ΔΑΦΝΗ (Σορώτος): Νικητάκης 16(2), Παππάς 2, Κακιούζης 9, Σουρλής 3, Παπαδημητρίου 6(1), Κερασοβίτης 2, Σιούτης 8, Βλαχόπουλος 2, Πετροδημόπουλος 12, Αγγελόπουλος, Τόλιος

ΛΑΥΡΙΟ - ΣΠΟΡΤΙΓΚ 74-60

Διαιτητές: Μαλανδρής - Θεονάς.

Δεκάλεπτα: 22-13, 40-28, 58-45, 74-60.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερελής): Τρικαλιώτης 2, Δασκαλούδης, Ράλλης 3(1), Τσίρος 2, Αντωνόπουλος, Κούσουλας 27(6), Αιβιζιώτης, Αγαπητός 14(1), Δρακάκης, Νότσης 8(2), Μπάκας, Ψηλέας 18.

ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Νασούφης): Τσιότρας 2, Φωτίου 14(2), Χούμας 5, Μουτράν 12, Περάκης 23(1), Μόρφης 4.

ΝΗΑΡ ΗΣΤ-ΑΓΕΧ 71-65

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Κατραχούρας

Δεκάλεπτα: 16-21, 30-37, 53-48, 71-65

ΝΗΑΡ ΗΣΤ (Καρνέσης): Νίκου 6, Μίχαλος 15 (3), Λυκογιάννης 12, Κουκλάκης 15 (3), Παπουλίδης 8, Γκαβαλόπουλος 5 (1), Σιζόπουλος 5, Σταμάτης 5

ΑΓΕΧ (Λιόγας): Κρητικός 9(2), Παπαντωνίου 9, Βασιλόπουλος 16(2), Προδρόμου 4, Τομαράς 12(1), Ψάθας 15, Δημάκος

ΙΩΝΙΚΟΣ ΛΑΜΙΑΣ-ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 64-66

Διαιτητές: Κουκουλίτσιος, Σταματόπουλος

Δεκάλεπτα: 17-16, 26-35, 52-52, 64-66

ΙΩΝΙΚΟΣ Λ. (Πρέλεβιτς): Κουτσογιάννης, Σοφογιάννης, Σπανός 15(5), Χρήστου 6, Καμπερίδης 1, Κέκελης 17(2), Κουτκιάς 1, Τσόπης, Πασχάλης 9, Βεσκούκης 15(2).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανουσέλης): Μαντζάνας 6, Μοσχοβίτης 11(1), Μάντζαρης Α. 12(1), Κοκκαλής, Μάντζαρης Ε. 2, Τσουκ 6, Μαργαρίτης 10(1), Δεληγιάννης, Μπούτσι 5, Τριμπάνσκι 11, Κοτίνης 3.

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ-ΚΟΜΟΤΗΝΗ 81-43

Διαιτητές: Θωμόπουλος, Τζαφλέρης

Δεκάλεπτα: 26-13, 47-19, 67-31, 81-43

ΕΡΜΗΣ Λ. (Καραδημος): Μοσχόπουλος 7(1), Τρούλιαλης 4(1), Κωστελίδης 1, Βαρύτσης 2, Τέλλος 5(1), Παπακωνστανίινου 26(5), Βουρλίτης 5(1), Δημητριάδης 5(1), Δανιηλίδης 2, Γκαμούρας 9, Λευκαδίτης 2 Τσιόλιος 13(1).

ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Μαστροκωστόπουλος 11(1), Νικάκης 5(1), Λεχούδης 10(2), Τακονίτης 3, Δελί 2, Σουφλιάς 8, Χαλίλ 4.

ΑΛΙΜΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ 54-51

Διαιτητές: Τζημογιάννης, Κοτσίμπος

Δεκάλεπτα: 14-15, 28-30, 45-42, 54-51

ΑΛΙΜΟΣ (Πανούλιας): Μούτουπας 5(1), Βρύνας, Θωμάς, Άνθης 4, Καλατζής 6, Μπουρούσης, Γράτσος, Τσολάκης 13(1), Γαλλιώτος 3, Υφαντής 6, Καλιμανάς 8(2), Τζουγκαράκης 9

ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Βουρνάς): Καθερώνης, Αθανασιάδης 4, Καντός 7, Μανούσος 5, Παπαδόπουλος 4, Λιανός 9, Ίζακσον, Ρουμελιώτης, Γεωργίτσης 11(1), Ίντες 4, Γιαννικόπουλος 7

ΞΑΝΘΗ-ΗΡΑΚΛΗΣ 76-68

Διαιτητές: Καλδίρης, Μάνος

Δεκάλεπτα: 23-28, 37-38, 58-57, 76-68

ΞΑΝΘΗ (Ζαφειρούδης): Μουλάκης 12(2), Φρουσκλιάς, Κεφαλάς 15(4), Στεφανίδης, Νικολούδης 12(4), Σεφερίδης 2, Κουτσογιάννης 2, Βοϊβατόπουλος, Σκάρα 15(3), Λούπος 18.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κωνσταντινίδης): Σιαμανδούρας 2, Λυμπέρης 2, Τότσιος 4, Μίσιτς 6, Φουτσιτζής 2, Τζινόπουλος 2, Δανιήλ 4 (1), Τράινα 35(7), Συμεονίδης 9(1), Νάσογλου 2.

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 77-53

Οι διαιτητές: Μπούσιας, Αναστόπουλος

Δεκάλεπτα: 15-12, 30-27, 49-36, 77-53.

ΙΚΑΡΟΣ Κ.(Χαριτάτος): Τσοπόκης 12(2), Μάρτζος 21(4), Εμμανουηλίδης 1, Παπαδάκης 6, Γεωργίου 7(1), Κατράνας 2, Καρασταμάτης 8(1), Κρασόπουλος, Χιώλος 2, Δεληχρήστος 3(1), Κατούφας 8, Κούκουρας 7(1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Βλιώρας): Τσουρέλης 6(2), Μπαλωμένος, Ρόντος, Τσώλης 11, Αρμενάκης 12, Ιωαννίδης 4, Πολίτης 2, Μίχος, Βογιατζής 15, Φούντας 2, Καραθάνος 1.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ-ICBS 64-58

Διαιτητές: Διαμαντής, Τσούνας

Δεκάλεπτα: 17-13, 32-29, 51-42, 64-58

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Κοντούδης 4, Μανόλοβιτς 2, Γεώργαρος 7, Υφαντής 8, Σκουζής 4, Κουτουζής 4(1), Χόμπσον 8(2), Τσώτσος 10, Ντουμάνης 3, Γρυμαπβιότης 14.

ICBS (Τσοτσουμάνος): Κάντιτς 11(3), Μπάρδας 3(1), Πλιούκας, Βιδάλης 3(1), Μασλαρινός 13, Ζάρας 3, Γιοβάνοβιτς 8(2), Αναγνωστόπουλος 6, Νησιώτης 4, Τσέλιος 6, Ευαγγελινός 1.

ΔΟΥΚΑΣ-ΜΕΝΤ 68-67

Διαιτητές: Μητσόπουλος- Σιορέντας.

Δεκάλεπτα: 14-17, 32-33, 52-44, 68-67.

ΔΟΥΚΑΣ (Λινοξυλάκης): Τσόχλας 13(3), Μαντζιώρης 14(1), Πετράκης 12(2), Αρσένης 6(2), Κούβαρης 10, Κρίτσαλος 11(1).

ΜΕΝΤ (Μουρατίδης): Γάκης 3, Καρύδας 11(1), Σπανούλης 7(1), Σκαρλάτος 9(1), Γιαννακίδης 2, Μπούρσιτς 4, Μπένας 15(1), Μακρής 9(1), Δέσπος 7(1).

ΜΙΛΩΝ-ΠΑΓΚΡΑΤΙ 64-84

Διαιτητές: Σώμος, Μπίκας

Δεκάλεπτα: 10-24, 29-38, 44-60, 64-84

ΜΙΛΩΝ (Παραλίκας): Βεντούρης 21(3), Δεσπότου 2, Μουμπάρακ 6(1), Βλαβιανός 10(2), Μπουραζάνης 2, Μπίκας 10(2), Ευστρατίου, Μπάλας 5, Καλαϊτζάκης 8

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Λυκογιάννης): Λιακόπουλος 20(1), Γκοτζογιάννης 2, Τσολάτος , Βούλγαρης 21(4), Κλίμης 4, Τζιάλας 6, Μαχαίρας 10, Βαρυπάτης 19(5), Τσιάκος 2.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΦΛΟΓΑΣ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ 78-69

Διαιτητές: Παφίλης, Ταρενίδης

Δεκάλεπτα: 20-19, 33-36, 54-49, 78-69

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΦΛ.(Τουλούμης): Τριφτανίδης, Ροζολής 5, Μωϊσιάδης 17(1) Γαλανίδης 2, Τουλούμης 10(2), Πιτάκας, Σιδηρόπουλος 2, Ζαρογιάννης 9 Σπυρόπουλος 12(2), Πάλλης 13, Τσακαλέρης 8.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙ. (Γιατράς): Δεράος 9(3) Ρούμπης 11, Κολιόπουλος 2, Τύρλας 3 Μανώλας 8, Πρόκος 21(3), Μανδαλάκης 2, Λίγγος 13.

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ - ΤΡΙΚΑΛΑ 69-74

Διαιτητές: Μήτσιου, Πουρσανίδης.

Δεκάλεπτα: 19-19, 35-43, 47-54, 69-74.

ΙΚΑΡΟΙ Σ (Σπανός): Πεχλιβάνης 21(4), Σδράκας 10(1), Ιωσηφίδης, Γεωργατζάς 6(1), Παραλυκάκης 3, Παππούδας 1, Καδής 2, Πιλίτσης, Σουτζόπουλος, Γιαβρόπουλος, Τεβετζίδης 6, Τοπούζης 21.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Τζήμας): Λεπενιώτης 11, Σιάκας 9(2), Φόρος 2, Μπαλάφας 6, Μπόγδανος 16(1), Κακλαμάνος 13(1), Χαρισμίδης 3, Φούντας 4, Παπαβασιλείου 8(2).

Επόμενη αγωνιστική (22/9)

Αμύντας - Ερμής Λαγκαδά

Νήαρ Ηστ - Ίκαρος Καλλιθέας

ΚΑΟΔ-Λαύριο

Αναγέννηση Φλόγας - Πανερυθραϊκός

Τρίκαλα - Ηλυσιακός

Δούκας - Ξάνθη

Πανόραμα - Περιστέρι

Παγκράτι - Άλιμος

Longread

Οι 11 κορυφαίοι Βραζιλιάνοι της Ελλάδας

Το Contra.gr επέλεξε και σας παρουσιάζει τους 11 καλύτερους Βραζιλιάνους που έχουν αγωνιστεί στην Ελλάδα. Χωρίς σύστημα, με τον Πάουλο Κάμπος στον πάγκο! Ψηφίστε τον κορυφαίο κατά τη γνώμη σας!