Πέρασε και ο Ολυμπιακός: Τελικός με Παναθηναϊκό

Ο Ολυμπιακός έκλεισε θέση στον τελικό του Κυπέλλου μπάσκετ και θα είναι ο δεύτερος φιναλίστ μετά τον Παναθηναϊκό.

Κοσμά Ολυμπιακός ΠΑΟΚ

Το πρώτο τρόπαιο της ιστορίας του στο γυναικείο μπάσκετ γυναικών θα διεκδικήσει ο Ολυμπιακός μετά την άνετη πρόκρισή του στον τελικό του Final-4 του Κυπέλλου που διεξάγεται στη Λευκάδα. Οι "ερυθρόλευκες" επιβεβαίωσαν το ρόλο του φαβορί απέναντι στον ΠΑΟΚ και επικρατώντας 85-48 στο δεύτερο ημιτελικό θα συναντήσουν στον τελικό της Κυριακής τον Παναθηναϊκό.

Το 33-23 της πρώτης περιόδου έδειξε την τροπή που θα πάρει ο αγώνας. Ο Ολυμπιακός ουδέποτε ένιωσε ν' απειλείται και με 7/9 τρίποντα έφτασε στο 51-25 και στο 60-31 του ημιχρόνου.

Ο "Δικέφαλος" δεν ήταν δυνατόν ν' ακολουθήσει αυτούς τους ρυθμούς και το 73-38 στο 30' αποτύπωσε τη διαφορά μεταξύ των δύο ημιφιναλίστ. Φυσικά και μέχρι τέλους δεν άλλαξε κάτι, απλώς η υπέρ της πειραϊκής ομάδας διαφορά άνοιξε κι άλλο.

Τα δεκάλεπτα: 33-23, 60-31, 74-38, 85-48

Ολυμπιακός: Γκοτζή 4, Σταμάτη 9, Μπόνη 15, Χατζηνικολάου 7, Καλογήρου 2, Μπαλτά 4, Νικολαϊδου 2, Χαλιβέρα 7, Τζόνσον 12, Κοσμά 12, Παπαμιχαήλ 7, Κριστόφερσον 4

ΠΑΟΚ: Κυρατζή, Τελίδου 9, Ρέντμον 7, Σπανίδου 14, Τζουγκράκη 3, Σταυρίδου 7, Κατωπόδη 1, Ταρπάγκου, Κλέμονς 3, Διαμαντίδου, Κοντογεώργου 4

Photo Credits: Actionimages.gr

Το LIVE του αγώνα

18:50
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του δεύτερου ημιτελικού του Final-4 του Κυπέλλου Γυναικών ανάμεσα σε Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ.
18:51
Νωρίτερα, ο Παναθηναϊκός, με οριακή νίκη επί του Αθηναϊκού (67-66) έγινε ο πρώτος φιναλίστ του Κυπέλλου.
19:00
Όλα έτοιμα για το τζάμπολ.
19:00
Άρχισε το παιχνίδι
19:02
5-5 το σκορ στο ξεκίνημα. Ένα καλάθι και ένα τρίποντο για κάθε ομάδα.
19:02
Τρίποντο από την Σπανίδου, στο +3 ο ΠΑΟΚ. Πολύ εύστοχες οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα.
19:03
Η Τζόνσον μειώνει σε 7-8
19:06
Η Χατζηνικολάου είναι εύστοχη σε σουτ τριών πόντων και δίνει προβάδισμα στον Ολυμπιακό (13-11)
19:08
Ο ΠΑΟΚ ισοφαρίζει (13-13), αλλά η Σταμάτη με τρίποντο δίνει και πάλι προβάδισμα στον Ολυμπιακό (16-13)
19:09
Η Κριστόφερσον διαμορφώνει το 18-13
19:12
Ο Ολυμπιακός βρίσκει σιγά σιγά ρυθμό
19:13
Στις βολές η Τελίδου. Είναι εύστοχη και στις δύο και μειώνει στο καλάθι (19-17)
19:13
Εύκολο καλάθι από την Τζόνσον για το 21-17
19:15
Τρίποντο της Σταμάτη που διαμορφώνει το 24-17
19:16
Στις βολές η Κλέμονς. Είναι εύστοχη σε μία από τις δύο (24-18)
19:18
26-20 το σκορ, δύο λεπτά πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου
19:22
Τέλος πρώτης περιόδου: Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 33-23
19:28
Πολύ καλή δουλειά σε άμυνα και επίθεση από τον Ολυμπιακό που ανεβάζει τη διαφορά στους 17 (40-23) στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου
19:34
Έχει πάρει... φωτιά στην επίθεση ο Ολυμπιακός που έχει 7/9 τρίποντα και φτάνει στο +26 (51-25)
19:36
Με τρίποντο, ο ΠΑΟΚ μειώνει σε 51-28. Μόλις πέντε πόντους έχει σημειώσει ο "Δικέφαλος" στο δεύτερο 10λεπτο.
19:42
Η Σταμάτη μένει ελεύθερη, σουτάρει για τρεις και ευστοχεί (56-31)
19:44
Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 60-31
20:05
Στους 30 η διαφορά στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (63-33)
20:07
Η Κλέμονς σκοράρει για πρώτη φορά απόψε (65-35), απαντά η Παπαμιχαήλ (67-35)
20:13
Έχει πέσει ο ρυθμός σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Πιο χαμηλό το σκορ στο δεύτερο μέρος

20:25
Τρεις παίκτριες του Ολυμπιακού με διψήφιο αριθμό πόντων. Κοσμά, Τζόνσον και Μπόνη
20:36
Εύκολη πρόκριση για τον Ολυμπιακό που στον τελικό του Κυπέλλου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.