Καβάλα-Ολυμπιακός 55-87

Για 6η συνεχόμενη φορά ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου νικώντας πολύ εύκολα με 87-55 την Καβάλα στο κλειστό της Καλαμίτσας. Κυρίαρχοι από το πρώτο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές Ευρώπης.

Το παιχνίδι πραγματικά δεν αντέχει σε καμία κριτική αφού ο Ολυμπιακός ήταν τρεις κλάσεις ανώτερος. Οταν από το πρώτο δεκάλεπτο ο πρωταθλητής Ευρώπης παίρνει διαφορά που φτάνει τους 17 πόντους (4-21) είναι σίγουρο ότι στο υπόλοιπο του παιχνιδιού δεν θα δείξει καμία διάθεση να παίξει με τη φωτιά.

Η Καβάλα ήθελε αλλά δεν μπορούσε. Πελαγωμένη από την εξαιρετική άμυνα του Ολυμπιακού αναγκάστηκε να κυνηγά από νωρίς στο σκορ και έριξε σχεδόν από το πρώτο ημίχρονο λευκή πετσέτα. Οι ερυθρόλευκοι, προς τιμήν τους, έπαιξαν με μεγάλη σοβαρότητα και στα 40 λεπτά.

Είχαν ομαδικότητα (29 ασίστ), έψαξαν το γρήγορο και εύκολο καλάθι χωρίς όμως να βιάζονται υπερβολικά, είδαν ακόμα και τους παίκτες του πάγκου να αγωνίζονται με θαυμαστή συνέπεια. Κάπως έτσι το σκορ έγινε 19-48 στο ημίχρονο, 20-57 στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου και 47-82 λίγο πριν το τέλος. Ενας ακόμη τελικός είναι γεγονός για τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 6-23, 19-48, 36-65, 55-87

Καβάλα: Πάνος 11, Αράπης 4, Γκαγκαλούδης 9, Καλαμπάκας 7, Κρστέφσκι 6,Στυλιανού 1, Στεφανίδης 9, Γκράντι 2, Πιεβάλιτσα, Ιλιεφ, Βελισσαρίου 6, Μίτροβιτς.

Ολυμπιακός: Χάινς 14, Παπανικολάου 4, Αντιτς 8, Σπανούλης 10, Περπέρογλου 5, Μάντζαρης 7, Σλούκας 6, Μαυροειδής 6, Πάουελ 6, Γκετσεβίτσιους 13, Κατσίβελης 2, Πρίντεζης 6.