Επίδειξη δύναμης από την Εθνική!

Τι κι αν ζορίστηκε λίγο περισσότερο σε σύγκριση με τον αγώνα με τη Ρουμανία, η Εθνική μας ομάδα έκανε επίδειξη δύναμης και κόντρα στη Μεγάλη Βρετανία, τη νίκησε εύκολα στην Πάτρα με 92-64 και κατέκτησε το πρώτο της… τρόπαιο στην προετοιμασία.

ΕΛΛΑΔΑ - ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ / ΦΙΛΙΚΟ (EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΡΕΑΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ)
ΕΛΛΑΔΑ - ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ / ΦΙΛΙΚΟ (EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΡΕΑΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ) EUROKINISSI SPORTS

Μετά τη Ρουμανία, σειρά είχε η Μεγάλη Βρετανία με την Εθνική Ελλάδας να κάνει για ακόμη μια φορά επίδειξη δύναμης και να νικάει εύκολα με 92-64.

Για την ομάδα του Κώστα Μίσσα η συνταγή, με εξαίρεση τον έλεγχο των ριμπάουντ, ήταν ίδια με το ματς της περασμένης Δευτέρας. Πιεστική άμυνα, επιδίωξη επιθέσεων στοtransitionκαι κυρίως μεταφορά της μπάλας στην καρδιά της ρακέτας όπου Πρίντεζης, Παπαγιάννης και σία δεν είχαν αντίπαλο ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

Η Μεγάλη Βρετανία με τα αθλητικά κορμιά και τους αλτικούς παικτες της προκάλεσε διάφορα προβλήματα κυρίως στον τομέα των ριμπάουντ αφού στην πρώτη περίοδο είχε πάρει 6 επιθετικά, όμως δεν είχε επιθετικές λύσεις με εξαίρεση τον δραστήριο Κλαρκ μέχρι να τον αναλάβει ο Θανάσης Αντετοκούνμπο.

Στο πρώτο ημίχρονο με μπροστάρηδες αρχικά τον Παππά και μετά τον Πρίντεζη η Εθνικη μας προηγήθηκε 15-7 και 27-15 (9’) φτάνοντας και στο νταμπλ-σκορ (34-17) στην αρχή της 2περιόδου κλείνοντας το ημίχρονο στο +17 (51-34).

Η διαφορά στην 3περίοδο έφτασε και στους 23 (60-37), οι Βρετανοί μείωσαν μέχρι τους 13 (64-51 στο 29’) αλλά η αντίδραση της ομάδας μας ήταν άμεση αφού με 9-0 σερί ξέφυγε 73-51 δια χειρός Παπαγιάννη και μετέτρεψε το τελευταίο πεντάλεπτο σε τυπική διαδικασία.

ΕΛΛΑΔΑ: Καλάθης 2, Μπουρούσης 8, Σλούκας 9, Παππάς 12, Παπαγιάννης 9, Πρίντεζης 12, Παπανικολαου 8, Μάντζαρης 3, Αγραβάνης 10, Παπαπέτρου 9, Θ.Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου 6

ΜΕΓ.ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Ακόντο 2, Τζόνσον 5, Μόκφορντ 7, Οκεραφορ, Κλαρκ 12, Μάρεϊ 3, Μπόατενγκ 2, Ατσάρα 3, Ολασένι 13, Ουίλιαμς 11, Τζόζεφς 6