Παναθηναϊκός - Ελληνικό 60-56

Με την Καλέντζου να σημειώνει 4 καθοριστικούς πόντους 19" πριν από το φινάλε του αγώνα στο κλειστό της Λεωφόρου Αλεξάνδρας, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 60-56 του Ελληνικού στον δεύτερο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών και ισοφάρισε σε 2-2 (έχουν μεταφερθεί οι νίκες από την κανονική περίοδο).

Ο Παναθηναϊκός βρισκόταν σταθερά μπροστά στο σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα την Όλιβερ, η οποία σημείωσε τους 10 από τους 13 πόντους της ομάδας της στην πρώτη περίοδο.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη έμοιαζαν "εγκλωβισμένες" στην άμυντα ζώνης του "τριφυλλιού" μέχρι το σκορ να γίνει 20-16. Από το σημείο εκείνο, η ομάδα των νοτίων προαστίων είχε το πάνω χέρι στο ματς, μετατρέποντας το εις βάρος της σκορ σε 23-27 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με τα λάθη να κυριαρχούν στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, με το Ελληνικό μάλιστα να σημειώνει το πρώτο του καλάθι στην επανάληψη μετά από 5 λεπτά αγώνα και το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τη διαφορά στον πόντο (35-36).

Η τέταρτη περίοδος ανήκε στις "πράσινες", οι οποίες βρήκαν λύσεις επιθετικά περνώντας μπροστά στο σκορ, την ώρα που το Ελληνικό δεν παρατούσε το παιχνίδι, ισοφαρίζοντας σε 56-56 με την Λικέντρα Τζόνσον περίπου ένα λεπτό πριν από το φινάλε.

Από το σημείο εκείνο ανέλαβε δράση η Καλέντζου, η οποία διαμόρφωσε το 58-56 σκοράροντας υπό πίεση 14,8" πριν από τη λήξη και έγραψε το τελικό 60-56 με δύο εύστοχες βολές στο φινάλε.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των τελικών της Α1 μπάσκετ γυναικών (έχουν μεταφερθεί οι νίκες από την κανονική περίοδο) και πλέον ο τίτλος του πρωταθλητή θα κριθεί το Σάββατο (25/4,14:00) στο κλειστό της Αργυρούπολης.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 23-27, 35-36, 60-56.

Το LIVE του αγώνα:

18:18
Καλησπέρα σας, από το κλειστό της Λεωφόρου Αλεξάνδρας. Εδώ όπου σε περίπου δέκα λεπτά θα γίνει το τζάμπολ ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ελληνικό.
18:19
Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη προηγείται με 2-1 στη σειρά, πράγμα που σημαίνει πως χρειάζεται μία ακόμη νίκη για να στεφθεί πρωταθλήτρια Ελλάδος. Ή, αν προτιμάτε, για να κατακτήσει το δεύτερο σερί νταμπλ.
18:20
Θυμίζουμε πως πριν από περίπου ενάμιση μήνα, οι "μπλε" κατέκτησαν το Κύπελλο Ελλάδος, επικρατώντας στον τελικό της Αναγέννησης Ν. Ρυσίου.
18:22
Ο Παναθηναϊκός είναι η μοναδική ομάδα που έχει κερδίσει φέτος το Ελληνικό. Στο παιχνίδι του α'  γύρου της Α1 Γυναικών, οι "πράσινες" είχαν επικρατήσει με 60-59, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, στον "Τάφο του Ινδού".
18:24
Στις εξέδρες βρίσκονται πολλές προσωπικότητες από τον χώρο του γυναικείου μπάσκετ. Μεταξύ αυτών η Εβίνα Μάλτση, που βρίσκεται στη χώρα μας αυτή την περίοδο. Θυμίζουμε πως η πολύπειρη γκαρντ έχει ολοκληρώσει για φέτος τις αγωνιστικές υποχρεώσεις, λόγω τραυματισμού στον αγκώνα.
18:25
Σε περίπου πέντε λεπτά θα ξεκινήσει η αναμέτρηση. Αυτή τη στιγμή οι παίκτριες των ομάδων κάνουν τα τελευταία σουτ, πριν πάνε στους πάγκους.
18:26
Εκτός δωδεκάδας για το "τριφύλλι" βρίσκεται η Ιωάννα Δίελα, Η νεαρή γκαρντ/φόργουορντ είναι η άτυχη (και) της φετινής σεζόν για τον Παναθηναϊκό, καθώς υποβλήθηκε σε νέα χειρουργική επέμβαση στο "λαβωμένο" γόνατό της. Θυμίζουμε πως είχε υποστεί ρήξη πρόσθιου χιαστού σε αγώνα του ελληνικού πρωταθλήματος με τον Πρωτέα Βούλας.
18:27
Περίπου οχτακόσια άτομα βρίσκονται στις εξέδρες αυτή τη στιγμή, με τρία λεπτά να μένουν πλέον για το τζάμπολ.
18:29
Έιβερι - Καλέντζου - Σλούκα - Κυριακοπούλου - Όλιβερ οι πέντε πρώτες για τον Παναθηναϊκό.
Χαλιβέρα - Σταμάτη - Τζόνσον - Παπαμιχαήλ - Καλογήρου οι βασικές του Ελληνικού.
18:32
Εντυπωσιακή τάπα της Τζόνσον στην Όλιβερ, με τον Παναθηναϊκό να έχει 7'' για επίθεση
18:33
Η Καλέντζου αστοχεί υπό πίεση, αλλά η Κυριακοπούλου μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ. Πασάρει στην Όλιβερ, η οποία σκοράρει, κερδίζοντας παράλληλα το φάουλ.
18:33
Μέσα και η βολή από την Αμερικανίδα του Παναθηναϊκού (5-3 στο 3')
18:34
Λάθος από τις φιλοξενούμενες
18:34
Η Έιβερι αστοχεί για τρεις, αλλά ο Όλιβερ μαζεύει ένα ακόμη επιθετικό ριμπάουντ. Φάουλ από την Καλογήρου.
18:35
Η Όλιβερ συνεχίζει να σκοράρει (7-3). Έχει πετύχει όλους τους πόντους των γηπεδούχων μέχρι στιγμής.
18:35
Μειώνει το Ελληνικό, με τρίποντο της Σταμάτη (7-6 στο 4')
18:36
Τρίποντο από την Έιβερι στη λήξη της επίθεσης (10-6 στο 5')
18:36
Μειώνει η Χαλιβέρα (10-8), με το πρώτο εύστοχο δίποντο του Ελληνικού
18:37
Άστοχη η Κυριακοπούλου από τα 6μ75, αλλά το Ελληνικό κάνει το λάθος στον αιφνιδιασμό
18:37
Μπόνη και Κοσμά, στη θέση των Σταμάτη και Παπαμιχαήλ
18:38
Η Σλούκα αστοχεί δύο φορές, αλλά η Όλιβερ είναι εκεί για να δώσει ξανά τη λύση. Μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ και σκοράρει (12-8)
18:38
Γκολ φάουλ από την Μπόνη
18:39
Βάζει και τη συμπληρωματική βολή (12-11 στο 6')
18:39
Πιέζει σε όλο το γήπεδο, το Ελληνικό. Κλέψιμο από τη Χαλιβέρα, αλλά η Μπόνη κάνει το λάθος.
18:39
Η Έιβερι χάνει το τρίποντο, αλλά οι διαιτητές σφυρίζουν φάουλ της Τζόνσον πάνω στην Όλιβερ.
18:40
Η Αυτζή περνάει στη θέση της Έιβερι, για το "τριφύλλι"
18:40
Χαμένο λέι απ από την Αυτζή
18:40
Νέο λάθος από το Ελληνικό, που έχει φτάσει ήδη τα τέσσερα
18:41
Κλέψιμο από την Κοσμά, με την Αυτζή να κάνει γρήγορα το φάουλ για να σταματήσει τον αιφνιδιασμό των φιλοξενούμενων
18:41
Τάιμ άουτ από τον Πέτρο Πρέκα
18:41
2'51'' μένουν για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται σταθερά μπροστά στο σκορ, μετά το πρώτο λεπτό και το 2-3, που είχε σημειωθεί με τρίποντο της Σταμάτη.
18:42
Οι "πράσινες" έχουν σε εξαιρετική ημέρα μέχρι τώρα την Όλιβερ, που έχει πετύχει 9/12 πόντους της ομάδας της
18:42
Ζώνη από τον Παναθηναϊκό
18:43
Η Μπόνη κάνει airball από τη γωνία, αλλά η Κοσμά κερδίζει το φάουλ στη διεκδίκηση του ριμπάουντ
18:43
Η Χαλιβέρα σκοράρει για τρεις (12-1 στο 8')
18:43
Άστοχη η Καλέντζου, από την περιφέρεια
18:44
Σε man to man πάλι ο Παναθηναϊκός, με την Όλιβερ να κάνε το κλέψιμο
18:44
Δεύτερο φάουλ από την Τζόνσον, που θα πάει στον πάγκο. Στη θέση της η Νικολαΐδου.
18:45
Βολές για την Όλιβερ, που έχει 1/2 (13-14)
18:45
Θα δώσει τη θέση της στην Γλυνιαδάκη (1'39'')
18:48
Η Κοσμά αστοχεί στο τρίποντο, ο Παναθηναϊκός τρέχει στον αιφνιδιασμό, αλλά η Γλυνιαδάκη χάνει το λέι απ
18:49
Σκορ πρώτου δεκαλέπτου: Παναθηναϊκός - Ελληνικό 13-15
18:50
Έιβερι - Καλέντζου - Αυτζή - Κυριακοπούλου - Όλιβερ για τον Παναθηναϊκό.
Μπαλτά - Μπόνη - Σταμάτη - Κοσμά - Νικολαΐδου για το Ελληνικό.
18:50
Ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, με την Όλιβερ να κερδίζει το φάουλ από τη Νικολαΐδου
18:51
Νέο φάουλ από το Ελληνικό, αυτή τη φορά από τη Μπόνη
18:51
Η Όλιβερ σκοράρει στην εκπνοή της επίθεσης του Παναθηναϊκού (15-16 στο 11')
18:52
Κακό σουτ από τη Μπαλτά, με τη μπάλα να μην βρίσκει καν σίδερο
18:52
Τρίποντο στο transition από την Αυτζή και +2 (18-16) για τον Παναθηναϊκό
18:53
Ξανά ζώνη από τον Παναθηναϊκό. Οι παίκτριες του Ελληνικού χάνουν τρία σερί τρίποντα, αλλά ανανεώνουν διαρκώς επιθέσεις.
18:53
Τάιμ άουτ από την Ελένη Καπογιάννη
18:55
Έχουμε παίξει 2'30'' στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το Ελληνικό να μην έχει βρει ακόμη τον δρόμο προς το καλάθι. Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη μοιάζουν "εγκλωβισμένες" στην άμυνα ζώνης του Παναθηναϊκού, καθότι επιχειρούν μόνο τρίποντα. Η απουσία της Τζόνσον δεν αφήνει περιθώρια για πολύ inside game, αφού η Νικολαΐδου δεν μπορεί να κερδίσει στο ένας εναντίον ενός την Όλιβερ, στο λόου ποστ.
18:55
Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ. Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, με τη Σλούκα να επιστρέφει στο παρκέ αντί της Κυριακοπούλου
18:57
Αιφνιδιασμός για τον Παναθηναϊκό, με την Όλιβερ να σκοράρει (20-16 στο 15')
18:57
Η Κοσμά αστοχεί υπό την πίεση της Σλούκα. Κλέψιμο της Σταμάτη, που σκοράρει για πρώτη φορά για το Ελληνικό στο β' δεκάλεπτο (20-18 στο 15')
18:58
Η Μπαλτά βγάζει τη μπάλα εκτός παρκέ, με τον Παναθηναϊκό να έχει 5'' για να εκδηλώσει επίθεση. Τάιμ άουτ ζητά ο Πέτρος Πρέκας.
19:00
Να πούμε πως για το Ελληνικό, απουσιάζει η Αριστέα Μαγκλάρα λόγω τραυματισμού στον αγκώνα.
19:00
Τραυματισμός για την Καλογήρου που έπεσε στο παρκέ και πονάει. Στη θέση της η Σταμάτη.
19:00
Δεν μπορεί να περπατήσει η γκαρντ του Ελληνικού
19:01
Η Καλέντζου αστοχεί σε σουτ τριών πόντων
19:01
Καλάθι δύο πόντων από την Τζόνσον που ισοφαρίζει (20-20), μετά από επιθετικό ριμπάουντ που πήρε η ίδια.
19:02
Μέσα και η βολή από την Γκοτζή (20-23 στο 16')
19:03
Στο 7-0 το σερί του Ελληνικού, που μετέτρεψε το -4 (20-16) σε +3 (20-23) μέσα σε δύο λεπτά
19:03
Η Σλούκα χάνει ακόμη ένα σουτ τριών πόντων
19:04
Η Χαλιβέρα δίνει τη θέση της στην Μπόνη
19:05
Άστοχη η Γκοτζή από τα τπέσσερα μέτρα. Η Μπόνη κλέβει τη μπάλα όμως και σκοράρει (20-25)
19:05
Δεύτερο σερί κλέψιμο και καλάθι από το Ελληνικό, που φτάνει το προβάδισμά του στο +7 (20-27) στο 18ο λεπτό.
19:05
11-0 το σερί των φιλοξενούμενων
19:05
2'10'' μένουν ακόμη στο πρώτο μέρος
19:06
Οι "πράσινες" συνεχίζουν να αστοχούν από μακριά. Αυτή τη φορά η Κυριακοπούλου βρίσκει το σίδερο.
19:07
Καλέντζου αντί Κυριακοπούλου και Φουράκη Στ. αντί Τζόνσον, στο παρκέ
19:07
Ούτε τώρα έρχεται το καλάθι για τις "πράσινες", με την Καλέντζου να μην βρίσκει τον στόχο
19:07
Η Κόνιαλη επιστρέφει στο παρκέ, στη θέση της Αυτζή
19:08
Βολές για την Έιβερι, που πήρε το φάουλ από τη Σταμάτη. Οι δύο ομάδες έχουν συμπληρώσει τα ομαδικά φάουλ.
19:08
Μέσα μόνο η δεύτερη από την ομογενή γκαρντ (21-27 στο 19')
19:09
Αιφνιδιασμός για τον Παναθηναϊκό, με την Σλούκα να αστοχεί στο λέι απ. Κέρδισε όμως το φάουλ και έχει δικαίωμα για δύο βολές.
19:09
Η Γλυνιαδάκη επιστρέφει στη θέση της Όλιβερ. Η Βάσω Φουράκη στη θέση της Μπόνη
19:09
Χάνει και τις δύο βολές η Σλούκα
19:10
Καλάθι από τα τέσσερα μέτρα με την Έιβερι, για τον Παναθηναϊκό (23-27)
19:10
2,1'' ακόμη για το τέλος του πρώτου μέρους, με την Ελένη Καπογιάννη να καλεί τάιμ άουτ
19:11
Δεν καταφέρνει να εκδηλώσει επίθεση το Ελληνικό
19:12
Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Παναθηναϊκός - Ελληνικό 23-27
19:14

Ελληνικό - Παναθηναϊκός (2-1)

Παναθηναϊκός - Ελληνικό 60-59 (Regular Season)

19:16
Η ομάδα των νοτίων προαστίων έχει το πάνω χέρι από το 13' της αναμέτρησης στη Λεωφόρο, μετατρέποντας το εις βάρος της 20-16 στο 23-27 του ημιχρόνου.
19:16
Ο Παναθηναϊκός σκόραρε μόνο ένα καλάθι σε αυτό το διάστημα κόντρα στο Ελληνικό, που είχε πολλά άστοχα τρίποντα.
19:18
Οι Κυπελλούχες Ελλάδας περιόρισαν τη Μονίκ Όλιβερ, δημιουργώντας μεγάλο επιθετικό πρόβλημα στον Παναθηναϊκό που κρατάει επαφή με το σκορ, παίζοντας ζώνη στην άμυνα.
19:18
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (3/9 βολές, 7/21 δίποντα, 2/14 τρίποντα, 24 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 λάθη, 4 κλεψίματα): Καλέντζου (0/5 σουτ), Αυτζή 3 (1), Κόνιαλη, Όλιβερ 14 (13 ριμπ.), Σλούκα (0/5 σουτ), Έιβερι 6 (1), Γλυνιαδάκη, Κυριακοπούλου.
ΕΛΛΗΝΙΚΟ (4/4 βολές, 7/12 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 25 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 9 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 τάπα): Γκοτζή 3, Σταμάτη 6 (2), Καλογήρου, Κοσμά 2, Παπαμιχαήλ, Μπαλτά, Νικολαΐδου, Χαλιβέρα 5 (1), Τζόνσον 2, Μπόνη 5 (1), Φουράκη Β., Φουράκη Στ..
19:21
Στο μεταξύ οι φίλοι του Παναθηναϊκού έχουν δημιουργήσει πολύ όμορφη ατμόσφαιρα στη Λεωφόρο, στην προσπάθεια των "πράσινων" να ισοφαρίσουν τη σειρά με το Ελληνικό.
19:26
Όλα έτοιμα για την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Για να δούμε, θα είναι το τελευταίο στη φετινή Α1 Γυναικών;
19:27
Έιβερι - Καλέντζου - Σλούκα - Κυριακοπούλου - Όλιβερ για τον Παναθηναϊκό.
Χαλιβέρα - Γκοτζή - Σταμάτη - Παπαμιχαήλ - Τζόνσον για το Ελληνικό.
19:27
Η Τζόνσον αστοχεί προ της Όλιβερ
19:28
Τάπα της Τζόνσον στην Όλιβερ
19:28
Βήματα από τη Γκοτζή που έκανε τη διείσδυση, αλλά έπεσε πάνω σε Κυριακοπούλου και Όλιβερ
19:29
Ακόμη ένα άστοχο σουτ από τη Σλούκα
19:29
Η Χαλιβέρα ακολουθεί το... παράδειγμά της
19:29
Λάθος της Όλιβερ, που όμως δεν εκμεταλλεύεται το Ελληνικό. Η Σταμάτη αστοχεί από τη γωνία.
19:30
Βολές για την Όλιβερ, που πήρε το φάουλ από την Γκοτζή
19:30
Σε 2'17'' αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο δεν έχουμε δει κάποιο καλάθι από τις δύο ομάδες
19:30
Η Όλιβερ ευστοχεί σε μία βολή και μειώνει στους τρεις (24-27 στο 23')