Γρήγορο 3-0 επί της Μπένετον και τελικός για τη Σιένα

Έχοντας τη μοίρα της προδιαγεγραμμένη από το 2-0 που έκανε η Σιένα μέσα στο Τρεζίβο η Μπένετον ταξίδεψε στην Τωσκάνη με μία μικρή ελπίδα επιστροφής. Οι πρωταθλητές ήταν όμως ανελέητοι και με σκορ 101-76 πήραν την πρόκριση για τον τελικό των πλέι οφ, φθάνοντας τις τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

H oμάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι επέβαλλε από το πρώτο δεκάλεπτο την κυριαρχία της, όταν και προηγήθηκε με 26-10. Εν συνεχεία τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο εύκολα, αφού στην 3η περίοδο κατάφερε να επικρατήσει αυτής του Μαχμούτι με νταμπλ σκορ (38-19). Το τελικό 101-76 «σφράγισε» ακόμα έναν περίπατο της Σιένα προς τον τίτλο.

Για τους γηπεδούχους οι Ντόμερκαντ, Σάτο και ΜακΙντάιρ είχαν από 16 πόντους έκαστος, ενώ οι δύο πρώτοι πήραν και το μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής (24’). Όσον αφορά τους φιλοξενούμενους ο Στέφανσον προσπάθησε με 18 πόντους. Δεν...μάτωσε το δίχτυ ο Γιάννης Καλαμπόκης, παρά το ότι έπαιξε 19’.