Η Μανρέσα "πλήρωσε" τα... σπασμένα της Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα του Γιώργου Μπαρτζώκα έβγαλε αντίδραση στο παρκέ μετά την ήττα από τη Γαλατά και επιβλήθηκε με 92-72 της Μανρέσα.

Η εντός έδρας ήττα από την Γαλατάσαραϊ στο ματς της Euroleague "πλήγωσε" αρκετά τη Μπαρτσελόνα που έψαχνε αντίδραση. Τελικά τη βρήκε απέναντι στην Μανρέσα η οποία πλήρωσε τα... σπασμένα!

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξαν από νωρίς ποιος θα είναι το αφεντικό στο ματς, ξέφυγαν με +10 στην πρώτη περίοδο (33-23), ενώ πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 55-41. Μέχρι το φινάλε δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα και πήραν μια εύκολη νίκη με 20άρα (92-72).

Ο Μάρκους Έρικσον ξεχώρισε για τους "μπλαουγκράνα" με 21 πόντους, ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ ακολούθησε με 14 πόντους, ενώ ο Στράτος Περπέρογλου έμεινε χωρίς πόντο στα 12 λεπτά συμμετοχής. Από την άλλη πλευρά, για τη Μανρέσα κορυφαίος ήταν ο Σκοτ Σαγκς με 14 πόντους.