Μπαρτσελόνα - Ρεάλ 85-90. Πρωταθλήτρια η "βασίλισσα"

Triple crown για τη Ρεάλ! Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε από το -14 (53-39) και προηγήθηκε 67-62. Η "βασίλισσα" όμως απάντησε, επικράτησε 90-85 και με 3-0 στις νίκες πανηγύρισε την κατάκτηση του πρωταθλήματος μέσα στη Βαρκελώνη.

VICTOR SALGADO

Πρωταθλήτρια Ισπανίας για 32η φορά αναδείχθηκε η Ρεάλ Μαδρίτης σε μια από τις πιο πετυχημένες σεζόν της ιστορίας της, αφού προηγουμένως είχε κατακτήσει το κύπελλο, την Ευρωλίγκα, αλλά και το Σούπερ Καπ.

Η "βασίλισσα" πήγε στην Καταλονία με το αβαντάζ των δύο νικών στη Μαδρίτη και... σκούπισε την Μπαρτσελόνα χάρη στη νίκη της με 90-85. Οι "μπλαουγκράνα" ανέτρεψαν διαφορά 14 πόντων και προηγήθηκαν με 5, αλλά οι Μαδριλένοι με περισσότερες λύσεις και εκπληκτικό ποσοστό (14/23, 60%) έξω από το τρίποντο επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους.

Μετά το 17-17 των πρώτων δέκα λεπτών η Ρεάλ έκανε το ξέσπασμά της. Έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 70% από τα 6μ75 (7/10) και προηγήθηκε 48-34 απέναντι σε μια Μπαρτσελόνα που είχε μόνο τον Άντε Τόμιτς να σκοράρει και τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο καθηλωμένο στον πάγκο.

Όταν οι Καταλανοί πήραν σκορ από τον Ντόλμαν και τον Όλεσον, η ψαλίδα άρχισε να κλείνει. Η ομάδα του Πασκουάλ έσφιξε την άμυνά της, βρήκε το αντίδοτο για να χαλάσει στο ρυθμό της Ρεάλ και απάντησε. Αφού ισορρόπησε, προσπέρασε μέχρι και 67-62 με τους περιφερειακούς να κάνουν σε αυτό το διάστημα τη διαφορά.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης πάντως δεν πανικοβλήθηκαν. Ξαναβρήκαν το... χέρι τους από μακριά, ο Νοσιόνι έβαλε μεγάλα σουτ και το 84-73 τους έφερε ξανά σε θέση ισχύος.

Οι "μπλαουγκράνα" έκαναν την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψουν. Έφτασαν μάλιστα στο -3 (88-85) και θα έβγαζαν την κρίσιμη άμυνα, αν ο Τζέισι Κάρολ δεν σκόραρε στο φινάλε της επίθεσης μ' ένα σουτ απ' αυτά που πέτυχε στον τελικό του Final Four. Ο Αμερικάνος μπόμπερ εκτέλεσε από τα 6,5 μέτρα και η Ρεάλ πανηγύρισε τον τίτλο μέσα στη Βαρκελώνη. Ονειρικό τέλος σε μια γεμάτη τίτλους χρονιά!

* MVP των τελικών αναδείχθηκε ο Σέρχιο Γιουλ

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 34-48, 67-65, 85-90

Μπαρτσελόνα: Ντόλμαν 12(4/7τρ, 7ρ), Χεζόνια, Χουέρτας 1, Αμπρίνες 16(4/8τρ), Σατοράνσκι 10(8ασ), Πλάις 2, Τόμας, Όλεσον 10(2), Τζάκσον 3, Νάχμπαρ 2, Τόμιτς 29(14/15δ, 7ρ)

Ρεάλ: Ρίβερς 9(1), Φερνάντεθ 4, Νοσιόνι 11(3/4τρ, 6ρ), Ματσιούλις 10(2τρ, 5ρ), Ρέγες 6, Ροντρίγκεθ 11(3/5τρ, 6ασ), Αγιόν 8, Κάρολ 19(4/5δ, 3/4τρ), Γιουλ 10(2/5τρ), Σλότερ 2

Το LIVE του αγώνα

19:45
Καλησπέρα σας, φίλες και φίλοι της Liga Endesa.
19:47
H Μπαρτσελόνα υποδέχεται απόψε (24/6, 20:00) τη Ρεάλ Μαδρίτης στο Game 3 της σειράς των τελικών στην Ισπανία.
19:48
Οι πρωταθλητές Ευρώπης έκαναν το 2-0 στη Μαδρίτη (78-72 & 100-80), ενώ θέλουν άλλη μια νίκη για να κάνουν το πρώτο triple crown στην ιστορία τους μετά το 1974!
19:49
Από την άλλη πλευρά, οι Καταλανοί δεν έχουν περιθώρια για νέες απώλειες στη σειρά.
19:50
Δείτε εικόνα από το "ζέσταμα" των γηπεδούχων στο Palau Blaugrana.
19:53
Οι Καταλανοί είναι αποφασισμένοι να στείλουν τη σειρά σε Game 4, παρά την απουσία του αρχηγού Χουάν Κάρλος Ναβάρο.
19:57
Οι Καταλανοί ξεκινούν με τους Σατοράνσκι, Όλεσον, Χεζόνια, Ντόλμαν και Τόμιτς.
19:58
Δείτε τι γίνεται αυτή την ώρα στο Palau!
20:01
Το πανόραμα της σειράς. Στο 2-0 οι Μαδριλένοι.
20:02
Πλέον το ζήτημα είναι αν θα γίνει απόψε η απονομή. Πάντως το τρόπαιο βρίσκεται στην πρωτεύουσα της Καταλονίας.
20:04
Ο Ρούντι Φερνάντεθ σκοράρει τους πρώτους πόντους στον αγώνα (0-2, 35") όμως ο Άντε Τόμιτς απαντάει άμεσα για τους Καταλανούς (2-2).
20:05
Όμορφες στιγμές πριν από το τζάμπολ του τελικού...
20:05
Ο Γκουστάβο Αγιόν δίνει ξανά το προβάδισμα στη "Βασίλισσα" (2-4, 1'35").
20:06
Και το πρώτο καλάθι του αγώνα, από τον Ρούντι
20:07
Στο μεταξύ, ο Άντε Τόμιτς συνεχίζει να δίνει λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων (7-4, 3'10").
20:09
Νέο καλάθι από τον Κροάτη σέντερ, στο 11-8 οι Καταλανοί.
20:09
Ο K.C. Ρίβερς μειώνει σε 11-10 για τη Ρεάλ.
20:10
Εν συνεχεία  ο Αμερικανός σκοράρει πίσω από τα 6μ.75, για το 11-13. Κάρφωμα από τον Ρούντι στον αιφνιδιασμό και τάιμ άουτ από τον Πασκουάλ!
20:11
Το κακό για τη Ρεάλ Μαδρίτης είναι ότι ο capitan Φελίπε Ρέγιες φορτώθηκε από νωρίς με 2 φάουλ.
20:13

20:15
Ο Τόμιτς φτάνει αισίως τους 12 προσωπικούς πόντους, για το 15-15 στο Palau Blaugrana. O Κροάτης κρατάει όρθια την Μπαρτσελόνα απέναντι στη Ρεάλ.
20:16
Ο Μάρκους Σλότερ μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ και σκοράρει για το 15-17 ενώ ο Χουέρτας διαμαρτύρεται στον ρεφ για φάουλ του Αμερικανού. Ακόμα 1'35" για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος.
20:17
Ο Πλάις ισοφαρίζει σε 17-17, με μακρινό σουτ.
20:18
Ο Γιούλ αστοχεί από τα 8 μέτρα.
20:19
Τέλος πρώτης περιόδου στο Palau Blaugrana. Ο Άντε Τόμιτς έχει πετύχει τους 12 πόντους της Μπαρτσελόνα στο 17-17 απέναντι στη Ρεάλ.
20:20
Από την άλλη πλευρά, K.C. Ρίβερς και Ρούντι Φερνάντεθ έχουν σημειώσει από 5 και 4 πόντους αντίστοιχα.
20:21
Δείτε πως ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος στη Βαρκελώνη.
20:21
Τα στατιστικά της περιόδου.
20:22
Στο Palau Blaugrana βρίσκεται και ο πρώην παίκτης της Μπαρτσελόνα και του Ολυμπιακού, Τζόι Ντόρσι!
20:23
Ο Ματσιούλις ευστοχεί σε προσπάθεια για τρεις και διαμορφώνει το 17-20, στο 11'28".
20:24
O Tζάκσον σκοράρει μπροστά στον Σλότερ, κερδίζει φάουλ από τον Αμερικανό κι έχει δικαίωμα για συμπληρωματική βολή.
20:25
Εν συνεχεία ο Σλότερ περνάει στον πάγκο και δίνει τη θέση του στον Αγιόν. Ο Τζάκσον ευστοχεί στη βολή και κάνει το 20-20, με έμμεσο τρίποντο.
20:27
Δείτε και το δύσκολο τρίποντο του Ματσιούλις, νωρίτερα...
20:27
Όπως και το έμμεσο τρίποντο του Τζάκσον...
20:28
Ο Τζέισι Κάρολ στέλνει τη διαφορά στο +5 (22-27) με τρίποντο, στα 6'46" για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
20:29
Νέο τρίποντο από τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ. Στο 22-30 η "Βασίλισσα", με επιμέρους σκορ 5-13.
20:29
Ο Τόμιτς σκοράρει για το 24-30.
20:31
Ο Σατοράνσκι χρεώνεται με αντιαθλητικό φάουλ και ο κόσμος ξεσηκώνεται! Εν συνεχεία ο Αγιόν κάνει το 24-32 από τη γραμμή των βολών.
20:36
Ο Αντρές Νοτσιόνι εκτοξεύει τη διαφορά στο +14 (26-40), με τρίποντο!
20:37
Ο Άντε Τόμιτς παίζει... μόνος του τη Ρεάλ. Δείτε το VIDEO και θα συμφωνήσετε.
20:37
Ρίξτε μια ματιά και στα ποσοστά των ομάδων πίσω από τα 6μ.75: 1/11 για την Μπαρτσελόνα, 6/8 για τη Ρεάλ.
20:38
Ο Όλεσον μειώνει σε 31-42, με τρίποντο. Ακόμα 1΄50" για το ημίχρονο.
20:39
Ο Αγιόν (8π., 2ριμπ.) διαμορφώνει το 31-44, με 2/2 βολές.
20:40
Ο Ντόλμαν ευστοχεί σε τρίποντο και ρίχνει τη διαφορά στους 10 (34-44, 18'40").
20:41
Το τρίποντο του Νοτσιόνι που έστειλε νωρίτερα τη διαφορά στο +14.
20:43
Η Ρεάλ Μαδρίτης κλείνει το πρώτο ημίχρονο στο υπέρ της 34-48, μετά το τρίποντο του Γιόνας Ματσιούλις.
20:45
 Και το μπλοκ του Κάρολ, στον Χουέρτας...
20:46
Τα στατιστικά του ημιχρόνου στο Palau Blaugrana.
20:54
Οι κορυφαίοι σκόρερ των δυο ομάδων στο πρώτο ημίχρονο.
20:56
Η Μπαρτσελόνα είχε 3/16 τρίποντα (18%) σε αυτό το διάστημα. Από την άλλη πλευρά, η Ρεάλ είχε 7/10 σουτ πίσω από τα 6μ.75 (70%),
20:59
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τρίποντο του Ντόλμαν, για το 37-48.
20:59
Ο Γιούλ απαντάει με τον ίδιο τρόπο για τους Μαδριλένους. Εν συνεχεία ο Όλεσον μειώνει σε 39-51.
21:02
O Αμπρίνες μειώνει σε 42-53 με τρίποντο.
21:03
Ο Τόμας Σατοράνσκι κάνει το 44-55 με τρίποντο (23'20").
21:03
Στην επόμενη επίθεση της Μπαρτσελόνα, ο Ντόλμαν ευστοχεί σε τρίποντο και μειώνει σε 47-55.
21:05
Ο Τόμιτς (18π.) μειώνει σε 49-55 και ο Πάμπλο Λάσο καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ, βλέποντας τους "μπλαουγκράνα" να μαζεύουν τη διαφορά.
21:07
Ο Τόμιτς χρεώνεται με φάουλ στον Ρίβερς και ο Τσάβι Πασκουάλ διαμαρτύρεται έντονα στους διαιτητές, με αποτέλεσμα να χρεωθεί με τεχνική ποινή.
21:08
Στο 51-59 η Ρεάλ, με τις βολές του Ρίβερς.
21:08
Ο Σέρχιο Γιούλ σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και διαμορφώνει το 51-62.
21:09
Νωρίτερα ο Σατοράνσκι βρήκε ελεύθερο τον Αμπρίνες. Δείτε το αποτέλεσμα...
21:10
Καλάθι για τον Σατοράνσκι, η Μπαρτσελόνα μειώνει σε 55-62.
21:10
Ο Όλεσον κάνει το 57-62 με ωραία ατομική ενέργεια.
21:12
Ακόμα 2'43" για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος και οι Μαδριλένοι διατηρούν σταθερά το προβάδισμα.
21:13
Ο Τόμιτς καρφώνει εντυπωσιακά και μειώνει σε 61-62! Το Palau Blaugrana στο... πόδι για την ολική επαναφορά των Καταλανών! Ακόμα 1'13" για την τρίτη περίοδο.
21:13
Ο Κροάτης έχει 11/11 εντός πεδιάς!
21:14
Όταν ο Όλεσον τα έβαλε με όλη την άμυνα της Ρεάλ
21:15
Δυο σερί τρίποντα από τον Αμπρίνες, και 67-62!
21:16
Ο Ροντρίγκεθ σκοράρει σε "νεκρό" χρόνο και κάνει το 67-65, με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος στη Βαρκελώνη. Η "Μπάρτσα" επέστρεψε!
21:17
Ο Τόμιτς πήρε παραμάζωμα την άμυνα της Ρεάλ κι έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης
21:17
Τα στατιστικά του αγώνα
21:19
Το απίστευτο φινάλε της τρίτης περιόδου!
21:21
Ο "Chacho" ευστοχεί σε νέο τρίποντο και δίνει το προβάδισμα στη Ρεάλ (67-68). Ξανά τρίποντο από τον Κάρολ, για το 67-71!
21:23
Το τρίποντο παραλήρημα συνεχίζεται! Αυτή τη φορά, ήταν η σειρά του Όλεσον και του Νοτσιόνι (71-76). Ακόμα 6'45" για τη λήξη.
21:25
Απλά μαθήματα μπάσκετ, από τον Σέρχι
21:25
Ο Ματσιούλις κάνει το 71-79 από τη γραμμή των βολών.
21:26
Κάρφωμα από τον Τόμιτς και 73-79. Ο Λάσο καλεί τάιμ άουτ.
21:27
Στο μεταξύ, ο Κροάτης σέντερ έχει 24 πόντους με 12/12 δίποντα!!!
21:28
Στο 73-81 η Ρεάλ, με το καλάθι του Κάρολ.
21:29
Τρίποντο από τον Νοτσιόνι (73-84, 35'57").
21:31
Ο Σλότερ έριξε αγκωνιά στον Τόμιτς και χρεώθηκε με αντιαθλητικό.
21:32
0/2 βολές από τον Κροάτη. Παραμένει το 76-84 στα 3'57" πριν από το τέλος.
21:33
Τι έκανε ο Νοτσιόνι;!
21:34
Στο +10 η Ρεάλ, με καλάθι του Κάρολ (76-86).
21:35
Ακόμα 2'30".
21:35
Ο Αμπρίνες ευστοχεί από τη γωνία σε τρίποντο και κρατάει όρθια την Μπαρτσελόνα (79-86).
21:36
Ο Όλεσον αστοχεί στην πιο κρίσιμη επίθεση...
21:38
Ο Σατοράνσκι μειώνει σε 81-86! Οι Καταλανοί δεν τα παρατάνε...
21:38
Κι ένα εντυπωσιακό καλάθι από τον Κάρολ.
21:39
Ακόμα 1'05" και η αγωνία στο κατακόρυφο.
21:39
O Ροντρίγκεθ αστοχεί για τρεις!
21:39
Συγκλονιστικός ο Τόμιτς (83-86)!
21:40
Το τέλειωσε ο Κάρολ! Απίστευτο καλάθι υπό πίεση για τον Αμερικανό και 83-88 στα 14" πριν από τη λήξη.
21:42
Ο Τόμιτς μειώνει σε 85-88. Τάιμ άουτ.
21:43
Ο Κροάτης έχει φτάσει τους 29 πόντους. Ακόμα 8.5" για τη λήξη, η μπάλα στη Ρεάλ μετά το τάιμ άουτ.
21:43
Το καλάθι του Κάρολ, που έκανε το 83-88
21:44
Ο Γιουλ στις βολές, μετά το φάουλ του Αμπρίνες.
21:46
Η μπάλα εκτός παρκέ από τα χέρια του Ντόλμαν...
21:46
Τέλος αγώνα!
21:47
Η Ρεάλ Μαδρίτης κλείνει ιδανικά τη χρονιά. Κερδίζει την Μπαρτσελόνα με 85-90 και κάνει το triple crown, μετά το Copa del Rey και την Euroleague! Προσθέστε και το Super Copa, για να φτάσουμε στους 4 τίτλους για τη "Βασίλισσα" φέτος.
21:48
Ήταν η πρώτη "σκούπα" για τη Ρεάλ στους τελικούς της ACB μετά το 1993-94, όταν έκανε το 3-0 ξανά κόντρα στην Μπαρτσελόνα.