Έκαναν... σκόνη τους Καβαλίερς οι Γουόριορς, δεν έφτανε ο Αντετοκούνμπο για τους Μπακς

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς πήραν την καλύτερη εκδίκηση από τους πρωταθλητές Κλίβελαντ Καβαλίερς διαλύοντάς τους με το εντυπωσιακό 126-91. Δεν τα κατάφεραν οι Μπακς απέναντι στους Σίξερς παρά τους 21 πόντους του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Ανήμερα της Martin Luther King Day οι Γουόριορς όχι μόνο πήραν εκδίκηση από την περσινή... πίκρα που τους είχαν "κεράσει" οι Καβαλίερς, αλλά διέλυσαν την παρέα του Λεμπρόν με 35άρα και το 126-91!

Το ματς μόνο ντέρμπι δεν ήταν αφού οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι από την αρχή μέχρι το τέλος ενώ προηγήθηκαν ακόμη και με 39 πόντους (120-81).

Το Γκόλντεν Στέιτ σούταρε με 50,5% συνολικά και είχε 15/34 τρίποντα. Μάζεψε 23 ριμπάουντ παραπάνω (58-35), μοίρασε 37 ασίστ και είχε σε πολύ καλή βραδιά όλα τα αστέρια του, τον Κέβιν Ντουράρντ (21 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 τάπες), τον Στέφεν Κάρι (20 πόντοι, 11 ασίστ, 4 κλεψίματα) και τον Κλέι Τόμπσον (26 πόντοι).Από την άλλη ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 20 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Κάιρι Ίρβινγκ πέτυχε 17 πόντους με 6/19 σουτ και ο Κέβιν Λαβ ήταν ακόμα χειρότερος (3 πόντοι, 1/6 σουτ).

Αν και ξεκίνησε το ματς κόντρα στους Σίξερς με ασύλληπτα νούμερα, στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ταλαιπωρήθηκε πολύ από τα φάουλ με αποτέλεσμα οι Μπακς να ηττηθούν από τους Σϊξερς με 113-104. Δεύτερη σερί ήττα μέσα σε 24 ώρες.

Μόνο στο πρώτο ημίχρονο ο Greek Freak είχε 21 πόντους, όμως έκανε γρήγορα το τέταρτο φάουλ του στην επανάληψη, έκανε και πέμπτο στην αρχή της τέταρτης περιόδου και όταν γύρισε στο παρκέ για το φινάλε της αναμέτρησης, έκανε και το έκτο με αποτέλεσμα να αποβληθεί. Έμεινε στους 23 πόντους με 10/18 δίποντα και 3/5 βολές, μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 μπάλες και έκανε 3 κοψίματα σε 29 λεπτά συμμετοχής.