Mία "ανάσα" από την σκούπα Σπερς, Καβαλίερς, μείωσαν οι Σέλτικς

Οι Κλίβελαντ Καβαλίερς και Σαν Αντόνιο Σπερς βρίσκονται μία νίκη μακριά από την πρόκριση στα ημιτελικά, καθώς επικράτησαν εκτός έδρας των Ντιτρόιτ Πίστονς και Μέμφις Γκρίζλις αντίστοιχα. Με έναν... σεληνιασμένο Αϊζάια Τόμας, οι Σέλτικς μείωσαν σε 2-1 τη σειρά με τους Ατλάντα Χοκς.

Οι Σαν Αντονιο Σπερς, παρότι δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση των Μέμφις Γκριζλις, τελικά πήραν τη νίκη με 96-87, έκαναν το 3-0 στη σειρά και βρίσκονται μία "ανάσα" την πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς ο Καουάι Λέοναρντ, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 32 πόντους (6/9 3π), 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 5(!) μπλοκ.

Από την άλλη πλευρά, ο μοναδικός που διασώθηκε ήταν ο Ζακ Ράντολφ (20 π), ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσαν κι οι Γκριν-Στέφενσον. Οι Σπερς είχαν τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά, απέκτησαν μία διαφορά ασφαλείας, αλλά οι "Αρκούδες" έκαναν την ανατροπή και προηγήθηκαν με 73-70 στις αρχές τις 3ης περιόδου. Όμως, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις, έτρεξαν σερί 9-0 και ένα λεπτό πριν το φινάλε δύο σουτ του Λέοναρντ "κλείδωσαν" τη νίκη.

Οι πόντοι: Ράντολφ 20, Μπαρνς 17, Κάρτερ 11 - Λέοναρντ 32, Όλντριτζ 16, Γκριν 11

Με τον Λεμπρόν Τζέιμς να αγγίζει το τριπλ νταμπλ (20 π, 13 ρ, 7 ασ), οι Κλίβελαντ Καβαλίερς επικράτησαν με 101-91 των Πίστονς στο Ντιτρόιτ και χρειάζονται μία νίκη για να πανηγυρίσουν κι αυτοί την πρόκριση στα ημιτελικά. Οι γηπεδούχοι είχαν την ατυχία να έχουν σε κακή βραδιά τους Αντρέα Ντράμοντ και Ρέτζι Τζάκσον, με αποτέλεσμα να χάσουν σημαντικές βοήθειες στον επιθετικό τομέα.

Παρόλα αυτά, στις αρχές της 3ης περιόδου προηγήθηκαν με 62-59, όμως οι "Καβς" έτρεξαν ένα σερί 6-0 και μπήκαν εκ νέου σε θέση οδηγού. Δύο τρίποντα των Τζέι Αρ Σμιθ και Κάιρι Ίρβινγκ εκτίναξαν τη διαφορά στους 8 πόντους (98-90), λίγο πριν το τέλος, με συνέπεια οι Καβαλίερς να φθάσουν στη νίκη.

Οι πόντοι: Ίρβινγκ 26, Τζέιμς 20, Λοβ 20 - Κάλντγουελ-Πόουπ 18, Ντράμοντ 17, Μόρις 16,