Οι Σπερς ισοπέδωσαν τη Θάντερ στο Τέξας

Με... πάρτι υποδέχθηκαν τη Θάντερ οι Σπερς, διαλύοντάς την στο πρώτο παιχνίδι της σειράς.

Οι Σαν Αντόνιο Σπερς πραγματοποίησαν επίδειξη δύναμης απέναντι στην Οκλαχόμα Θάντερ, φτάνοντας στη νίκη με 124-92 στο πρώτο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς στη Δύση.

Πρωταγωνιστής ο Λαμάρκους Όλντριτζ, ο οποίος σημείωσε 38 πόντους και οδήγησε τα "σπιρούνια" στον πιο παραγωγικό αγώνα πλέι οφ κόντρα στην ομάδα της Οκλαχόμα και οκτώ πόντους μακριά από την πιο ευρεία νίκη στην ιστορία τους στα πλέι οφ.

Μετά από 14,5 πόντους μέσο όρο κόντρα στο Μέμφις, ο Όλντριτζ όχι μόνο... εξερράγη με 18/23 σουτ εντός πεδιάς, αλλά σημείωσε και το πρώτο τρίποντό του στη σεζόν.

Ο Κάουαϊ Λέοναρντ πρόσθεσε άλλους 25 πόντους με πέντε ριμπάουντ και πέντε ασίστ σε 22 λεπτά για τους νικητές, που σημείωσαν 43 πόντους στην 1η περίοδο και προηγήθηκαν ακόμα και με τόσους πόντους στην αρχή της τελευταίας περιόδου, όταν ο Γκρεγκ Πόποβιτς έβγαλε τους βασικούς του.

Ο Σερζ Ιμπακά πέτυχε 19 πόντους, ο Κέβιν Ντουράντ έμεινε στους 16 και ο Ράσελ Γουέστμπρουκ στους 14, με 11/34 σουτ αθροιστικά, σε μία βραδιά που οι φιλοξενούμενοι θέλουν να ξεχάσουν.

Τα δωδεκάλεπτα: 43-20, 73-40, 105-66, 124-92