"Το σουτ" του Στεφ Κάρι

Ο Κάρι έκανε τους φίλους του μπάσκετ παγκοσμίως να παραμιλούν για τη νέα συγκλονιστική εμφάνισή του στη νίκη των Γουόριορς επί της Θάντερ με 121-118 στην παράταση, η οποία επιτεύχθηκε με δικό του buzzer beater με σουτ σχεδόν από το κέντρο.

Το παιχνίδι μεταξύ των Γουόριορς και της Θάντερ βρισκόταν στην παράταση με το σκορ στο 118-118, όταν ο Στεφ Κάρι πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση των πρωταθλητών, διένυσε κάποια μέτρα στο παρκέ κι αφού είδε ότι ο χρόνος δεν του φτάνει για να πλησιάσει την αντίπαλη ρακέτα, σούταρε σχεδόν από το κέντρο, ευστόχησε και χάρισε στην ομάδα του ακόμη μια νίκη (53-5). Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι λίγες ώρες μετά τους 51 πόντους που είχε σημειώσει ο MVP της περσινής περιόδου, πλησίασε στα ίδια στάνταρ ξανά, σταματώντας αυτή τη φορά στους 46. Ευστόχησε μάλιστα σε 12 τρίποντα, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ τριπόντων σε έναν αγώνα.

Ήττα για Μπακς, μέτριος ο Giannis

Οι Μπακς δεν κατάφεραν μπροστά στο κοινό τους να κάμψουν την αντίσταση των Πίστονς, οι οποίοι πέρασαν νικηφόρα από το Μιλγουόκι, επικρατώντας με 102-91. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν βρέθηκε σε πολύ καλή ημέρα και δεν κατάφερε να προσφέρει τα προσδοκώμενα στην ομάδα του. Ο Ελληνας φόργουορντ είχε 8 πόντους στο ματς με 12 ριμπάουντ και 7 ασίστ, με 3/11 σουτ, ενώ υπέπεσε σε 3 λάθη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας:

Μπόστον Σέλτικς - Μαϊάμι Χιτ 18-26 28-23 26-21 29-19 101-89

Νιου Ορλίνς Πέλικανς - Μινεσότα Τίμπεργουλβς 26-25 30-20 30-31 24-36 110-112

Χιούστον Ρόκετς - Σαν Αντόνιο Σπερς 11-26 20-25 26-25 37-28 94-104

Σικάγο Μπουλς - Πόρτλαντ Μπλέιζερς 21-21 20-30 32-28 22-24 95-103

Μιλγουόκι Μπακς - Ντιτρόιτ Πίστονς 24-34 25-25 24-21 18-22 91-102

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ - Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 30-20 27-26 26-32 20-25 118-121(ΠΑ)

Φοίνιξ Σανς - Μέμφις Γκρίζλις 25-18 29-28 32-30 25-30 111-106

Γιούτα Τζαζ - Μπρούκλιν Νετς 22-20 21-28 18-22 35-28 96-98