Σερβία-Κροατία 73-72

Με βολή του Αλεκσάνταρ Ράσιτς 1'' πριν από το φινάλε, η Σερβία βγήκε σώα από βαλκανικό ντέρμπι και με το 73-72 επί της αυτοκαταστροφικής Κροατίας εξασφάλισε την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Μουντομπάσκετ.

Η τελευταία επίθεση των 5.9 δευτερολέπτων έκρινε όλο το παιχνίδι. Μετά από τις 2/2 βολές του Πόποβιτς, ο Σέρβος γκαρντ πήρε την μπάλα και τέλειωσε μόνος την επίθεση. Ο Κους έχασε την ισορροπία του, έπεσε άθελά του πάνω του και υπέπεσε σε φάουλ (από τα λεγόμενα non call). Οι διαιτητές χρέωσαν παράβαση κι έστειλαν τον άσο της Παρτιζάν στη γραμμή, απ' όπου ευστόχησε στην πρώτη κι έχασε -εκούσια-τη δεύτερη.

Όλα είχαν τελειώσει πια για την Κροατία, η οποία είχε καταφέρει να επιστρέψει από το -7 (61-54 στο 34') και από το -6 (στο 38'). Μάλιστα βρήκε από το... πουθενά μια τεράστια ευκαιρία να πάρει προβάδισμα νίκης, όταν στα 11.6'' ο Πόποβιτς είχε1/2 βολές (70-70) μετά από κλέψιμο του Τόμας. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά στην επαναφορά της μπάλας το μαρκαρίσματα χάθηκαν και ο Ράσιτς βρέθηκε μόνος του να αφήνει την μπάλα στο καλάθι για το 72-70 πριν από τις εύστοχες βολές του Πόποβιτς (λάθος φάουλ του Τέπιτς).

Προτού συμβούν όλα τα παραπάνω, Σέρβοι και Κροάτες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Η Χρβάτσκα έπαιξε περιφερειακά και έψαξε λύσεις με τα τρίποντα, έχοντας προβάδισμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο, την ίδια ώρα που οι "πλάβι" εκμεταλλεύτηκαν την υπεροπλία τους στη ρακέτα με Κρστιτς, Μάτσβαν και Πέροβιτς, ανατρέποντας τα δεδομένα στην τρίτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 34-36, 54-50, 73-72

Σερβία: Τεόντοσιτς 3(1/5τρ), Τέπιτς 2(0/4δ, 4ασ), Ράσιτς 15(1), Πάουνιτς 2, Μπιέλιτσα 3(1), Μάρκοβιτς 2, Σαβάνοβιτς, Κέσελι 5(1), Κρστιτς 16, Πέροβιτς 10, Βελίτσκοβιτς 7, Μάτσβαν 8(1)

Κροατία: Ούκιτς 11(4ασ), Κους, Πόποβιτς 21(3/9τρ, 5ασ, 5ρ), Μπογκντάνοβιτς 9(1), Τόμας 6(0/5τρ, 6ρ), Τόμιτς 6(8ρ), Λόντσαρ 9(1), Μπάνιτς 10(7ρ)