Ελλάδα-ΗΠΑ 101-95.
Ελλήνων Έπος

Το έπος του 2006 γράφτηκε στη Σαϊτάμα της Ιαπωνίας. Ελλάδα-ΗΠΑ 101-95! Δεν είναι θαύμα. Είναι το σωστό. Αυτό που έπρεπε να γίνει. Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη ήταν η πραγματική dream "Greek" team. Άφησε τους Αμερικάνους να την παρακολουθούν στο σκορ, τους έριξε 100άρα, την ώρα που ο πλανήτης έμενε με το στόμα ανοικτό. Σήκωσέ το τώρα!!! Στον τελικό της Κυριακής (13:30) η Εθνική θα αντιμετωπίσει την Ισπανία.

Ελλάδα-ΗΠΑ 101-95.<br> Ελλήνων Έπος

Να μας συγχωρέσουν όλες οι μεγάλες μορφές του ελληνικού αθλητισμού αλλά αυτό που έγινε στη Σαϊτάμα το μεσημέρι της Παρασκευής ήταν ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟ . Η Εθνική νίκησε 101-95 τους επαγγελματίες των ΗΠΑ και προκρίθηκε στον τελικό του Μουντομπάσκετ. Δεν το πιστεύετε ε; Και όμως. Τους διδάξαμε μπάσκετ. Με ηγέτη τον ΦΟΒΕΡΟ Παπαλουκά και με εκπληκτικούς τους Σπανούλη, Σχορτσιανίτη, Κακιούζη, Διαμαντίδηκαι Ντικούδη κάναμε το 8ο θαύμα.

Ο στόχος όταν άρχισε το ματς ήταν να μην «ψαρώσουν» οι παίκτες μας. Και αυτός ο στόχος έγινε πραγματικότητα καθώς, παρά τη διστακτικότητα στην επίθεση, δεν χάσαμε την επαφή με το σκορ. Υπήρχαν όμως προβλήματα στην άμυνα καθώς οι Αμερικάνοι έκαναν θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ (με Χάουαρντ, Μπος και…σία). Ηταν και ο Αντονι «ζεστός» και οι Αμερικάνοι προηγήθηκαν 12-18 και 14-20.

Μέσα στην παραζάλη και στο γλυκό μεθύσι της μεγάλης νίκης παραλίγο να ξεχάσουμε τα εξής σημαντικά: Η Εθνική μπάσκετ έγινε η πρώτη Εθνική που προκρίθηκε σε τελικό παγκοσμίου πρωταθλήματος ομαδικού σπορ. Ακόμα και το ασημένιο μετάλλιο να κατακτήσει θα πρόκειται για τη μεγαλύτερη διάκριση σε επίπεδο ανδρών σε παγκόσμιο πρωτάθλημα. Εχει προηγηθεί το χάλκινο μετάλλιο της Εθνικής πόλο .

Ένα έμμεσο τρίποντο του Σπανούλη έκανε το σκορ 19-22 αλλά από εκεί και πέρα οι Αμερικάνοι κυριάρχησαν. Εβαλαν σουτ, έτρεξαν και ξαφνικά θα έλεγε κανείς, προηγήθηκαν 21-33, 6:13 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Είχαμε όλοι ένα σφίξιμο στην καρδιά. Ολοι εκτός από τους διεθνείς που με ένα ρεσιτάλ μπάσκετ κατάφεραν όχι μόνο να επιστρέψουν αλλά και να προηγηθούν.

Στην άμυνα δοκιμάσαμε και ζώνη ενώ στην επίθεση η είσοδος του Παπαλουκά και του Σχορτσιανίτη έδωσε πνοή. Οι δύο τους συνδυάστηκαν περίφημα σε ουκ ολίγες φάσεις τις οποίες ο σέντερ του Ολυμπιακού τελείωνε άψογα, σαν σέντερ του ΝΒΑ. Μειώσαμε στον 1 (35-36) και με καλάθι του «Σόφο» προηγηθήκαμε 39-38. Η άμυνά μας συνέχισε να δουλεύει υποδειγματικά και στην επίθεση ο Παπαλουκάς με εξαιρετικά μπασίματα και λέι απ έδινε τις λύσεις. Το ημίχρονο τελείωσε με 45-41 υπέρ της πρωταθλήτριας Ευρώπης. Βάλαμε 31 πόντους στη δεύτερη περίοδο και το όνειρο ήταν ζωντανό.

(link:128219)Οι φωτογραφίες του θριάμβου(/link)
Η τρίτη περίοδος ήταν αποθεωτική για την Ελλάδα. Όταν ο Σχορτσιανίτης φορτώθηκε με 3 φάουλ, ο Γιαννάκης έριξε στη μάχη τον Ντικούδη. Ο Λαρισαίος, πάντα με τη βοήθεια του εκπληκτικού πασέρ Παπαλουκά, έκανε απίστευτα πράγματα και έβαλε τους Αμερικανούς στα καλάθια. Προηγήθηκαμε 59-50, 62-50 και 65-51. Απίστευτο. Ο Αντονι από την άλλη πλευρά έπαιζε μόνος του για τις ΗΠΑ και διατηρούσε την ομάδα κοντά στο σκορ. Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Σπανούλης στο τελευταίο δευτερόλεπτο με ένα γενναίο λέι απ (77-65).
Πρώτος των πρώτων στο εκπληκτικό ματς με τους Αμερικάνους ήταν ο Θοδωρής Παπαλουκάς. Ο γκαρντ της ΤΣΣΚΑ, που το καλοκαίρι περίμενε προσφορές από ομάδες του ΝΒΑ είχε 8 πόντους, 12 ασίστ (!) και 5 ριμπάουντ. Ηταν ο καταλύτης στον τούρμπο ελληνικό κινητήρα. Μήπως οι Αμερικάνοι θα πρέπει να τον καλέσουν κοντά τους;

Στο τέταρτο δεκάλεπτο παίξαμε με το χρονόμετρο και επιχειρήσαμε να αντέξουμε στη λυσσαλέα αντίδραση των Αμερικανών να επιστρέψουν στο ματς. Ο Κακιούζης στην αρχή έδωσε τα διαπιστευτήριά του και διατηρήσαμε το +11 (80-69). Στην άμυνα η ζώνη μας βοηθούσε πολύ. Ο Σιζέφσκι έδωσε εντολή στον Τζέιμς για συνεχόμενα ένας εναντίον ενός και η διαφορά μειώθηκε στους 5 (91-86). Ο Σπανούλης όμως με ένα εκπληκτικό τρίποντο διαμόρφωσε το 94-86 και όλοι οι Ελληνες πέταξαν στα ουράνια. Από εκεί και πέρα έπρεπε να ευστοχήσουμε στις βολές αφού οι Αμερικάνοι μας έστελναν συνεχώς στη γραμμή. Oι Κακιούζης, Φώτσης και Σχορτσιανίτης ήταν ψύχραιμοι ενώ οι Αμερικάνοι αστόχησαν στα τελευταία τρίποντα. Αυτό ήταν. Το έπος ολοκληρώθηκε (και με 100άρα παρακαλώ). Με 8-0 νίκες φτάσαμε στον τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 45-41, 77-65, 101-95
Ελλάδα:
Σπανούλης 22 (3), Κακιούζης 15 (1), Σχορτσιανίτης 14, Διαμαντίδης 12 (2), Φώτσης 9, Παπαδόπουλος 8, Ντικούδης 8, Παπαλουκάς 8 (12 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Τσαρτσαρής 3 (1), Χατζηβρέττας 2, Βασιλόπουλος.

ΗΠΑ: Αντονι 27 (3), Ουέιντ 19 (1), Τζέιμς 17, Χάινριχ 12 (4), Χάουαρντ 10, Πολ 3, Μπος 3, Τζόνσον 3 (1), Μπάτιερ 1, Μπραντ.

Η εξέλιξη του αγώνα

- Πρώτο καλάθι του αγώνα από τον Λάζαρο Παπαδόπουλο (2-0).

- Σερί 5-0 των Αμερικανών, με τον Κακιούζη να απαντά (4-5).

- Δύο φάουλ του "Λάζου" και ο Σχορτσιανίτης στο παρκέ.

- Εύστοχος στις βολές ο Άντονι, ο οποίος καρφώνει στον αιφνιδιασμό(6-9).

- Πέντε φάουλ οι Αμερικανοί και ο Διαμαντίδης ευστοχεί στις βολές (9-11).

- Το πρώτο ελληνικό τρίποντο (Σπανούλης, 12-13).

- Πληρώνουμε τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ (12-18).

- O Διαμαντίδης ρισκάρει διεισδύοντας, κερδίζει φάουλαλλά χάνει τις βολές (14-19).

- Το πρώτο δεκάλεπτο λήγει με άστοχο τρίποντο του Παπαλουκά (14-20).

-Δεύτερο καλάθι του "Λάζου" (16-22)και άμυνα ζώνης από την Εθνική.

- Τρεις βολές από τον Σπανούλη, αλλά οι Άντονι και Τζέιμςαπαντούν (19-26).

-Ο Άντονι κάνει ό,τι θέλει. Αιφνιδιασμός και λέι απ (21-30).

- Ο Παπαδόπουλος, με τρία φάουλ, το παλεύει (23-33).

- Ο Σόφο αστοχεί σε κάρφωμα, όμως ο Διαμαντίδης κάνει την τάπα του αγώνα.

- 5-0 σερί με Σπανούλη και Διαμαντίδη (28-33).

- Και ο Παπαλουκάς στο κόλπο (30-33).

-Νέο σερί για την Εθνική με κάρφωμα του Σόφο(35-36).

-Ο Σχορτσιανίτης κάνει πάρτι και η Εθνική παίρνει προβάδισμα (43-38). Μπράβο μάγκες!

- Ημίχρονο στη "Σαϊτάμα Αρίνα" με την Εθνική στο +4 (45-41). Ακόμα τόσο και πάμε τελικό...

- "Ζεστοί" οι Διαμαντίδης και Φώτσης(50-43).

-Η διαφορά φτάνει στους οκτώ, μετέσσερις πόντους του Σχορτσιανίτη(56-48).

- Τον ενθουσιασμό του πλήρωσε ο "Σόφο" (τρία φάουλ), αλλά το τρίποντο του Σπανούλη μας φέρνει στο +9 (59-50).

- Ο Μητσάρας... τιμωρεί (62-50).

- Υπάρχει όμως και συνέχεια. Τσαρτσαρής από τα 6.25 και ο Ντικούδης "τρυπούν" την άμυνα των ΗΠΑ (67-51). Ιδανικό μπάσκετ.

- Ο Άντονι θέλει, αλλά ο Ντικούδης δεν επιτρέπει (71-58).

- Παρά τα καλάθια του Άντονι, η διαφορά πάντα πάνω από τους δέκα (75-63).

- Τέλος του γ' δεκάλεπτου, με τη διαφορά στο +12 (77-65). Ο Σπανούλης δεν διστάζει και σκοράρει στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

- Ο αρχηγός με... βόμβα απαντά στο γκολ φάουλ του Γουέιντ (80-68).

- Οι Αμερικανοί βρίσκουν λύσεις στην ελληνική άμυνα, όμως κι εμείς δεν πάμε πίσω (85-74).

- Έτοιμος για το ΝΒΑ ο Σπανούλης (88-77).

- Θέλει προσοχή, οι Αμερικανοί μειώνουν (89-81).

- Τη λύση δίνει -προσωρινά- ο Σπανούλης (91-83), αφού ο Χάινριχ ευστοχεί σε τρίποντο (91-86).

- Το τρίποντο του Σπανούλη "σκοτώνει" (94-86). Τον έμαθαν ήδηκαλά.

-Ο Διαμαντίδης αρπάζει το επιθετικό ριμπάουνττου αγώνα. Η νίκη είναι πολύ κοντά.

- Ακόμη πιο κοντά με τις βολές του Κακιούζη (97-91).

- Ο Φώτσης κάνει λάθος, όμως ο Άντονι δεν το εκμεταλλεύεται (αστοχεί σε τρίποντο). Ο Φώτσης το ριμπάουντ και δύο εύστοχες βολές (99-93).

- Το κάρφωμα του Λε Μπρον και οι βολές του αρχηγού καθορίζουν το τελικό αποτέλεσμα (101-95). Γράψαμε ιστορία.