Μεξικό - Ελλάδα 70-86

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο άλλαξε το ρυθμό της Εθνικής στο τρίτο δεκάλεπτο και την οδήγησε στο 86-70 επί του Μεξικού στο δεύτερο ματς του Προολυμπιακού στο Τορίνο. Στους 21 πόντους σταμάτησε ο σταρ των Μπακς, άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ ο Μπουρούσης. Με Κροατία την Παρασκευή (17:30) η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη.

Αντετοκούνμπο Ελλάδ μεξικό

ΕΤΣΙ ΚΡΙΘΗΚΕ

Το Μεξικό, ομάδα ατομικών προσπαθειών και πολλών σουτ, έβαλε σε μπελάδες την Εθνική όσο δεν μπορούσε αμυντικά ν' ανταπεξέλθει στο "ένας μ' έναν" και επιθετικά να τρέξει.

Μετά το 9-4 ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κουβάλησε την ομάδα με 7 δικούς του πόντους, το πρόβλημα στο "πέντε-πέντε" όμως ήταν κάτι παραπάνω από εμφανές. Με 5/17 σουτ και 3 λάθη η "επίσημη αγαπημένη" έκλεισε την πρώτη περίοδο στο -1 (16-15) αλλά, παρότι προσπέρασε (22-20, 25-22 στο 15'10'') με την μπάλα ν' ακουμπάει στον Μπουρούση και τον Θανάση Αντετοκούνμπο να δίνει φρεσκάδα, απέτυχε να διατηρηθεί μπροστά. Οι Μεξικανοί έκλειναν την άμυνά τους μεσα, τα σουτ των Ελλήνων διεθνών δεν μπήκαν (3/10 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο) και το 33-29 έδειξε ότι τίποτα δεν θα προσφερθεί στο πιάτο.

Το 42-42 (στο 23'15'') ήταν το σημείο... εκκίνησης του "γαλανόλευκου" ξεσπάσματος. Ο Αντετοκούνμπο έδωσε τον τόνο, καλύπτοντας αστραπιαία τα μέτρα από τη μία ρακέτα στην άλλη, ο Καλάθης ακολούθησε, από κοντά και ο Κουφός. Ο... ελαφίσιος Γιάννης έκανε το 51-44 και η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους δέκα, με αποκορύφωμα το 60-46, αφού οι Μεξικανοί δεν έπαιρναν τίποτα από τον Χόρχε Γκουτιέρες.

Το -8 δεν άγχωσε τους διεθνείς, ίσως γιατί μπόρεσαν γρήγορα ν' αποκαταστήσουν την τάξη (71-58) και να μην κινδυνεύσουν έως το φινάλε του αγώνα. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο βοήθησε πολύ σ' αυτό το διάστημα και μετά το 73-61 του 37' δεν ήταν δυνατόν ν' αλλάξει η ιστορία του αγώνα.

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Με 21 πόντους, οι 9 εκ των οποίων στην τρίτη περίοδο, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πιστοποίησε πως σε αυτήν την εν μέρει ανανεωμένη Εθνική είναι ο special one. Κυρίως γιατί έχει την ευχέρεια να ορίζει τη μοίρα της στις δύο πλευρές του παρκέ.

ΤΟ ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

Η Εθνική είχε καλά και άσχημα κομμάτια στα πρώτα δύο παιχνίδια του Προολυμπιακού. Επειδή πάντως το επίπεδο των αντιπάλων στον όμιλο ήταν χαμηλό, ήρθαν εύκολες νίκες που έκρυψαν κάποιες από τις αδυναμίες. Το ζητούμενο είναι η ανταπόκριση στο σετ παιχνίδι απέναντι σε δύο αντιπάλους που δεν θ' αφήσουν ν' ανοίξει ο ρυθμός. Κι αν με την Κροατία οι ψηλοί οφείλουν να κάνουν τη διαφορά, αφού δεν υπάρχουν αντίπαλοι ανάλογων κυβικών, αν με το καλό έρθει η πρόκριση στον τελικό του Τουρνουά, με την Ιταλία που διαθέτει κορμιά, το τρίποντο θα παίξει καθοριστικό ρόλο.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 35-33, 48-60, 70-86

Μεξικό: Στολ 8(2/5τρ, 4ασ), Ράμος 4, Τοσκάνο 3(1), Χ.Γκουτιέρες 10(1/5τρ, 4ασ), Ι.Γκουτιέρες 2(11ρ), Κρους 19(2/4τρ), Ερνάντες 14(4/8τρ, 7ρ), Μέντες 8(2τρ, 5ασ), Μάτα 2, Σαμόρα

Ελλάδα: Αθηναίου, Καλάθης 7(1τρ, 4ρ, 7ασ), Μπουρούσης 16(9ρ), Μάντζαρης 2, Αγραβάνης 7(1), Παπαπέτρου 5(1/4τρ, 5ρ), Χαραλαμπόπουλος, Μπόγρης 2, Περπέρογλου 7(1), Γ.Αντετοκούνμπο 21(3/5τρ, 5ρ), Κουφός 7, Θ.Αντετοκούνμπο 12

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

18:35
Καλησπέρα σας από το Τορίνο, όπου σε λιγότερο από μισή ώρα θα ξεκινήσει ο δεύτερος αγώνας της Εθνικής ομάδας για το Προολυμπιακό τουρνουά
18:35
Η Ελλάδα νίκησε τη Δευτέρα (4/7) το Ιράν με χαρακτηριστική άνεση (78-53), κάνοντας το πρώτο βήμα που χρειαζόταν για την πρόκρισή της στα ημιτελικά του τουρνουά
18:36
Απόψε αντίπαλός της είναι το Μεξικό, που χθες (5/7) επιβλήθηκε δύσκολα του Ιράν. Έτσι, οι δύο ομάδες ερίζουν για την πρώτη θέση του ομίλου τους
18:37
Με δεδομένο ότι χθες το βράδυ η Ιταλία νίκησε την Κροατία, τα δεδομένα είναι ξεκάθαρα: ο νικητής του αγώνα Ελλάδα - Μεξικό θα αντιμετωπίσει την Κροατία, κι ο ηττημένος την Ιταλία
18:38
Δείτε την είσοδο της Εθνικής ομάδας στο παρκέ του Τορίνο
18:44
Η Εθνική ομάδα με νίκη θα κατακτήσει την πρώτη θέση του ομίλου της, ενώ ο Φώτης Κατσικάρης θέλει να χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο παιχνίδι προκειμένου να παρουσιαστούν πιο έτοιμοι οι παίκτες του στο παιχνίδι της Παρασκευής
18:48
Σε περίπου 10 λεπτά θα γίνει το τζάμπολ στο δεύτερο παιχνίδι του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος που θα κρίνει το εμπόδιο που θα βρει στον ημιτελικό. Ιταλία ή Κροατία; Σε λίγη ώρα θα υπάρχει απάντηση
18:50
Θυμίζουμε ότι χθες το Μεξικό κέρδισε δύσκολα με 75-70 το Ιράν, ενώ η Ελλάδα στην πρεμιέρα της στο Προολυμπιακό επικράτησε με 78-53 των Ασιατών
18:52
Αυτή την στιγμή γίνεται η παρουσίαση της Εθνικής ομάδας
18:53
Η Ελληνική ομάδα θα ξεκινήσει το παιχνίδι με τους Καλάθη, Περπέρογλου, Αντετοκούνμπο Γ., Αγραβάνη και Κουφό
18:54
Από την πλευρά του το Μεξικό θα ξεκινήσει με τους Στολ, Τοσκάνο, Κρουζ, Ερνάντες, Μάτα
19:02
1' - Τρίποντο από τον Αντετοκούνμπο και η Ελλάδα μπαίνει μπροστά στο σκορ 0-3
19:03
1' - Ωραία κυκλοφορία της μπάλας από τους Μεξικανούς, όμως ο Κρουζ αστοχεί σε τρίποντο
19:03
1' - Τάπα στον Αντετοκούνμπο από τον Τοσκάνο!
19:04
1' - Δύσκολο καλάθι από τον Κρουζ που μειώνει σε 2-3
19:04
1' - Άστοχο κάρφωμα από τον Κουφό και μένει το 2-3
19:04
2' - Νέο καλάθι από τον Κρουζ που με δύο δικά του καλάθια κάνει το 4-3
19:04
2' - Άστοχο σουτ από τον Περπέρογλου
19:05
2' - Ο Κρουζ κερδίζει φάουλ μετά από πικ εν ρολ και θα πάει στις βολές
19:06
Ο Μεξικάνος γκαρντ με 2/2 βολές φτάνει τους 6 πόντους και κάνει το 6-3
19:06
2' - Η Ελλάδα παίζει εξαιρετικά στο τρανζίσιον και ο Κουφός θα κερδίσει φάουλ πηγαίνοντας στις βολές
19:06
2' - Ο Έλληνας σέντερ με 1/2 ανοίγει λογαριασμό για σήμερα και μειώνει σε 6-4
19:07
3' - Τρίποντο από τον Τοσκάνο που βρίσκει χώρο για να κάνει το 9-4
19:07
3' - Ασίστ του Περπέρογλου και με ωραίο χουκ ο Κουφός μειώνει σε 9-6
19:07
3' - Ο Στολ από την κορυφή της ρακέτας κάνει το 11-6
19:08
3' - Αιφνιδιασμό μετά από καλάθι βγάζει η Ελλάδα που κάνει το 11-8 χωρίς να δυσκολευτεί
19:08
4' - Αφύλακτο τρίποντο από τον Κρουζ, όμως δεν βρίσκει στόχο
19:09
4' - Ο Αντετοκούνμπο κάνει ντράιβ και κερδίζει το φάουλ που τον στέλνει στις βολές
19:09
4' - Ο άσος των Μπακς με 2/2 βολές μειώνει σε 11-10
19:10
5' - Νέο καλάθι από τον Κρουζ που κάνει το 13-10
19:11
5' - Η Ελλάδα δεν εκδηλώνει επίθεση μέσα στα 24 δευτερόλεπτα που είχε στη διάθεση της και η μπάλα αλλάζει χέρια
19:12
6' - Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με τη βοήθεια του ταμπλό σκοράρει μειώνοντας στον πόντο (13-12)
19:14
7' - Ο Καλάθης παίρνει το ριμπάουν από το άστοχο σουτ του Ερνάντες
19:14
7' - Άστοχο σουτ από τον Καλάθη
19:15
7' - Εντυπωσιακό κόψιμο από τον Μπουρούση στον Γκουτιέρες που προσπάθησε να καρφώσει
19:15
8' - Τρίποντο του Περπέρογλου μετά από σκριν του Μπουρούση (13-15)
19:16
8' - Τρίποντο από τον Κρουζ που δεν δειλιάζει μπροστά στον Μπουρούση (16-15)
19:16
9' - Κακή συνεργασία για την Ελληνική ομάδα που χάνει την κατοχή
19:16
9' - Κακό ντράιβ από τον Τοσκάνο και η Ελλάδα έχει την κατοχή
19:17

19:17
Τάιμ άουτ από τον Κατσικάρη, καθώς απομένουν 9 δευτερόλεπτα για να τελειώσει η πρώτη περίοδος
19:19
Ο Μπουρούσης δεν καταφέρνει να σκοράρει, ενώ και το φόλοου του Παπαπέτρου δεν βρίσκει στόχο
19:19
Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώνεται με το σκορ στο 16-15
19:20
ΜΕΞΙΚΟ (Βαλντεομίγιος): Στολ 2, Ράμπος, Τοσκάνο 3, Γκουτιέρεζ Χ., Γκουτιέρεζ Ι., Κρουζ 11, Χιρόν, Γκαριμπάι, Ερνάντες, Μέντες, Μάτα, Ζαμόρα.
ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Αθηναίου, Καλάθης, Μπουρούσης, Μάντζαρης, Αγραβάνης, Παπαπέτρου, Χαραλαμπόπουλος, Μπόγρης, Περπέρογλου 5, Αντετοκούνμπο Γ. 7, Κουφός 3, Αντετοκούνμπο Θ.
19:20
Μέχρι τώρα η Ελλάδα έχει 3/11 δίποντα και 2/6 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 3 λάθη και 4 ασίστ
19:21
10' - Στο παρκέ περνάει ο Αθηναίου για την Ελληνική ομάδα
19:22
11' - Ένα πρόβλημα με το χρονόμετρο φέρνει μία διακοπή στο παιχνίδι
19:22
11' - Κακό ντράιβ του Γκουτιέρες κι έτσι η κατοχή είναι για τους "γαλανόλευκους"
19:24
Νέα διακοπή, καθώς το πρόβλημα με το ρολόι δεν έχει αποκατασταθεί ακόμα
19:24
11' - Ξεκινάει και πάλι το ματς
19:25
11' - Ο Μπουρούσης κόβεται με τους διαιτητές να υποστηρίζουν ότι δεν υπάρχει φάουλ
19:25
11' - Ο Γκουτιέρες θα κάνει λάθος με τον Περπέρογλου να κλέβει τη μπάλα
19:26
11' - Άστοχο τρίποντο από τον Μπουρούση κι έπειτα από 1,5 λεπτό στη δεύτερη περίοδο το σκορ δεν έχει αλλάξει
19:26
11' - Ο Ερνάντες βρίσκει χώρο και με τρίποντο κάνει το 19-15
19:27
12' - Ο Μπουρούσης θα ποστάρει, όμως δεν βρίσκει στόχο
19:28
12' - Τάπα του Μάντζαρη στον Γκουτιέρες και ο Παπαπέτρου στον αιφνιδιασμό κάνει το 19-17
19:28
12' - Άστοχο τρίποντο από τον Ερνάντες
19:28
13' - Εξαριετικό πικ εν ρολ με τον Μπουρούση να σκοράρει για την ισοφάριση 19-19
19:29
13' - Εντυπωσιακό κόψιμο του Θανάση Αντετοκούνμπο που αναγκάζει τον προπονητή του Μεξικού να καλέσει τάιμ άουτ
19:31
13' - Ο Γκουτιέρες παίρνει φάουλ και από τη γραμμή των βολών με 1/2 βολές κάνει το 20-19
19:32
13' - Άστοχο τρίποντο από τον Παπαπέτρου, όμως η κατοχή μένει στην ελληνική ομάδα
19:32
14' - Καλάθι και φάουλ από τον Γιάννη Μπουρούση που ποστάρει τον Γκουτιέρες και παίρνει το καλύτερο δυνατό
19:32
14' - Ο Έλληνας σέντερ ευστοχεί στη βολή για να κάνει το 20-22 φτάνοντας τους 5 πόντους
19:33
14' - Καλή άμυνα από τον Θανάση Αντετοκούνμπο που κλέβει την μπάλα
19:34
14' - Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο κερδίζει φάουλ και πάει στη γραμμή των βολών
19:34
14' - Ο "Κούνμπο" με 1/2 βολές κάνει το 20-23
19:35
14' - Ο Ράμος κάνει το ντράιβ και κερδίζει φάουλ από τον Θανάση Αντετοκούνμπο που θα τον στείλει για ένα ζευγάρι βολών
19:35
14' - Ο Ράμος μειώνει σε 22-23
19:37
Δείτε το εντυπωσιακό κόψιμο του Θανάση Αντετοκούνμπο
19:38
16' - Τρίποντο από τον Ερνάντες που κάνει το 28-25 για τους Μεξικανούς
19:38
16' - Λάθος από την ελληνική επίθεση
19:38
17' - Φάουλ από τον Μπουρούση και η Ελλάδα φτάνει τα 4 ομαδικά
19:39
17' - Διπλό άστοχο τρίποντο από τον Χόρχε Γκουτιέρες
19:39
17' - Στη μάχη για να πάρουν μία καλή θέση ο Μπουρούσης κερδίζει φάουλ από τον Γκουτιέρες
19:40

19:40
17' - Ο Μπουρούσης πάει στη γραμμή των βολών, καθώς οι Μεξικάνοι έχουν συμπληρώσει τα ομαδικά φάουλ
19:40
17' - Ο Μπουρούσης με 1/2 μειώνει σε 28-26
19:40

19:41
17' - Ο Κρούζ από μέση απόσταση κάνει το 30-26 φτάνοντας τους 13 πόντους
19:42
Ο Αντετοκούνμπο με τρίποντο μειώνει σε 30-29
19:42
18' - Για ακόμα μία φορά το Μεξικό κυκλοφορεί καλά τη μπάλα και ο Μέντεζ βρίσκει την ευκαιρία να σκοράρει πίσω από τα 6,75 (33-29)
19:43
18' - Τάιμ άουτ από τον Φώτη Κατσικάρη
19:43
Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου
19:44
Ο Μπουρούσης με φόλοου μειώνει σε 33-31
19:44
Στα 36 δευτερόλεπτα ο Γκουτιέρες κάνει ντράιβ και κερδίζει το φάουλ του Παπαπέτρου πηγαίνοντας στις βολές
19:45
Το Μεξικό με τον Γκουτιέρες κάνει το 35-31
19:46
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στα 19 δευτερόλεπτα θα πάρει φάουλ από τον Στολ και πάει για ένα ζευγάρι βολών
19:47
Ο Αντετοκούνμπο μειώνει σε 35-33 με 2/2 βολές
19:47
Ο Γκουτιέρες αστοχεί σε τρίποντο και το πρώτο ημίχρονο τελειώνει με το σκορ στο 35-33
19:49
ΜΕΞΙΚΟ (Βαλντεομίγιος): Στολ 2, Ράμπος 2, Τοσκάνο 3, Γκουτιέρεζ Χ. 3, Γκουτιέρεζ Ι., Κρουζ 13, Χιρόν, Γκαριμπάι, Ερνάντες 6, Μέντες 6, Μάτα, Ζαμόρα.
ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Αθηναίου, Καλάθης, Μπουρούσης 10, Μάντζαρης, Αγραβάνης, Παπαπέτρου 2, Χαραλαμπόπουλος, Μπόγρης, Περπέρογλου 5, Αντετοκούνμπο Γ. 12, Κουφός 3, Αντετοκούνμπο Θ. 1.
19:51

19:51
Στο πρώτο ημίχρονο η ελληνική ομάδα έχει 8/11 βολές, 8/19 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 20 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη και 1 κλέψιμο
19:52
Στον αντίποδα το Μεξικό έχει 7/8 βολές, 5/13 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη και 4 κλεψίματα
20:02
Σε πολύ λίγο ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο
20:03
Θυμίζουμε ότι με νίκη η Ελλάδα θα παίξει την Παρασκευή στον ημιτελικό με την Κροατία, ενώ σε περίπτωση ήττας με την Ιταλία
20:03
Με τρίποντο του Καλάθη ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο (35-36)
20:04
21' - Φάουλ από τον Περπέρογλου στον Ερνάντες που θα πάει στη γραμμή για δύο βολές
20:05
21' - Ο Μεξικάνος με 2/2 κάνει το 37-36
20:05
21' - Ο Αντετοκούνμπο κάνει ντράιβ και κερδίζει φάουλ από τον Μάτα που τον στέλνει στις βολές
20:06
21' - Ο σταρ των Μπακς κάνει το 37-38
20:07
21' - Τρομερή τάπα του Κουφού σε ντράιβ του Στολ
20:07
21' - Ο Κρουζ αστοχεί από τη γραμμή της ρακέτας
20:07
21' - Ο Αντετοκούνμπο μετά από ασίστ του Καλάθη κάνει το 37-40
20:08
22' - Οι Μεξικάνοι δεν προλαβαίνουν να εκδηλώσουν επίθεση μέσα στα 24 δευτερόλεπτα που είχαν στη διάθεση τους
20:09
22' - Ερμπολ τρίποντο από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο
20:09
22' - Πολύ όμορφη συνεργασία με τον Μάτα να βρίσκεται αμαρκάριστος κάτω από το καλάθι για να κάνει το 39-40
20:10
22' - Ο Αγραβάνης προσπαθεί να καρφώσει, όμως θα τον σταματήσει με φάουλ ο Τοσκάνο
20:10
22' - Ο Αγραβάνης πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους κάνοντας το 39-42
20:11
22' - Τρίποντο στη λήξη του χρόνου από τον Ερνάντες που ισοφαρίζει σε 42-42
20:11
22' - Ο Κουφός βάζει και πάλι μπροστά την Ελλάδα με 42-44
20:11
22' - Κλέβει τη μπάλα ο Περπέρογλου και κερδίζει φάουλ
20:12
23' - Ο "Πέρπε" με 2/2 βολές κάνει το 42-46
20:12
Οι Μεξικάνοι έχουν συμπληρώσει τα ομαδικά φάουλ ενώ απομένουν 6,5 λεπτά για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου
20:13
23' - Τρομερός ελληνικός αιφνιδιασμός με τον Καλάθη να δίνει ασίστ και τον Αντετοκούνμπο να καρφώνει με δύναμη (42-48)
20:13
24' - Άστοχο σουτ από τον Στολ
20:14
24' - Ο Κουφός κερδίζει φάουλ και θα πάει στις βολές, όμως δεν καταφέρνει να ευστοχήσει σε κάποια εκ των δύο
20:14
24' - Ο Γκουτιέρες με φόλοου θα μειώσει σε 44-48
20:15
25' - Από το κέντρο ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είναι αμαρκάριστος και με τρίποντο κάνει το 44-51 φτάνοντας τους 21 πόντους
20:15
25' - Άστοχο τρίποντο από τον Στολ και στο τρανζίσιον η Ελλάδα σκοράρει με τον Καλάθη (44-53)
20:16
Τάιμ άουτ από τον Βαλντεομίγιος που βλέπει την Ελλάδα να ξεφεύγει για πρώτη φορά με +9
20:18
Δείτε το τρομερό κάρφωμα του Αντετοκούνμπο
20:18
Με τον Κουφό να σκοράρει η Ελλάδα για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (44-55)
20:19
27' - Άστοχος ο Χόρχε Γκουτιέρες
20:19
27' - Επιθετικό φάουλ από τον Αντετοκούνμπο που ζητάει αλλαγή για να πάρει μερικές ανάσες
20:20
Στο παιχνίδι μπαίνει ο Αθηναίου
20:20
27' - Άστοχο τρίποντο από τον Γκουτιέρες
20:21
28' - Ο Μπουρούσης δεν καταφέρνει να σκοράρει κάτω από το καλάθι και ο Γκουτιέρες θα μειώσει σε 46-55
20:21
28' - Γρήγορη απάντηση από τον Καλάθη (46-57)
20:22
Στα 43 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου άστοχο τρίποντο από τον Ράμο
20:22
Τρίποντο του Παπαπέτρου και 46-60 για την Ελλάδα
20:23
Ο Ράμος στο τέλος του χρόνου σκοράρει και το τρίτο δεκάλεπτο τελειώνει με το σκορ στο 48-60
20:23
Η Ελλάδα στο τρίτο δεκάλεπτο έτρεξε ένα επιμέρους 27-13!
20:25
ΜΕΞΙΚΟ (Βαλντεομίγιος): Στολ 2, Ράμπος 4, Τοσκάνο 3, Γκουτιέρεζ Χ. 5, Γκουτιέρεζ Ι. 2, Κρουζ 13, Χιρόν, Γκαριμπάι, Ερνάντες 11, Μέντες 6, Μάτα 2, Ζαμόρα.
ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Αθηναίου, Καλάθης 7, Μπουρούσης 10, Μάντζαρης, Αγραβάνης 2, Παπαπέτρου 5, Χαραλαμπόπουλος, Μπόγρης, Περπέρογλου 7, Αντετοκούνμπο Γ. 21, Κουφός 7, Αντετοκούνμπο Θ. 1
20:25
Ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο
20:25
Ο Χόρχε Γκουτιέρες θα σκοράρει για το 50-60
20:26
31' - Άστοχος ο Μπουρούσης
20:27
31' - Ο Μέντες βγαίνει από τα σκριν και μειώνει σε 52-60
20:27
31' - Γρήγορη απάντηση με τον Μπουρούση που κάνει το 52-62
20:27
31' - Βήματα από τον Γκουτιέρες
20:28
31' - Άστοχο τρίποντο από τον Μάντζαρη
20:28
31' - Άστοχο σουτ του Μέντες
20:29
32' - Ο Μπουρούσης πασάρει στον Θανάση Αντετοκούνμπο που παίρνει το φάουλ και πάει στις βολές για να κάνει το 52-63
20:29
32' - Λάθος από τον Μάτα και νέα κατοχή για την Ελληνική ομάδα
20:30
32' - Ο Μπουρούσης δεν καταφέρνει να σκοράρει, όμως είναι εκεί ο Θανάσης Αντετοκούνμπο που κάνει το 52-65
20:31
32' - Ελεύθερο τρίποντο από τον Στολ που κάνει το 55-65
20:31
33' - Σε ακόμα μία φάση ο Μπουρούσης αστοχεί και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ακολουθεί τη φάση σκοράροντας για το 55-67
20:32
33' - Τρίποντο από τον Ερνάντες
20:33
33' - Ο Μπουούσης από τη γραμμή των βολών κάνει το 58-69
20:34
34' - Άστοχο τρίποντο από τον Παπαπέτρου
20:34
35' - Φάουλ του Θανάση Αντετοκούνμπο στον Γκουτιέρες
20:35
35' - Εξαιρετική ασίστ του Παπαπέτρου στον Θανάση Αντετοκούνμπο που σκοράρει για το 58-71
20:36
35' - Τρίποντο από τον Στολ που μειώνει σε 61-71 μπροστά στον Αγραβάνη
20:37
36' - Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο πατάει γερά και κερδίζει φάουλ από τον Κρουζ
20:38
36' - Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο με 2/2 βολές φτάνει τους 10 πόντους (61-73)
20:38
Τάιμ άουτ από το Μεξικό
20:40
36' - Ο Μπουρούσης δεν καταφέρνει να σκοράρει μπροστά στον Γκουτιέρες
20:41
37' - Τεχνική ποινή στον προπονητή του Μεξικό, Βαλντεομίγιος
20:42
37' - Απομένουν 2:52 για τη λήξη του αγώνα και η Ελλάδα είναι μπροστά με 61-73, ενώ ο Μπουρούσης είναι στη γραμμή των βολών
20:43
Ο Έλληνας σέντερ κάνει το 61-75
20:43
37' - Ο Κρουζ κάνει βήματα και νέα κατοχή για την Ελλάδα
20:44
37' - Τρομερή συνεργασία με τον Μάντζαρη να υψώνει και τον Αντετοκούνμπο να καρφώνει για το 61-77
20:44
38' - Άστοχο τρίποντο από τον Ερνάντες
20:44
Μπαίνοντας στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα θα πατήσει παρκέ ο Γιώργος Μπόγρης, ενώ ο Μάντζαρης είναι στις βολές
20:45
38' - Ο Μάντζαρης κάνει το 61-79
20:45
38' - Τρίποντο από τον Κρουζ που μειώνει σε 64-79
20:47
Απομένουν 85 δευτερόλεπτα για το τέλος του αγώνα και ο Αγραβάνης με 2/2 βολές κάνει το 64-81
20:47
38' - Καλάθι και φάουλ από τον Κρουζ που φτάνει τους 19 πόντους (67-81)
20:48
Τρίποντο από τον Αγραβάνη που κάνει το 67-84
20:49
Στα 42 δευτερόλεπτα ο Μάτα κερδίζει φάουλ από τον Μπόγρη και πάει στις βολές, όμως δεν βρίσκει στόχο
20:49
Ο Μπόγρης σκοράρει το πρώτο του καλάθι κάνοντας το 67-86
20:49
Ο Χόρχε Γκουτιέρες σκοράρει για το 70-86
20:50
Το παιχνίδι τελειώνει με την Ελλάδα να κερδίζει με 70-86 και πλέον στον ημιτελικό θα περιμένει τον νικητή του Κροατία - Τυνησία