Mε την Κροατία η Εθνική

Η Κροατία έκανε το καθήκον της, νίκησε σχετικά εύκολα την Τυνησία με 72-52 και προκρίθηκε στον ημιτελικό της Παρασκευής όπου θα αντιμετωπίσει στις 17:30 την Εθνική Ελλάδας.

Κροατία Τυνησία

Οι Κροάτες δεν είχαν πολλά να κάνουν το ματς, χρειάστηκε απλώς να βρουν ένα σημείο αναφοράς στο σκοράρισμα.

Το εντόπισαν στο πρόσωπο του Μπογκντάνοβιτς ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους και 12/12 βολές για να ξεκολλήσει το κάρο από τη λάσπη στο δύσκολο πρώτο ημίχρονο (29-24).

Στη συνέχεια όλα έγιναν πιο εύκολα, αφού οι Τυνήσιοι δεν άντεξαν. Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους (43-28, 51-36) και όλα τελείωσαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο οι Κροάτες επέβαλαν πλήρως το νόμο τους.

Εκτός του Μπογκντάνοβιτς πολύ καλή απόδοση είχε και ο Ντάριο Σάριτς με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 29-24, 51-36, 72-52

Κροατία: Μπάμπιτς 2, Κρούσλιν, Στίπτσεβιτς 8 (2), Σιμόν 4, Χεζόνια 3 (1), Σάριτς 11 (9 ριμπ.), Ούκιτς 5 (1), Πλάνινιτς 5, Μπιλάν 3, Σάκιτς 3 (1), Αράποβιτς, Μπογκντάνοβιτς 25 (1)

Τυνησία: Μουχλί, Τσενουφί, Σεγιέχ 3 (1), Αμπαντά, Ελ Μαμπρούκ, Γκιάζα, Ρολ 21 (3), Λαχιανί 2, Ενκίξνουα 4, Μπράα 11, Μπεν Ρομντάν 11 (9 ριμπ.)