Στο Ρίο η τρομερή Σερβία του Τζόρτζεβιτς

Η Σερβία ήταν ισοπεδωτική στον τελικό του Προολυμπιακού στο Βελιγράδι και νικώντας 108-77 το Πουέρτο Ρίκο έκλεισε θέση για το Ρίο ντε Τζανέιρο.

Με σαρωτική εμφάνιση από το πρώτο δεκάλεπτο η Σερβία δεν άφησε κανένα περιθώριο στο Πουέρτο Ρίκο και επικρατώντας 108-77 εξασφάλισε θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Οι "πλάβι" ήταν το ξεκάθαρο φαβορί από την αρχή του Προολυμπιακού που διοργάνωσαν στο Βελιγράδι. Αυτό πάντως που συνέβη στον τελικό της διοργάνωσης ήταν μακριά από κάθε προγνωστικό. Διότι, μετά το 3-0 των Πορτορικάνων, πέτυχαν 24 αναπάντητους πόντους έως το 6' και έθεσαν σταθερές βάσεις για την επικράτησή τους.

Ο Μπογκντάνοβιτς έβαζε όλα τα σουτ, ο Κάλινιτς ήταν πέρα από ουσιαστικός και ο Γιόκιτς κέρδιζε όλες τις μάχες στη ρακέτα, με αποτέλεσμα το 37-11 στο 10' (με 13/17 σουτ), το οποίο έγινε 42-17 και 54-21 στο 16' δίχως η παρέα των Αρόγιο-Μπαρέα να έχει τρόπο αντίδρασης πέρα από σκορ που έβρισκε από δεύτερες ευκαιρίες.

Το 60-27 του ημιχρόνου δεν άφηνε ελπίδες στο Πουέρτο Ρίκο που είχε παραδώσει από νωρίς το πνεύμα. Οι Σέρβοι συνέχισαν το... πάρτι σε παρκέ και εξέδρα, αφού προτού καν συμπληρωθούν 25 λεπτά είχαν φτάσει στο 73-36 με Μπογκντάνοβιτς και Γιόκιτς να σκοράρουν αφειδώς. Η διαφορά άνοιξε μέχρι τους 39 πόντους (81-42) και όλα είχαν κριθεί πολύ πριν από τη λήξη του αγώνα. Ενός αγώνα στον οποίο η ομάδα του Τζόρτζεβιτς ξεπέρασε εύκολα τους 100 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 37-11, 60-27, 82-54, 108-77

Σερβία: Τεόντοσιτς 3(1τρ, 4ασ), Σιμόνοβιτς 11(1), Ντάνγκουμπιτς, Μπογκντάνοβιτς 26(6/10τρ, 8ασ), Μάρκοβιτς 2(4ρ, 5ασ), Κάλινιτς 15(1), Νέντοβιτς 5(1), Μπίρτσεβιτς 13(5ρ), Ραντούλιτσα 4(5ρ), Γιόκιτς 23(11/14δ, 8ρ, 6ασ), Στίματς 4(5ρ), Γιόβιτς 2

Π.Ρίκο: Κλεμέντε 4, Γκ.Ντίας 3, Μπαρέα 22(2), Αρόγιο 14(2τρ, 6ασ), Βασάλο 6(2), Χ.Ντίας 7, Σάντσες 10(2), Μπάλκμαν 4, Γκαλίντο, Χόλαντ 2, Χουέρτας 5(1), Ράμος