GP Αυστρίας (QF): Ο Hamilton την pole position

Ο Lewis Hamilton κατέκτησε την 45η pole position της καριέρας του και θα εκκινήσει στην πρώτη θέση του Grand Prix της Αυστρίας, μπροστά από τον ομόσταυλό του, Nico Rosberg.

Την έβδομη pole position σε οχτώ αγώνες στο εφετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Lewis Hamilton στο Grand Prix της Αυστρίας. Ο Βρετανός οδηγός έφτασε τις 45 στην καριέρα του και πλέον βρίσκεται μαζί με τον Sebastian Vettel στην 3η θέση όλων των εποχών, πίσω από τους Ayrton Senna και Michael Schumacher.

H μάχη μεταξύ του Hamilton και του Nico Rosberg ήταν μεγάλη, με τον Γερμανό πιλότο να χάνει μερικά μέτρα στην τελευταία στροφή, με αποτέλεσμα ο παγκόσμιος πρωταθλητής να κερδίσει την πρώτη θέση.

Την πρώτη πεντάδα συμπληρώνουν οι Sebastian Vettel, Felipe Massa και Nico Hulkenberg. Όσον αφορά τους πιλότους της McLaren, Fernando Alonso και Jenson Button, οι οποίοι είχαν ποινή 25 θέσεων, τερμάτισαν στην 15η και 17η θέση αντίστοιχα.