Η Ρίβερ Πλέιτ επικράτησε της Μπόκα Τζούνιορς στο Copa Libertadores και τα πλάνα του τελικού των τελικών είναι τουλάχιστον εντυπωσιακά. Η αγωνία, η θλίψη, ο ενθουσιασμός, οι πανηγυρισμοί σε 62 κλικ...

Η πομπή της Ρίβερ από το Μονουμεντάλ, το ζέσταμα σε... σχολείο, οι έρευνες της Μπόκα στα αποδυτήρια για μικρόφωνα και ασυρμάτους, η φανταστική ατμόσφαιρα στο Μπομπονέρα. Όλα όσα έγιναν πριν από τη σέντρα.

Το ντέρμπι του αιώνα. Το μεγαλύτερο παιχνίδι συλλόγων στην ιστορία του αθλήματος. Η μεγαλύτερη ποδοσφαιρική αντιπαλότητα όλων των εποχών. Μπόκα Τζούνιορς και Ρίβερ Πλέιτ, αναμετρούνται για πρώτη φορά σε τελικό Copa Libertadores και το Contra.gr σημαδεύει τους παίκτες κλειδιά των δύο ομάδων.

Τελικά τον χρειάζεται τον Μπουφόν της η Μπόκα Τζούνιορς. Ειδικότερα μετά τη νέα γκάφα του Ντανιέλ Ρόσι, ο οποίος έδωσε... ασίστ με κεφαλιά σε αντίπαλο και... ξέχασε να γυρίσει στην εστία του με αποτέλεσμα να δεχθεί απίστευτο γκολ. Σε κίνδυνο η πρόκριση στην επόμενη φάση!

Ο Λισάντρο Λόπες παραλίγο να σπάσει ένα μυθικό ρεκόρ που κρατάει από 1999 ο Μάρτιν Παλέρμο! Η Ράσινγκ κέρδισε τρία πέναλτι και ο έμπειρος επιθετικός αστόχησε στα... δυο! Ξέσπασε στο τέλος, στη νίκη της ομάδας του με 4-0 κόντρα στην Βάσκο του... Πίκατσου (VIDEO).

Μπορεί στον Ολυμπιακό ο Όσκαρ Καρντόσο να... πάτωσε, στην Λιμπερτάδ όμως κάνει... παπάδες. Δείτε πως χάρισε τη νίκη στο 90ο λεπτό κόντρα στην Πενιαρόλ του Φαμπιάν Εστογιανόφ, με απίστευτη εκτέλεση φάουλ (VIDEO).

Γκολάρα με φάουλ η γκάφα;

Τελ. ανανέωση : 26/10/17 14:01

Ο Εντίλσον της Γκρέμιο πέτυχε γκολ με στυλ... Ρομπέρτο Κάρλος αλλά δεν το χάρηκε όσο θα ήθελε, αφού έχει διχάσει το κοινό! Εσείς τι λέτε, πέτυχε φαουλάρα ή ήταν απλά γκάφα του τερματοφύλακα (VIDEO);

Η επική ανατροπή του 3-0 κόντρα στην Βίλστερμαν με... 8-0 από την Ρίβερ Πλέιτ, φέρεται να απασχόλησε την διοργανώτρια Αρχή του Κόπα Λιμπερταδόρες! Διαψεύδει ο πρόεδρος των Βολιβιανών (VIDEO).

Η Ρίβερ Πλέιτ θεωρούνταν... αποκλεισμένη μετά την τριάρα που έφαγε από την Βίλστερμαν για το Κόπα Λιμπερταδόρες, όμως ο Νάτσο Σκόκο είχε διαφορετική άποψη. Με πέντε γκολ και μία ασίστ, οδήγησε τους "εκατομμυριούχους" σε νίκη-πρόκριση με σκορ 8-0 (VIDEO)!

Μέχρι το 91ο λεπτό η Σαν Λορένσο δεν ήταν μόνο εκτός συνέχειας του Κόπα Λιμπερταδόρες, αλλά και εκτός του... Γιουρόπα Λιγκ της Λατινικής Αμερικής. Ο Φερνάντο Μπελούτσι στο 92ο λεπτό, όμως, χάρισε το τρίποντο-πρόκριση (VIDEO).

Στην Λατινική Αμερική είναι γνωστό πως παίζεται... τρελή μπάλα. Και όπως αποδεικνύεται και τρελό ξύλο! Τελευταία απόδειξη το παιχνίδι μεταξύ Παλμέιρας και Πενιαρόλ, για το Κόμπα Λιμπερταδόρες (VIDEO).

Ο Ντιέγκο Μπουονανότε συνεχίζει να κάνει παπάδες με τη φανέλα της Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα, φτάνοντας τα 10 γκολ και 4 ασίστ σε 16 εμφανίσεις τη φετινή περίοδο! Στο τελευταίο ματς ισοφάρισε με πανέξυπνο γκολ την Σαν Λορένσο του Μπελούτσι (VIDEO).

Βροχή από γκολ στο "Τσάμπιονς Λιγκ" της Λατινικής Αμερικής τα ξημερώματα της Παρασκευής. Γκολ αλά... Αραούχο κόντρα στον ΠΑΟΚ η Σάντα Φε, φαουλάρα ο αγέραστος Ρικάρντο Ολιβέιρα. Δείτε τα όλα σε VIDEO.

Ο Λούτσο Γκονσάλες σκόραρε για τρίτο σερί παιχνίδι στο Κόπα Λιμπερταδόρες, ενώ όλα του τα γκολ έχουν μπει μέχρι το 12ο λεπτό! Τελευταίο... θύμα του "Λούκι" Γκονσάλες ο πρώην άσος του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μπελούτσι (VIDEOS).

Ο Αλεχάντρο Τσουμασέρο έβαλε υποψηφιότητα για το καλύτερο γκολ της χρονιάς, αφού διπλασίασε τα τέρματα της "The Strongest" με εναέριο γυριστό σουτ πάνω στην κίνηση. Γκολ και ο... παλιόφιλος Ντάνι Μπεχαράνο (VIDEO).

Ο Ρόκε Σάντα Κρουζ, στα 35 του χρόνια, μπήκε αλλαγή στο 73' και εννέα λεπτά αργότερα χάρισε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κόπα Λιμπερταδόρες στην Ολίμπια! Δείτε την γκολάρα του μπαρουτοκαπνισμένου στράικερ (VIDEO).

Πόσα στραβά μπορούν να συμβούν στο σημαντικότερο παιχνίδι της ιστορίας ενός συλλόγου; Στην περίπτωση της Ατλέτικο Τουκουμάν μέχρι και ο... στρατηγός άνεμος προσπάθησε να την εμποδίσει. Παρόλα αυτά πήγε στο ραντεβού έστω και καθυστερημένα γράφοντας ιστορία (VIDEO).

Η Ρίβερ Πλέιτ επέστρεψε στην κορυφή. Οι "μιγιονάριος" κατέκτησαν το Copa Libertadores για τρίτη φορά στην ιστορία της, νικώντας 3-0 την Τίγκρες στο "Μονουμεντάλ" με σκόρερς τους Αλάριο, Κάρλος Σάντσες και Φούνες Μόρι.

Η Τίγκρες έφερε τα πάνω κάτω στον επαναληπτικό κόντρα στην Ιντερνασιονάλ επικρατώντας με 3-1 (2-1 το πρώτο ματς) και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες για πρώτη φορά στην ιστορία της. Πρώτο γκολ στη διοργάνωση για τον Αντρέ-Πιερ Ζινιάκ.

Το εισιτήριο για τον τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες μετά από 19 χρόνια εξασφάλισε η Ρίβερ Πλέιτ μένοντας στο 1-1 στον επαναληπτικό με την Γκουαρανί, την οποία είχε νικήσει με 2-0 στο πρώτο ματς.

Η Ιντερνασιονάλ επικράτησε με 2-1 της Τίγκρες στον πρώτο αγώνα των ημιτελικών του Κόπα Λιμπερταδόρες, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό. Στο παιχνίδι της πρόκρισης παραμένουν και οι Μεξικανοί.

Ιντερνασιονάλ-Τίγκρες και Γκουαρανί-Ρίβερ Πλέιτ είναι τα ζευγάρια των ημιτελικών του Κόπα Λιμπερταδόρες που προέκυψαν μετά τα αποτέλεσμα των προημιτελικών τα ξημερώματα της Παρασκευής (29/5).

Στη δημοσιότητα δόθηκε VIDEO, το οποίο αποκαλύπτει την προετοιμασία των οπαδών της Μπόκα Τζούνιορς, λίγα λεπτά πριν την επίθεση με σπρέι τοξικού αερίου στους ποδοσφαιριστές της Ρίβερ Πλέιτ.

Η Μπόκα Τζούνιορς τιμωρήθηκε με ποινή 4 αγώνων κεκλεισμένων των θυρών και πρόστιμο 200.000 δολάρια για την επίθεση που δέχτηκαν παίκτες της Ρίβερ Πλέιτ με σπρέι πιπεριού στο πρόσφατο ντέρμπι για το Κόπα Λιμπερταδόρες.