20ή αγ.: Κλείνει την "ψαλίδα" ο ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε 2-0 της Νέας Σαλαμίνας εκτός έδρας για την 20ή αγωνιστική της Α' Κατηγορίας και πλησίασε την πρωτοπόρο Ανόρθωση σε απόσταση νίκης. Η Ομόνοια νίκησε πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό 1-0 την ΕΝΠ εκτός έδρας.

Με κεφαλιά του Νεκτάριου Αλεξάνδρου στο 35ο λεπτό και γκολ του Ντουντού Μπιτόν στο ντεμπούτο του, ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε τη Νέα Σαλαμίνα με 2-0 (μ’ αυτό το σκορ είχε κερδίσει και τον Ολυμπιακό την περασμένη εβδομάδα) και -εν αναμονή του αγώνα της Ανόρθωσης- μείωσε την απόσταση από την κορυφή. Το παιχνίδι ήταν κεκλεισμένων των θυρών, αλλά περίπου 100 φίλαθλοι του ΑΠΟΕΛ βρέθηκαν έξω από το ΓΣΠ και δεν σταμάτησαν να τραγουδούν επί 90 λεπτά.

Διαβάστε περισσότερα εδώ.

Ένα γκολ του εξαιρετικού Αντρέ Άλβες στο 66’ ήταν αρκετό για να στείλει την Ομόνοια πίσω στην Λευκωσία. Το "τριφύλλι", έχοντας καλύτερη εικόνα και περισσότερη θέληση σε όλη την διάρκεια του αγώνα στο "Τάσος Μάρκου", πήρε τη νίκη και τους 3 βαθμούς που τόσο είχε ανάγκη, νικώντας την Ένωση Παραλιμνίου με 1-0. Οι "πράσινοι", μετά από 2 αγωνιστικές, επέστρεψαν στις επιτυχίες αν και έχασαν πολλές ευκαιρίες για να το κάνουν με πιο εντυπωσιακό τρόπο, αλλά προχώρησαν σε σημαντικό βήμα προόδου για είσοδο στην τετράδα.