Προημιτελικά: Ο απίθανος Λουκάκου "σκότωσε" την Τσέλσι

Ο Ρόμελου Λουκάκου σημείωσε δύο γκολ κόντρα στην πρώην ομάδα του και την πέταξε εκτός κυπέλλου.

Λουκάκου-Έβερτον

Δύο γκολ του Ρόμελου Λουκάκου έδωσαν στην Έβερτον τη νίκη με 2-0 επί της Τσέλσι στο "Γκούντισον Παρκ" και οδήγησε τους "μπλε" σε δεύτερο αποκλεισμό μέσα σε λίγες ημέρες, στερώντας τους και την τελευταία ελπίδα να κατακτήσουν κάποιο τρόπαιο τη φετινή χρονιά. Ο Βέλγος επιθετικός "σκότωσε" την πρώην ομάδα του στα τελευταία λεπτά, μετά από μία αναμέτρηση που δεν είχε σχεδόν τίποτα μέχρι το πρώτο τέρμα του, ένα φανταστικό σόλο στο οποίο απέφυγε τέσσερις αντιπάλους και νίκησε τον Τιμπό Κουρτουά στο 79ο λεπτό.

Τσέλσι-Έβερτον

Ο Λουκάκου "χτύπησε" ξανά τρία λεπτά αργότερα και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και όλα έδειχναν ότι το φινάλε θα ήταν ήσυχο, μέχρι που φρόντισε ο Ντιέγκο Κόστα να βάλει "φωτιά" στον αγώνα. Ο πολιτογραφημένος Ισπανός είχε μία αψιμαχία με τον Γκάρεθ Μπάρι, έκανε κίνηση να τον δαγκώσει και εντέλει αποβλήθηκε για πρώτη φορά με τη φανέλα της Τσέλσι, ενώ λίγο αργότερα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Άγγλος μέσος.

Έβερτον (4-2-3-1): Ρόμπλες, Κόουλμαν, Γιαγκέλκα, Φούνες Μόρι, Μπέινς, Μακάρθι, Μπάρι, Λένον (88' Στόουνς), Μπάρκλεϊ (90+2' Μπέσιτς), Κλέβερλι, Λουκάκου (90+4' Νιάσε)

Τσέλσι (4-2-3-1): Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Κέιχιλ, Ιβάνοβιτς, Κένεντι (85' Τέρι), Μίκελ, Μάτιτς (82' Ρεμί), Γουίλιαν (73' Οσκάρ), Φάμπρεγας, Πέδρο, Κόστα

# Και ο νικητής του Grand National το 2004, Άμπερλεϊ Χάουζ, στο "Γκούντισον Παρκ"...