3ος γύρος: Άνετες προκρίσεις για Τσέλσι και Γιουνάιτεντ, πέρασαν Άρσεναλ και Λίβερπουλ

Η Τσέλσι αγωνίστηκε με δεύτερη ομάδα στο "Μπανκς Στέντιουμ", ωστόσο δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να επικρατήσει 4-1 της Γουόλσολ και να προκριθεί στη φάση των "16" του League Cup. Αναλόγως έπραξε και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που επιβλήθηκε 3-0 της Ίπσουιτς στο "Ολντ Τράφορντ". Η Άρσεναλ απέκλεισε την Τότεναμ, ενώ η Λίβερπουλ χρειάστηκε τα πέναλτι για να αποκλείσει την Καρλάιλ.

Η 650ή συμμετοχή του Τζον Τέρι ως βασικός συνδυάστηκε με πρόκριση για την Τσέλσι , η οποία επιβλήθηκε 4-1 της αδύναμης Γουόλσολ και προκρίθηκε στη φάση των "16" του League Cup.

Οι "μπλε" μπήκαν δυναμικά και άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Ραμίρες (από σέντρα του Κένεντι που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του ως βασικός), εν συνεχεία ο Ρανταμέλ Φαλκάο έχασε δύο καλές ευκαιρίες, προτού ο Λοΐκ Ρεμί εκμεταλλευθεί μία ασίστ του Ραμίρες και διπλασιάσει το προβάδισμα της ομάδας του στο 41'.

Η Γουόλσολ μείωσε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Τζέιμς Οκόνορ, αλλά ο 19χρονος Κένεντι σημείωσε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Τσέλσι στο 52' και αποκατέστησε την τάξη, ενώ ο Πέδρο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις.

Η σύνθεση της Τσέλσι (4-2-3-1): Μπέγκοβιτς, Ιβάνοβιτς, Τέρι, Κέιχιλ, Μπαμπά, Μίκελ, Λόφτους-Τσικ (72' Μάτιτς), Ραμίρες, Κένεντι (70' Πέδρο), Ρεμί, Φαλκάο (93' Τζιλομποτζί).

Ένα εύκολο βράδυ πέρασε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ , καθώς επικράτησε 3-0 της Ίπσουιτς στο "Ολντ Τράφορντ" και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το επίσημο ντεμπούτο του Αντρέας Περέιρα ως βασικός με την ομάδα του Λουίς φαν Χάαλ ήταν ιδανικό, αφού ο Γουέιν Ρούνεϊ άνοιξε το σκορ με ιδανικό πλασέ στο 23ο λεπτό και ο ίδιος σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 60ό, προτού ο Αντονί Μαρσιάλ διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις.

Οι "κόκκινοι διάβολοι" απειλήθηκαν στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και στις αρχές του δευτέρου, εν συνεχεία όμως δεν είχαν κανένα πρόβλημα για να διαφυλάξουν το προβάδισμα και εν τέλει ξανασκοράρουν.

Η σύνθεση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): Ντε Χέα, Βαλέντσια, Σμόλινγκ (70' Τζόουνς), Μπλιντ, Γιανγκ, Σβάινσταϊγκερ, Ερέρα, Μάτα (70' Μαρσιάλ), Ρούνεϊ (81' Ντεπάι), Περέιρα, Φελαϊνί.

Η Άρσεναλ παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή της, ωστόσο χάρη στην πολύτιμη συμβολή του Ματιέ Φλαμινί, επικράτησε 2-1 της Τότεναμ και προκρίθηκε στη φάση των "16" του League Cup.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 26ο λεπτό με κοντινή προσπάθεια, εν συνεχεία οι γηπεδούχοι έχασαν τρεις καλές ευκαιρίες, προτού ο Κέιλουμ Τσέιμπερς βάλει αυτογκόλ στο 56' και ισοφαρίσει το ματς.

Αμφότερες οι ομάδες κατέγραψαν από μία καλή στιγμή, ώσπου ο Φλαμινί εκτέλεσε τον Μίχελ Φορμ με ένα υπέροχο βολέ και χάρισε τη νίκη-πρόκριση στους "κανονιέρηδες".

Η σύνθεση της Άρσεναλ (4-2-3-1): Οσπίνα, Ντεμπισί, Τσέιμπερς, Μέρτεζακερ, Γκιμπς, Φλαμινί, Αρτέτα, Κάμπελ (67' Σάντσες), Ράμσεϊ, Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν (89' Γουόλκοτ), Ζιρού.

Τη διαδικασία των πέναλτι χρειάστηκε η Λίβερπουλ για να κάμψει την αντίσταση της Καρλάιλ με 3-2 (1-1 η κανονική διάρκεια και η παράταση).

Οι "κόκκινοι" άνοιξαν το σκορ με κοντινή κεφαλιά του Ντάνι Ινγκς, ο οποίος είχε βρει δίχτυα και στο ματς πρωταθλήματος με την Νόριτς, αλλά η ομάδα που διαθέτει τη χειρότερη άμυνα στις τέσσερις κατηγορίες της Αγγλίας ισοφάρισε στο 34' με τον Ντέρεκ Ασαμόα.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου ο τραυματισμός του Ντάνιελ Λόβρεν υποχρέωσε τους γηπεδούχους να αγωνιστούν με 10 παίκτες (ο Ρότζερς είχε κάνει και τις τρεις αλλαγές).

Το 1-1 παρέμεινε, το παιχνίδι οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, η Λίβερπουλ επικράτησε 3-2 και πλέον καλείται να κάμψει την αντίσταση της Μπόρνμουθ στη φάση των "16".

Η σύνθεση της Λίβερπουλ (3-4-3): Μπογκντάν, Τσαν, Σκρτελ, Λόβρεν, Κλάιν (86' Άιμπ), Μίλνερ, Άλεν (64' Κουτίνιο), Μορένο, Φιρμίνο (35' Οριζί), Ινγκς, Λαλάνα.