Γουότφορντ - Λέστερ 0-1

Η Λέστερ εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία στο ντέρμπι του Βορείου Λονδίνου, επικράτησε με 1-0 της Γούοτφορντ και ξέφυγε πέντε βαθμούς από τη δεύτερη Τότεναμ, ούσα το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος! Ο Ριγιάρντ Μαχρέζ "χρυσός" σκόρερ για τις "αλέπούδες".

Η ισοπαλία μεταξύ της Τότεναμ και της Άρσεναλ στο ντέρμπι του Βορείου Λονδίνου έδινε την ευκαιρία στη Λέστερ, σε περίπτωση νίκης επί της Γουότφορντ, να αποσπαστεί πέντε και οχτώ βαθμούς αντίστοιχα από τις δύο ομάδες. Παρόλα αυτά, οι "σφήκες" μπήκαν και είχαν τον απόλυτο έλεγχο, αναγκάζοντας τη Λέστερ να υποπίπτει διαρκώς σε λάθη στο χώρο του κέντρου. Μόλις στο 11ο λεπτό, ο Νέιθαν Ακέ θα μπορούσε να βάλει σε θέση οδηγού την ομάδα του, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, καθώς κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Κάσπερ Σμάιχελ. Παρά το "μουδιασμένο" ξεκίνημα η Λέστερ "μάτσαρε" τις σημαντικές ευκαιρίες στο 23', αλλά ο Τζέιμι Βάρντι δεν κατάφερε από πλεονεκτική θέση να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Μετά το 25ο λεπτό, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στη "λευκή ισοπαλία".

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κλαούντιο Ρανιέρι προχώρησε σε διπλή αλλαγή, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τους Κινγκ και Σλαπ στη θέση των αρνητικών Ολμπράιτον και Οκαζάκι. Οι επιλογές του Ιταλού τεχνικού αποδείχθηκαν σωστές, αφού η Λέστερ ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 56' με υπέροχο σουτ του Ριγιάρντ Μαχρέζ. Το γκολ των "αλεπούδων" επηρέασε τους γηπεδούχους, οι οποίοι άφησαν αρκετούς κενούς χώρους, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να βρεθούν δύο φορές κοντά σε δεύτερο γκολ, αλλά οι προσπάθειες των Χουτ (58') και Μαχρέζ (68') δεν είχαν ευτυχή κατάληξη. Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Κίκε Φλόρες προσπάθησε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Γουότφορντ (4-4-2):Γκόμες, Νιόμ (81' Άνια), Πρεντλ, Ακέ, Χολέμπας, Σουάρεθ (64' Αμπντί), Γουότσον, Αμραμπάτ, Καπουέ (88'Ουραλέ), Ντίνι, Ιγκάλο

Λέστερ (4-4-2):Σμάιχελ, Σίμπσον, Μόργκαν, Χουτ, Φουκς, Ντρίνκγουοτερ, Καντέ, Μαχρέζ (85' Άμαρτεϊ), Ολμπράιτον (46' Κινγκ), Οκαζάκι (46' Σλαπ), Βάρντι