Λέστερ - Νιούκαστλ 1-0

Η Λέστερ συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της προς την κατάκτηση της Premier League, επικρατώντας αυτή τη φορά με 1-0 της Νιούκαστλ χάρη σε εκπληκτικό γκολ του Σίντζι Οκαζάκι. Ντεμπούτο με το... αριστερό για τον Ράφα Μπενίτεθ. Στο +5 από τη δεύτερη Τότεναμ παρέμειναν οι "αλεπούδες".

© GETTY IMAGES

Η ξέφρενη πορεία της Λέστερ συνεχίζεται! Η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι, επικράτησε, έστω και δύσκολα με 1-0 της Νιούκαστλ και κάνει όνειρα... τίτλου! Οι "καρακάξες", με τον Ράφα Μπενίτεθ να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο, μπήκαν πιο δυνατά και πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 10λέπτου έχασαν δύο καλές στιγμές, με κυριότερη το δυνατό σουτ του Τζακ Κόλμπακ που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Οι "αλεπούδες", μετά το 15' ισορρόπησαν το παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 25ο λεπτό με εκπληκτικό ψαλιδάκι του Σίντζι Οκαζάκι. Βέβαια, στην αρχή της φάσης ο Τζέιμι Βάρντι που δίνει την ασίστ στον Ιάπωνα είναι εκτεθειμένος και το γκολ δεν θα έπρεπε να μετρήσει.

© KEVIN QUIGLEY

Οι παίκτες του Ρανιέρι, με τη γνωστή αμυντική συνταγή, έκλεισαν τους χώρους και δεν άφησαν περιθώρια αισιοδοξίας στους φιλοξενούμενους. Στο δεύτερο μέρος, οι "καρακάξες" προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, αλλά οι παίκτες οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Οι αρκετές αλλαγές έριξαν αισθητά το ρυθμό, κάτι που βόλεψε τη Λέστερ, η οποία εξουδετέρωσε τα ατού της Νιούκαστλ. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Μπενίτεθ πίεσε για το πολυπόθητο γκολ, αλλά οι "μπλε" άντεξαν και πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη.

Λέστερ (4-4-2):Σμάιχελ, Σίμπσον, Χουτ, Μόργκαν, Φουκς, Καντέ, Ντρικγουότερ, Ολμπράιτον (75' Ουγιόα), Μαχρέζ, Οκαζάκι (64' Σλουπ), Βάρντι.

Νιούκαστλ (4-4-2):Έλιοτ, Γιάνμαατ, Τέιλορ, Λάσκελες, Κόλμπακ, Ανίτα (56' Τάουνσεντ), Σέλβεϊ (87' Ντουμπιά), Σισοκό, Πέρεθ (70' Ντε Γιονγκ), Βαϊνάλντουμ, Μίτροβιτς.

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής

Σάββατο 12 Μαρτίου 2016

14:45 Νόριτς - Μάντσεστερ Σίτι 0-0

17:00 Μπόρνμουθ - Σουόνσι 3-2

(37' Γκραντέλ, 50' Κινγκ, 78' Κουκ - 39' Μπάροου, 62' Σίγκουρντσον)

21:42
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ της Λέστερ και της Νιούκαστλ στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής της Premier League.
21:47
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λέστερ (4-4-2): Σμάιχελ, Σίμπσον, Χουτ, Μόργκαν, Φουκς, Καντέ, Ντρικγουότερ, Ολμπράιτον, Μαχρέζ, Οκαζάκι, Βάρντι.
Νιούκαστλ (4-4-2): Έλιοτ, Γιάνμαατ, Τέιλορ, Λάσκελες, Κόλμπακ, Ανίτα, Σέλβεϊ, Σισοκό, Πέρες, Βαϊνάλντουμ, Μίτροβιτς.
21:52
Ντεμπούτο στον πάγκο της Νιούκαστλ πραγματοποιεί απόψε ο Ράφα Μπενίτεθ.
21:52
H διάταξη των φιλοξενούμενων:
21:54
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Σβάρτσερ, Βασιλέφσκι, Αμαρτέι, Ινλέρ, Γκρέι, Σλουπ, Ουγιόα.
21:56
Οι παίκτες των δύο ομάδων βρίσκονται στη φυσούνα.
21:59
Όλα έτοιμα για να αρχίσει ο αγώνας.
22:00

1'

Έναρξη του αγώνα.
22:04

4'

Σουτ του Κόλμπακ, μέσα από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
22:06
"Πατάει" καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα η Νιούκαστλ.
22:12
Η αναμέτρηση είναι κρίσιμη και για τις δύο ομάδες, οι οποίες έχουν αντιστρόφως ανάλογους στόχους. Η Λέστερ θέλει να παραμείνει στο +5 από τη δεύτερη Τότεναμ, ενώ η Νιούκαστλ να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη.
22:13
Η Λέστερ έχει ισορροπήσει το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά.
22:17

17'

Σέντρα του Πέρες, κεφαλιά του Σισοκό, η μπαλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Σμάιχελ!
22:19

19'

Ο Χουτ πήρε την κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Μαχρέζ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Έλιοτ.
22:24

25'

ΓΚΟΛ για τη Λέστερ! Ο Βάρντι πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στον Οκαζάκι, ο οποίος με ψαλιδάκι νίκησε τον Έλιοτ για το 1-0!
22:26
To γκολ του Ιάπωνα:
22:28

28'

Ευκαιρία για τη Λέστερ! Ο Ολμπράιτον βγήκε στην αντεπίθεση, έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Έλιοτ!
22:33
Στη φάση του γκολ, ο Βάρντι, όταν δέχεται την μπάλα είναι εκτεθειμένος. Το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει.
22:36

36'

Ο Βάρντι συνεργάστηκε με τον Μαχρέζ, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.
22:43
Η Λέστερ διαχειρίζεται εξαιρετικά το υπέρ της προβάδισμα και δεν αφήνει τη Νιούκαστλ να απειλήσει την εστία της.
22:45

45'

Σουτ του Πέρες, στην αγκαλιά του Σμάιχελ.
22:45
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.
22:46

45 +1'

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η Λέστερ πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-0.
23:01
Όλα έτοιμα για να αρχίσει το δεύτερο μέρος.
23:01

46'

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
23:05
Αρκετά λάθη από τις δύο ομάδες στην έναρξη του δευτέρου μέρους.
23:08
Φάουλ σε καλή θέση για τη Λέστερ. Λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή.
23:09

53'

Ο Ντρινκγουότερ πάτησε στον Φουκς, αλλά η μπάλα κατέληξε στο τείχος.
23:12

56'

Αλλαγή για τη Νιούκαστλ. Ο Ανίτα εκτός, ο Τάουνσεντ εντός.
23:17

62'

Σουτ του Πέρες, η μπάλα κόντραρε στον Καντέ και κατέληξε κόρνερ!
23:18
Πιέζει η Νιούκαστλ, "αντέχει" η Λέστερ.
23:20

64'

Αλλαγή για τη Λέστερ. Ο Σλουπ στη θέση του σκόρερ, Οκαζάκι.
23:24
"Κοκορομαχία" μεταξύ του Σίμπσον και του Μίτροβιτς.
23:24
Παρατηρήσεις από το ρέφερι.
23:25

69'

Σουτ του Σλουμπ, η μπάλα κόντραρε στον Γιάνμαατ και κατέληξε κόρνερ.
23:26

70'

Αλλαγή για τη Νιούκαστλ. Ο Πέρες εκτός, ο Ντε Γιονγκ εντός.
23:28
Ο ρυθμός του αγώνα έχει πέσει αισθητά μετά και τις αλλαγές κι αυτό ευνοεί τους γηπεδούχους.
23:29
Εξαιρετική εμφάνιση, γι' ακόμη ένα ματς, από τον Καντέ.
23:31

75'

Αλλαγή για τη Λέστερ. Ο Ουγιόα στη θέση του Ολμπράιτον.
23:35
Η Λέστερ ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι, έχει εξουδετερώσει τα ατού της Νιούκαστλ και δείχνει ικανή να φθάσει σ' ακόμη μία νίκη.
23:38
Πάνω-κάτω η μπάλα στα τελευταία λεπτά.
23:41

85'

Σουτ του Ντε Γιονγκ από το ύψος του πέναλτι, ο Μόργκαν έβαλε την κόντρα και η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Σμάιχελ.
23:41
Η Νιούκαστλ κάνει μία τελευταία προσπάθεια να φέρει το ματς στα ίσα.
23:42

87'

Αλλαγή για τη Νιούκαστλ. Ο Σέλβεϊ εκτός, ο Ντουμπιά εντός.
23:44
Φωνές από τον Ρανιέρι προς τους παίκτες του.
23:46
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.
23:48

92'

Σουτ του Μαχρέζ, η μπάλα ψηλά άουτ.
23:50

93'

Tέλος του αγώνα! Η Λέστερ επικράτησε με 1-0 της Νιούκαστλ και παρέμεινε στο +5 από τη δεύτερη Τότεναμ! Ντεμπούτο με το... αριστερό για τον Ράφα Μπενίτεθ.