Από νέα γκέλα, σε θρίαμβο η Άρσεναλ

Το παιχνίδι της Άρσεναλ με την Στόουκ μύριζε... γκέλα μέχρι το 74ο λεπτό, όμως οι "κανονιέρηδες" πήραν μπροστά με το πέναλτι του Ομπαμεγιάνγκ και από γκέλα, προχώρησαν σε θρίαμβο με 3-0 (VIDEO).

Arsenal's Pierre-Emerick Aubameyang, second right, celebrates after scoring his team's second goal during the English Premier League soccer match between Arsenal and Stoke City at the Emirates Stadium in London, Sunday, April 1, 2018. (AP Photo/Tim Ireland)
arsenal omadiki panigiriki AP IMAGES

Μετά από τρεις σερί ήττες στο πρωτάθλημα από Τότεναμ, Σίτι και Μπράιτον, έχοντας σκοράρει μάλιστα μόλις ένα γκολ, δεν έπαιρνε τον Αρσέν Βενγκέρ νέα γκέλα στο... σπίτι του.

Βέβαια, μέχρι το 74ο λεπτό όλα έδειχναν πως η Στόουκ θα κατάφερνε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο να πάρει τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας.

Τελικά, ένα πέναλτι του Ομπαμεγιάνγκ στο 75ο λεπτό έφερε το 1-0, για να ακολουθήσουν άλλα δυο τέρματα μέχρι το τέλος και από... γκέλα, είχαμε θρίαμβο.

Όχι πως αλλάζει κάτι βαθμολογικά, όμως έστω και ψυχολογικά η Άρσεναλ επέστρεψε στις επιτυχίες.