Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Άρσεναλ 3-2

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον 18χρονο Μάρκους Ράσφορντ που πέτυχε δύο γκολ στο ντεμπούτο του στην Premier League, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 3-2 της Άρσεναλ και έκανε ένα απίστευτο "δώρο" στη Λέστερ.

Στο ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής της Premier League μεταξύ Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Άρσεναλ, τελικά πανηγύρισε η... Λέστερ! Οι "κόκκινοι διάβολοι" επικράτησαν των "κανονιέρηδων" με 3-2 και έκαναν ένα απίστευτο δώρο στην ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι.

Το σκορ άνοιξε στο 29ο λεπτό ο 18χρονος Μάρκους Ράσφορντ στο ντεμπούτο του στην Premier League. Ο νεαρός επιθετικός μετά τα δύο γκολ που πέτυχε κόντρα στη Μίντιλαντ στo Europa League, συνέχισε τις θετικές εμφανίσεις και μάλιστα στο 32' κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα! Η Άρσεναλ μείωσε με τον Γουέλμπεκ στο 40' και ξαναμπήκε στο ματς, όμως ο Ερέρα στο 65' έδωσε και πάλι αέρα δύο τερμάτων στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Οι "κανονιέρηδες" δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν εκ νέου με τον Οζίλ τέσσερα λεπτά αργότερα. Ωστόσο αν και πίεσαν αρκετά μέχρι το φινάλε δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης κι έτσι το 3-2 ήταν το τελικό σκορ.

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΓΚΟΛ

Το 1-0:

Το 2-0:

To 2-1:

Το 3-1:

Το 3-2:

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ:Ντε Χέα, Βαρέλα, Κάρικ, Μπλιντ, Ρόχο (56' Φοσού-Μενσά), Σναϊντερλέν, Ερέρα, Λίνγκαρντ, Μάτα, Ντεπάι, Ράσφορντ (80' Ράσφορντ)

Άρσεναλ:Τσεχ, Μπεγερίν, Γκάμπριελ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Κοκλέν (70' Ελνενί), Ράμσεϊ, Γουόλκοτ (63' Ζιρού), Οζίλ, Σάντσες, Γουέλμπεκ (83' Ιβόμπι)

# Τέσσερα γκολ σε τέσσερις ημέρες πέτυχε ο 18χρονος επιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Μάρκους Ράσφορντ.

# Τις 18 ασίστ έφτασε στο πρωτάθλημα ο Μεσούτ Οζίλ.

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής

Σάββατο 27 Φεβρουαρίου 2016

14:45 Γουέστ Χαμ - Σάντερλαντ 1-0

(30' Αντόνιο)

17:00 Στόουκ - Άστον Βίλα 2-1

(51' πέν., 56' Αρναούτοβιτς - 79' Μπακούνα)

17:00 Γουότφορντ - Μπόρνμουθ 0-0

17:00 Σαουθάμπτον - Τσέλσι 1-2

(42' Λονγκ - 75' Φάμπρεγας, 89' Ιβάνοβιτς)

17:00 Λέστερ - Νόριτς 1-0

(89' Ουγιόα)

19:30 Γουέστ Μπρομ - Κρίσταλ Πάλας 3-2

(12' Γκάρντνερ, 20' Ντόσον, 31' Μπεραΐνο - 48', 80' Γουίκαμ)

Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2016

14:00 Λίβερπουλ - Έβερτον αναβλήθηκε

14:00 Νιούκαστλ - Μάντσεστερ Σίτι αναβλήθηκε

16:05 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Άρσεναλ 3-2

(29', 32' Ράσφορντ, 65' Ερέρα - 40' Γουέλμπεκ, 69' Οζίλ)

16:05 Τότεναμ - Σουόνσι 2-1

(70' Σαντλί, 77' Ρόουζ - 19' Παλόσκι)

Οι συνθέσεις των υπολοίπων αγώνων

Τότεναμ (4-2-3-1): Λορίς, Γουόκερ, Αλντεβάιρελντ, Βίμερ, Ρόουζ, Ντάιερ, Άλι, Σον (75' Μέισον), Έρικσεν, Λαμέλα (63' Σαντλί), Κέιν (84' Ονομά)

Σουόνσι (4-3-1-2): Φαμπιάνσκι, Ράνχελ, Φερνάντες, Γουίλιαμς, Τέιλορ, Κορκ, Μπρίτον (75' Φερ), Κι (83' Γκομίς), Σίγκουρντσον, Αγιού, Παλόσκι (88' Μπάροου)

ΕΠΙΚΟΣ Φαν Χάαλ: Έπεσε κάτω για να διαμαρτυρηθεί!

H βαθμολογία, τα στατιστικά και οι σκόρερ της Premier League 2015-2016

15:43
Καλησπέρα φίλες και φίλοι! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την μεγάλη αναμέτρηση της 27ης αγωνιστικής της Premier League μεταξύ της Γιουνάιτεντ και της Άρσεναλ.
15:47
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο "μονομάχων".
15:49
H ενδεκάδα της Άρσεναλ: Τσεχ, Μπεγερίν, Γκάμπριελ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Κοκλέν, Ράμσεϊ, Γουόλκοτ, Οζίλ, Σάντσες, Γουέλμπεκ.

Στον πάγκο: Οσπίνα, Μερτεσάκερ, Γκιμπς, Ελνενί, Κάμπελ, Αϊόμπι, Ζιρού
15:50
Η ενδεκάδα της Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Βαρέλα, Κάρικ, Μπλιντ, Ρόχο, Σναϊντερλέν, Ερέρα, Λίνγκαρντ, Μάτα, Ντεπάι, Ράσφορντ

Στον πάγκο: Ρομέρο, ΜακΝάιρ, Ράιλι, Φοσού-Μενσά, Βέιρ, Γιανουζάι, Α. Περέιρα
15:51
Η Γιουνάιτεντ δεν έκανε προπονήσεις από την Πέμπτη καθώς ο Φαν Χάαλ θεώρησε σκόπιμο να ξεκουράσει τους παίκτες του μετά το ματς με τη Μίντιλαντ.
15:51
Σε πολύ λίγο η σέντρα του μεγάλου παιχνιδιού στο "Ολντ Τράφορντ"
15:53
Η Άρσεναλ έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία της στα πέντε από τα τελευταία οκτώ ματς πρωταθλήματος και θέλει το διπλό για να παραμείνει σε τροχιά τίτλου.
15:54
Ο Μάρκους Ράσφορντ κάνει ντεμπούτο στην Premier League! Ο νεαρός άρπαξε από τα μαλλιά την ευκαιρία που του έδωσε ο Φαν Χάαλ στο Europa League.
16:21
Ξεκίνησε η αναμέτρηση!
16:24

8'

Πρώτη καλή στιγμή για την Άρσεναλ. Ο Μονρεάλ από θέση βολής όμως αστοχεί και σπαταλά μια χρυσή ευκαιρία.
16:24

9'

Κίτρινη κάρτα στον Βαρέλα.
16:24

15'

Επιθετικά έχει ξεκινήσει η Άρσεναλ που πιέζει την άμυνα των γηπεδούχων.
16:25
Κινητήριος μοχλός για την ομάδα του Βενγκέρ ο Αλέξις Σάντσες. Δεν έχουν καταφέρει να τον περιορίσουν οι γηπεδούχοι.
16:27

22'

Κίτρινη κάρτα στον Κάρικ.
16:32

26'

Συνεχίζει να έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση η Άρσεναλ, ωστόσο δεν έχει απειλήσει την εστία του Ντε Χέα.
16:34

29'

ΓΚΟΛ! Η Γιουνάιτεντ ανοίγει το σκορ στην πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο ματς.
16:35
Σκόρερ είναι ο Ράσφορντ, ο νεαρός που κάνει ντεμπούτο σήμερα! Βρέθηκε στην κατάλληλη θέση την κατάλληλη στιγμή και εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας της Άρσεναλ. Έξοχο πλασέ από τον επιθετικό της Γιουνάιτεντ.
16:36
Την ίδια ώρα στο Λονδίνο η Τότεναμ χάνει με 1-0 από την Σουόνσι.
16:37

32'

ΓΚΟΛ! Ξανά ο Ράσφορντ "σκοτώνει" την Άρσεναλ.
16:37
Τρομερά πράγματα από τον νεαρό στο ντεμπούτο του στην Premier League. Ονειρικό θα λέγαμε. Από τη σέντρα του Λινγκαρντ, ο Ράσφορντ πήδηξε μόνος του στην καρδιά της περιοχής και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
16:38
Τέσσερα γκολ μέσα σε τέσσερις μέρες από τον Ράσφορντ. Τρομερός ο νεαρός.
16:41
Το πρώτο γκολ του Ράσφορντ
16:42
Και το δεύτερο γκολ του 18χρονου επιθετικού που έχει τρελάνει το "Ολντ Τράφορντ"
16:45

40'

ΓΚΟΛ! Ο Γουέλμπεκ μειώνει σε 2-1 για την Άρσεναλ.
16:47
O Οζίλ εκτέλεσε ένα φάουλ εκτός περιοχής και ο Γουέλμπεκ με κεφαλιά νίκησε τον Ντε Χέα. Θύμισε αρκετά το γκολ του κόντρα στη Λέστερ με τη συνεργασία των δύο παικτών.
16:47
Το γκολ της Άρσεναλ
16:50
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις. Φάουλ σε καλό σημείο για την Άρσεναλ.
16:51
Κοντράρει στο τείχος η μπάλα και περνάει κόρνερ.
16:51
Εκτελείται με πάσα, ξανά η μπάλα στον Οζίλ που βγάζει τη σέντρα και νέο κόρνερ.
16:52
Διώχνει στη γραμμή ο Ράσφορντ, φώναζαν για χέρι οι παίκτες της Άρσεναλ.
16:52
Τελειώνει το πρώτο ημίχρονο. Πρωταγωνιστής ο Ράσφορντ που έχει γράψει το 2-1 για την Γιουνάιτεντ. Με μεγάλο ενδιαφέρον αναμένεται το δεύτερο μέρος.
16:54
Φάση από την αναμέτρηση
16:55

16:55
Άφαντος ο Γουόλκοτ στο ματς μέχρι στιγμής...
16:56
Ομοιότητες μεταξύ Μαρσιάλ και Ράσφορντ διακρίνουν οι φίλοι της Γιουνάιτεντ
16:59
Στατιστικά ημιχρόνου
17:07
Ξανά στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.
17:07
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
17:08
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
17:08

48'

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και τώρα η Άρσεναλ ξεκινάει δυναμικά και έχει την κατοχή της μπάλας.
17:09

48'

Στο χορτάρι ο Ράσφορντ που δείχνει να έχει τραυματιστεί. Κρατάει τον προσαγωγό του.
17:10
Ξαναμπήκε στο ματς ο Ράσφορντ.
17:15
Και ο Ρόχο τώρα δείχνει να πονάει μετά από μια σύγκρουση με τον Γουέλμπεκ.
17:15
Σφίγγει τα δόντια όμως και συνεχίζει στο ματς.
17:17

55'

Αναγκαστική αλλαγή για την Γιουνάιτεντ. Τελικά ο Ρόχο δεν μπορεί να συνεχίσει. Θα μπει στη θέση του ο 18χρονος Τίμοθι Φοσού-Μενσά.
17:23

60'

Μακρινό σουτ του Ντεπάι, μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Τσεχ.
17:25

63'

Αλλαγή για την Άρσεναλ. Εκτός ο Γουόλκοτ που ήταν κακός σήμερα και στη θέση του ο Ζιρού.
17:27

65'

ΓΚΟΛ! Ο Ερέρα στο 65ο λεπτό με τρομερό σουτ εκτός περιοχής νικάει τον Τσεχ για το 3-1.
17:28
Ο Ράσφορντ την ασίστ, η μπάλα κόντρα στον Κοσιελνί, άλλαξε πορεία και μπέρδεψε τον Τσεχ.
17:32

69'

ΓΚΟΛ! Ο Οζίλ μειώνει σε 3-2 για την Άρσεναλ.
17:32
Αρχικά ο Ντε Χέα απέκρουσε το σουτ του Γουέλμπεκ από κοντά, όμως ο Οζίλ πήρε το ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
17:33

70'

Αλλαγή αμέσως από τον Βενγκέρ. Εκτός ο Κοκλέν, μέσα ο Ελνενί.
17:34

71'

Κίτρινη κάρτα στον Ράμσεϊ.
17:34

71'

Κίτρινη κάρτα και στον Άντερ Ερέρα
17:36

73'

Κίτρινη κάρτα και στον Ελνενί. Νεύρα από πολλούς παίκτες όσο περνάει και η ώρα.
17:42

80'

Κεφαλιά του Ζιρού, η μπάλα άουτ.
17:42

80'

Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Ράσφορντ που δείχνει εξαντλημένος. Στη θέση του ο Γιανουζάι.
17:44
Ο Φαν Χάαλ νωρίτερα διαμαρτυρήθηκε... πέφτοντας μπροστά στον τέταρτο βοηθό!
17:45

83'

Εκτός ο Γουέλμπεκ, μέσα ο Ιβόμπι.
17:46
Ανιψιός του Τζέι Τζέι Οκότσα ο 20χρονος Ιβόμπι.
17:53
Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων. Πιέζει για την ισοφάριση η Άρσεναλ.
17:59
Τελικό στο Ολντ Τράφορντ! Δεν αλλάζει κάτι και η Γιουνάιτεντ παίρνει τη νίκη κόντρα στην Άρσεναλ με 3-2
17:59
Πανηγυρίζει και η Λέστερ με αυτό το σκορ αφού ξεφεύγει στην κορυφή της Premier League.