Ο Βάρντι έγραψε ιστορία κόντρα στην Σίτι του Γκουαρδιόλα!

Μετά από 3 μήνες και 16 σερί παιχνίδια χωρίς γκολ, ο Τζέιμι Βάρντι πέτυχε το πρώτο χατ-τρικ της καριέρας του στην Premier League και μάλιστα κόντρα στην Σίτι του Γκουαρδιόλα (VIDEOS)

Πέρυσι ο Τζέιμι Βάρντι ήταν το απόλυτο αφεντικό στην επίθεση της Λέστερ σκοράροντας μάλιστα για 11 συνεχόμενες αγωνιστικές στην Premier League (έσπασε το ρεκόρ του Φαν Νίστελροϊ που είχε βρει δίχτυα με τη φανέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για 10 σερί ματς), όμως φέτος τα πράγματα δεν είχαν αρχίσει καθόλου καλά για τον Τζέιμι Βάρντι.

© REUTERS

Απόδειξη το γεγονός πως είχε να σκοράρει εδώ και 3 μήνες και 16 συνεχόμενους αγώνες! Το αρνητικό αυτό ρεκόρ έλαβε πάντως τέλος στο ξεκίνημα του αγώνα με την Μάντσεστερ Σίτι στο "King Power Stadium" καθώς ο Άγγλος διεθνής φορ σκόραρε μόλις στο 3' και έγραψε το 1-0 για την Λέστερ του Ρανιέρι, "αναγκάζοντας" τους οπαδούς της να τραγουδούν το "Jamie Vardy's having a party" στις εξέδρες!

© REUTERS

Το ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι πως πριν συμπληρωθούν πέντε λεπτά αγώνα (στα 4' 23'' για την ακρίβεια) οι περσινοί πρωταθλητές έβαλαν και δεύτερο γκολ στην ομάδα του Γκουαρδιόλα, αυτή τη φορά με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής του Άντι Κινγκ!

© REUTERS

Είναι μάλιστα η πρώτη φορά μετά τον Οκτώβριο του 2006 (κόντρα στη Γουίγκαν) που η Μάντσεστερ Σίτι δέχτηκε δύο γκολ στα πρώτα πέντε λεπτά ενός αγώνα της Premier League.

© REUTERS

Το πάρτι βέβαια της Λέστερ δεν σταμάτησε στο πεντάλεπτο καθώς με τη συμπλήρωση του 20λεπτου ο Μαχρέζ "τάισε" τον Βάρντι, εκείνος πέρασε τον Μπράβο και μπροστά σε κενή εστία έκανε το 3-0 μέσα σε ντελίριο ενθουσιασμού για τους φανς των "αλεπούδων". Έτσι, οι "πολίτες" δέχτηκαν για πρώτη φορά τρία γκολ στο πρώτο 20λεπτο σε ματς Premier League μετά τις 22 Φεβρουαρίου 2003 (κόντρα στην Άρσεναλ).

© GETTY IMAGES

Ποιά ήταν η συνέχεια; Ο Βάρντι έκανε το 4-1 στο 79' για να πανηγυρίσει το πρώτο του χατ-τρικ στην 85η συμμετοχή του σε ματς Premier League (και πρώτο μετά το 2012 που ήταν παίκτης στην Φλίτγουντ Τάουν) ενώ η αντίδραση της Σίτι ήρθε αργά: στο 82' μείωσε σε 4-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κολάροφ ενώ στο 90' διαμορφώθηκε το τελικό 4-2 με σκόρερ τον Νολίτο.

ΛΕΣΤΕΡ - ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ 4-2