Γκολ του Σάντσες με το χέρι κόντρα στην Χαλ του Σίλβα

H Άρσεναλ άνοιξε το σκορ κόντρα στην Χαλ με τον Αλέξις Σάντσες, με το γκολ του να προκαλεί τις έντονες διαμαρτυρίες των παικτών του Σίλβα καθώς βρήκε τη μπάλα με το χέρι του (VIDEO).

Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες η Άρσεναλ μπήκε με ιδιαίτερη πίεση στο "Emirates" (πάρα πολλά τα άδεια καθίσματα στο δεύτερο διάζωμα...) απέναντι στην Χαλ ωστόσο στο 34' ο Αρσέν Βενγκέρ που παρακολουθεί το ματς από τις εξέδρες όντας τιμωρημένος, δέχτηκε μία μεγάλη ανακούφιση.

Αιτία ήταν το γεγονός πως οι Λονδρέζοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 34' χάρη στο 16ο φετινό γκολ του Αλέξις Σάντσες στην Premier League, με το τέρμα πάντως του Χιλιανού να φέρνει έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς φιλοξενουμένων καθώς από κόντρα που έγινε η μπάλα χτύπησε στο χέρι του και κατέληξε στα δίχτυα.

Το σίγουρο είναι πως ο στράικερ της Άρσεναλ δεν είχε την πρόθεση, καθώς επίσης και ότι είχε απλωμένο το χέρι του, με τον διαιτητή να δείχνει πάντως τη σέντρα και η απόφασή του να προκαλεί πολλές συζητήσεις στα αγγλικά ΜΜΕ για την ορθότητά της ή μη.

Όσο για το τελικό αποτέλεσμα αυτό ήταν 2-0 υπέρ της Άρσεναλ, με τον Αλέξις Σάντσες να βάζει το κερασάκι στην τούρτα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με το 17ο φετινό του γκολ που τον ανέβασε στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ για το πρωτάθλημα.

© GETTY IMAGES

Οι "κανονιέρηδες" κέρδισαν πέναλτι στο 91' όταν ο Σαμ Κλούκας σταμάτησε με το χέρι τη μπάλα μετά από κεφαλιά του Λούκας Πέρεθ και στο 93' ο Χιλιανός νίκησε τον Γιακούποβιτς από την άσπρη βούλα.