34η αγ.: Σώθηκε στο 94' η Λέστερ, νέα νίκη η Λίβερπουλ

Λέστερ και Γουέστ Χαμ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2, με τον Βάρντι να αποβάλλεται για θέατρο και τον Ουγιόα να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις με πέναλτι για τις "αλεπούδες". Η Λίβερπουλ νίκησε και την Μπόρνμουθ και συνεχίζει την ευρωπαϊκή αντεπίθεση. Εκτός τίτλου η Άρσεναλ.

Σε ένα ματς με πολλές εναλλαγές συναισθημάτων στο "King Power Stadium" Λέστερ και Γουέστ Χαμ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2. Μόλις στο πρώτο λεπτό η Γουέστ Χαμ λίγο έλειψε να "παγώσει" το γήπεδο, όμως τα δοκάρια την έσωσαν. Ο Κουγιατέ έπιασε την κεφαλιά σε φάουλ του Παγέ και η μπάλα χτύπησε πρώτα στο αριστερό δοκάρι και μετά στο δεξί προτού την μπλοκάρει ο Σμάιχελ. Αφού η Λέστερ ξεπέρασε το αρχικό σοκ, άρχισε σιγά σιγά να βγαίνει στην επίθεση και στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία της άνοιξε το σκορ με τον συνήθη ύποπτο, Τζέιμι Βάρντι. Ο Καντέ κατέβασε την μπάλα, μοίρασε τη σωστή στιγμή και ο Άγγλος την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0. Στην επανάληψη η Γουέστ Χαμ μπήκε πιο δυνατά και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης. Ο Κάρολ που πέρασε ως αλλαγή έβαλε δύσκολα στα μπακ της Λέστερ που προσπαθούσαν με νύχια και με δόντια να περιορίσουν τους φιλοξενούμενους.

Βάρντι-Ρανιέρι-Λέστερ

Η στιγμή που σημάδεψε την αναμέτρηση έλαβε χώρα στο 56ο λεπτό. Ο Βάρντι έπεσε στην αντίπαλη περιοχή, ο διαιτητής διέκρινε ότι έκανε θέατρο και τον απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τη Λέστερ με 10 παίκτες. Μετά την αποβολή του Άγγλου, η Γουέστ Χαμ πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Ο Ρανιέρι έκανε αλλαγές προσπαθώντας να κρατήσει το υπέρ του σκορ, ενώ το γήπεδο έδειχνε να... γέρνει προς τη μία πλευρά. Στο 84' ο ρέφερι του αγώνα έδωσε αυστηρό πέναλτι στους φιλοξενούμενους που μετέτρεψε σε γκολ ο Άντι Κάρολ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Κρέσγουελ με απίστευτο σουτ από τη γωνία της περιοχής, νίκησε τον Σμάιχελ και έγραψε το 2-1. Κι ενώ η Λέστερ ήταν φάτσα με την ήττα, στις καθυστερήσεις κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ουγιόα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Λέστερ:Σμάιχελ, Σίμπσον, Μόργκαν, Χουτ, Φουχς, Μαχρέζ (78' Αμαρτέι), Ντρινκγουότερ, Καντέ, Ολμπράιτον (54' Σλουπ), Οκαζάκι (59' Ουγιόα), Βάρντι

Γουέστ Χαμ:Αντριάν, Αντόνιο, Ρέιντ, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Ομπιάνγκ (46' Κάρολ), Κουγιατέ, Νόμπλ (63' Λαντσίνι), Μόζες, Παγέ, Εμενίκε

Άρσεναλ

Χωρίς πρωτάθλημα για δωδέκατη σερί σεζόν θα παραμείνει η Άρσεναλ, η οποία απώλεσε και τις ελάχιστες ελπίδες που διατηρούσε για να φτάσει τη Λέστερ μετά από την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με αντίπαλο την Κρίσταλ Πάλας. Η νέα αποτυχία της σε λονδρέζικο ντέρμπι, όπου φέτος μετράει μόλις μία νίκη στο πρωτάθλημα, η χειρότερη επίδοση από το 1964, προήλθε μετά από έναν αγώνα στον οποίο οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι και προηγήθηκαν με τον Αλέξις Σάντσες στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου.

Γουίκαμ-Κοκλέν-Άρσεναλ-Κρίσταλ Πάλας

Στο 2ο ημίχρονο, όμως, οι "κανονιέρηδες" δεν κατάφεραν να "κλειδώσουν" τη νίκη στις ευκαιρίες που είχαν και ο Γιανίκ Μπολάσι τους "τιμώρησε" στο 81' με το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο φέρνει την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ πίσω από τη Μάντσεστερ Σίτι και στη μάχη για την 4η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ του Champions League

Άρσεναλ (4-2-3-1): Τσεχ, Μπεγερίν, Παουλίστα, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Ελνενί (84' Γουόλκοτ), Κοκλέν, Σάντσες, Εζίλ, Ιγουόμπι (75' Ράμσεϊ), Γουέλμπεκ (75' Ζιρού)

Κρίσταλ Πάλας (4-2-3-1): Χένεσι, Γουόρντ, Νταν, Ντιλέινι, Σουαρέ, Καμπάιγ, Γέντινακ (46' Σακό), Πάντσεον (75' Ζαχά), Μπολάσι, Λέντλεϊ, Γουίκαμ (64' Αντεμπαγιόρ)

Λίβερπουλ-Μπόρνμουθ

Μετά από την επική πρόκριση στα ημιτελικά του Europa League κόντρα στην Ντόρτμουντ, η Λίβερπουλ νίκησε και την Μπόρνμουθ με 2-1 και μπήκε για τα καλά στη μάχη ενός ευρωπαϊκού "εισιτηρίου" και δη ενός για το Champions League. Οι "κόκκινοι" παρατάχθηκαν με πολλές αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της Πέμπτης και δεν κατάφεραν να επιβληθούν του αντιπάλου, αν και το τέλος του 1ου ημιχρόνου τους βρήκε με σημαντικό προβάδισμα.

Στάριτζ-Λίβερπουλ-Μπόρνμουθ

Στο 41' ο Ρομπέρτο Φιρμίνο και στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντάνιελ Στάριτζ έδωσαν ασφάλεια δύο τερμάτων στην ομάδα του Γίργκεν Κλοπ, με τον Άγγλο επιθετικό να έχει δοκάρι στα πρώτα λεπτά του 2ου μέρους. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στα τελευταία λεπτά, ο Στάριτζ είχε κι άλλο δοκάρι κόντρα στη ροή του αγώνα και εν τέλει ο Τζόσουα Κινγκ μείωσε στις καθυστερήσεις, χωρίς να καταφέρει κάτι περισσότερο.

Μπόρνμουθ (4-1-4-1): Μπόρουτς, Φράνσις, Έλφικ, Κουκ, Ντάνιελς, Σέρμαν, Ρίτσι (77' Γουίλσον), Γκόσλινγκ, Στάνισλας (46' Γκράμπαν), Γκραντέλ (59' Πιου), Κινγκ

Λίβερπουλ (4-4-1-1): Γουόρντ, Ράνταλ, Τουρέ (67' Σακό), Λούκας, Σμιθ, Ότζο, Στιούαρτ, Άλεν, Άιμπ (78' Λαλάνα), Φιρμίνο (75' Ορίγκι), Στάριτζ

Τα αποτελέσματα της 34ης ημέρας

ΣΑΒΒΑΤΟ 16 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016

14:45Νόριτς - Σάντερλαντ 0-3

(41' πέν. Μπορίνι, 53' Ντεφό, 90+1' Γουάτμορ)

15:30 Μπόρνμουθ - Λίβερπουλ 1-2

(90+4' Κινγκ - 41' Φιρμίνο, 45+2' Στάριτζ)

15:30 Λέστερ - Γουέστ Χαμ 2-2

(18' Βάρντι, 90+5' (πεν.) Ουγιόα - 84' Κάρολ (πεν.), 86' Κρέσγουελ)

15:19
Ακόμη πέντε παιχνίδια μένουν προκειμένου να ολοκληρωθεί ένα από τα πιο εντυπωσιακά πρωταθλήματα των τελευταίων ετών.
15:19
Σήμερα η Λέστερ υποδέχεται την φορμαρισμένη Γουέστ Χαμ και θέλει τη νίκη για να φτάσει ακόμη πιο κοντά στον τίτλο.
15:23
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις.
15:25
Λέστερ: Σμάιχελ, Σίμπσον, Μόργκαν, Χουτ, Φουχς, Μαχρέζ, Ντρινκγουότερ, Καντέ, Ολμπράιτον, Οκαζάκι, Βάρντι

Στον πάγκο: Σβάρτσερ, Βασιλέφσκι, Αμαρτέι, Σχλουπ, Κινγκ, Γκρέι, Ουγιόα
15:27
Γουέστ Χαμ: Αντριάν, Αντόνιο, Ρέιντ, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Πμπιάνγκ, Κουγιατέ, Νόμπλε, Μόζες, Παγέτ, Εμενίκε

Στον πάγκο: Ράντολφ, Μπάιραμ, Τόμκινς, Κόλινς, Λανζίνι, Βαλένσια, Κάρολ
15:32
Σέντρα στο ματς!
15:33

1'

Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τη Γουέστ Χαμ! Ο Κουγιατέ πιάνει μια κεφαλιά σε φάουλ του Παγέτ και η μπάλα χτυπάει πρώτα στο αριστερό, μετά στο δεξί δοκάρι και την μπλοκάρει ο Σμάιχελ. Δεν υπάρχει αυτή η φάση.
15:36

5'

Πολύ καλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά. Η Γουέστ Χαμ δείχνει να πατάει καλύτερα.
15:40

10'

Κεφαλιά του Χουτ με τη μπάλα να φεύγει μόλις άουτ! Σπουδαία ευκαιρία για τη Λέστερ!
15:48

15'

Κερδίζει πολλά πολλά φάουλ γύρω από την περιοχή η Γουέστ Χαμ. Είναι κίνδυνος πάντως οι εκτελέσεις του Παγέτ.
15:48

18'

ΓΚΟΛ! Ο Βάρντι ανοίγει το σκορ και το πάρτι στο γήπεδο δεν έχει προηγούμενο! Είναι απίστευτο αυτό που συμβαίνει.
15:50
Τα 22 τέρματα έφτασε ο Βάρντι! Ωστόσο έχει αναμειχθεί σε 36 της Λέστερ.
15:57
Δείτε το γκολ με το οποίο προηγείται η Λέστερ:
15:58

27'

Kίτρινη κάρτα στον Βάρντι
15:59
Οι πρώτοι σκόρερ αυτή τη στιγμή στο πρωτάθλημα
16:00

29'

Κίτρινη κάρτα στον Ριντ για ένα σκληρό μαρκάρισμα στον Οκαζάκι.
16:01

31'

Ηρεμεί το παιχνίδι η ομάδα του Ρανιέρι. Γυρνούν τη μπάλα και δεν έχουν κανένα λόγο να βιάζονται.
16:06

36'

Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για σέντρα υπέρ της Λέστερ.
16:07
Εκτελεί ο Μαχρέζ, αλλά διώχνει η άμυνα της Γουέστ Χαμ.
16:08
Δείτε τι ΔΕΝ... έβαλε η Γουέστ Χαμ στο πρώτο λεπτό του αγώνα. Απίστευτη φάση:
16:09

40'

Kίτρινη κάρτα στον Νομπλ.
16:15
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος στο πρώτο ημίχρονο. Το ματς έχει πάει όπως ακριβώς θέλει η Λέστερ.
16:17
Τώρα ακούγεται το τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο μέρος. Με το γκολ του Βάρντι η Λέστερ πάει με το 1-0 στα αποδυτήρια. Η τύχη μάλιστα της χαμογέλασε στο πρώτο λεπτό, όταν η Γουέστ Χαμ δεν πέτυχε γκολ, ενώ είχε διπλό δοκάρι.
16:32
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
16:32

46'

Με μια αλλαγή στο δεύτερο μέρος η Γουέστ Χαμ. Εκτός ο Ομπιάνγκ και στη θέση του ο Κάρολ. Λογική κίνηση.
16:36

50'

Κεφαλιά του Κάρολ και η μπάλα μόλις άουτ! Καλή στιγμή για τη Γουέστ Χαμ
16:38

52'

Ένα σουτ του Κουγιατέ, χωρίς πρόβλημα ο Σμάιχελ.
16:39

53'

Απαντάει στις ευκαιρίες η Λέστερ. Κεφαλιά του Χουτ, φεύγει λίγο άουτ.
16:39

54'

Πρώτη αλλαγή για τη Λέστερ. Εκτός ο Ολμπράιτον και μέσα ο Σλουπ.
16:43

56'

Δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβολή για τον Τζέιμι Βάρντι! Ο διαιτητής πιστεύει ότι ο Άγγλος κάνει θέατρο. Χάνει το επόμενο ματς ο αρχισκόρερ της Λέστερ.
16:43
Αποδοκιμασίες αυτή τη στιγμή από όλο το γήπεδο!
16:44
Αυτή είναι η δεύτερη κόκκινη της Λέστερ στο πρωτάθλημα. Την πρώτη την είχε δει ο Σίμπσον.
16:45

59'

Αλλαγή για τη Λέστερ. Εκτός ο Οκαζάκι και μέσα ο Ουγιόα. Μια κλασσική αλλαγή του Ρανιέρι.
16:48

62'

Νέα καλή στιγμή για τη Γουέστ Χαμ. Ο Ριντ με τακουνάκι από κοντά στέκεται άτυχος.
16:49

63'

Αλλαγή για τη Γουέστ Χαμ. Εκτός ο Νομπλ, μέσα ο Λαντσίνι.
16:57

70'

H Γουέστ Χαμ έχει πάρει τον έλεγχο στα τελευταία λεπτά και ψάχνει το γκολ. Κρατάει η άμυνα της Λέστερ.
16:57
Η βαθμολογία αυτή τη στιγμή...
16:58

72'

Αλλαγή για τη Γουέστ Χαμ. Εκτός ο Μόουζες και μέσα ο Βαλένσια.
17:03

76'

Κίτρινη κάρτα στον Μόργκαν.
17:03

77'

Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Παγέ.
17:04

78'

Αλλαγή για τη Λέστερ. Εκτός ο Μαχρέζ και στη θέση του περνάει ο Αμαρτέι.
17:04
Ψηλά άουτ η εκτέλεση του Παγέ. Περνάει κι αυτή η φάση για τη Λέστερ. Δέκα λεπτά ακόμη για τη λήξη.
17:08

81'

Kόρνερ για τη Γουέστ Χαμ που πιέζει ασφυκτικά τα τελευταία λεπτά.
17:09

83'

ΠΕΝΑΛΤΙ! Ο διαιτητής βλέπει παράβαση σε σπρώξιμο μέσα στην περιοχή!
17:10
Τραβηγμένη απόφαση. Ο Κάρολ πάει στην εκτέλεση.
17:10

84'

ΓΚΟΛ! Ο Κάρολ ισοφαρίζει για τη Γουέστ Χαμ και δίνει άλλη γεύση στο ματς.
17:13

86'

ΓΚΟΛ! Ο Κρέσγουελ με ένα άπιαστο σουτ γράφει το 2-1 σε μια επική ανατροπή για τη Γουέστ Χαμ.
17:16
Συμπληρώθηκαν τα 90 λεπτά στο ματς.
17:17
Δεν δίνεται πέναλτι σε κράτημα πάνω στον Χουτ μέσα στην περιοχή. Φωνές από τους παίκτες της Λέστερ.
17:20
Παρά το 2-1 οι φίλαθλοι της Λέστερ φωνάζουν υπέρ της ομάδας τους στις κερκίδες.
17:21

90+4'

ΠΕΝΑΛΤΙ για τη Λέστερ!
17:21
Απίστευτα πράγματα. Πάει ο Ουγιόα στην εκτέλεση.
17:21

90+5'

ΓΚΟΛ! Ο Ουγιόα είναι εύστοχος και κάνει το 2-2 για τη Λέστερ.
17:23
Τελειώνει το ματς.
17:25
Τρομερές εναλλαγές συναισθημάτων στο "King Power Stadium". Η Λέστερ έσωσε το βαθμό, όμως το ματς το σημάδεψε ο ρέφερι με τα πολλά λάθη του.