Λέστερ - Σαουθάμπτον 1-0

Όλο και πιο κοντά στον τίτλο της Premier League βαδίζει η Λέστερ που επικράτησε με 1-0 της Σαουθάμπτον εντός έδρας και αύξησε τη διαφορά της από την Τότεναμ στους επτά βαθμούς! Σκόρερ για την ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι, ο Γουές Μόργκαν.

Η Σαουθάμπτον ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να "μπλοκάρει" τα ατού των γηπεδούχων. Στο 32' μάλιστα έφτασε μια "ανάσα" από το 1-0, με τον Μανέ να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Σμάιχελ, να τον περνάει, όμως να μην καταφέρνει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Η τύχη της Λέστερ όμως δεν την εγκατάλειψε ούτε σε αυτό το ματς. Έτσι, στην πρώτη ουσιαστικά φάση της στο ματς στο 38ο λεπτό, άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του αρχηγού της, Γουές Μόργκαν, έπειτα από σέντρα του Φουχς.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να πετύχουν δεύτερο γκολ, όταν σε αντεπίθεση, ο Φόντε στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε τη μπάλα στο τέρμα της ομάδας του. Όμως ο Φόρστερ με μια τρομερή απόκρουση κράτησε το 1-0. Ίδια τύχη είχε και το σουτ του Σίμπσον από πλεονεκτική θέση, με τον τερματοφύλακα της Σαουθάμπτον να αποκρούει. Στο 73' οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Χουτ μέσα στην περιοχή της Λέστερ, με τον διαιτητή όμως να μην αντιλαμβάνεται τη φάση.

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του παιχνιδιού. Όχι μόνο κράτησαν σχετικά εύκολα το υπέρ τους σκορ, αλλά έφτασαν κοντά και σε άλλο τέρμα, με τον Φόρστερ όμως να τους λέει "όχι". Με αυτό το 1-0, η Λέστερ αύξησε τη διαφορά της από την δεύτερη Τότεναμ στους επτά βαθμούς, έξι αγωνιστικές πριν το φινάλε και το όνειρό της συνεχίζεται...

Λέστερ (4-4-2):Σμάιχελ, Σίμπσον, Μόργκαν, Χουτ, Φουχς, Μαχρέζ (79' Γκρέι), Καντέ, Ντρινκγουότερ, Ολμπράιτον (90' Ντάιερ), Οκαζάκι (64' Ουγιόα), Βάρντι

Σαουθάμπτον (3-5-2): Φόρστερ, Σέντρικ, Κλάσι (73' Όστιν), Φοντέ, Ντέιβις (73' Βαρντ-Πράουζ), Μανέ, Γουανγιάμα, Βαν Ντάικ, Πελέ, Μπερτράν, Τάργκετ (46' Τάντιτς)

Μάτα-Μαρσιάλ-Λίνγκαρντ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν... πλήρωσε το hangover από τη νίκη επί της Σίτι στο ντέρμπι της πόλης, υπέταξε και την Έβερτον με 1-0 και παρέμεινε σε τροχιά Champions League. Σε ένα απόγευμα αφιερωμένο στον αρχισκόρερ του συλλόγου, Μπόμπι Τσάρλτον, ο οποίος απέκτησε τη δική του... κερκίδα, οι "κόκκινοι διάβολοι" δεν στάθηκαν αντάξιοι των απαιτήσεων, τουλάχιστον όχι στο 1ο ημίχρονο, χωρίς να υπάρχει κάτι καλύτερο στον αγωνιστικό χώρο από πλευράς "ζαχαρωτών".

Μαρσιάλ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Έβερτον

Με την έναρξη του 2ου μέρους, όμως, το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό και στο 54', ένα τακουνάκι του Μάρκους Ράσφορντ, μία σέντρα του Τίμοθι Φοσού Μενσά και μία προσπάθεια του Αντονί Μαρσιάλ έφερε το 1.000ό εντός έδρας γκολ της Γιουνάιτεντ στην Premier League. Η απάντηση των παικτών του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ ήταν άμεση, με τον Φιλ Γιαγκέλκα να στέλνει μία κεφαλιά στο δοκάρι, ενώ προς το τέλος είχε ευκαιρία που έσωσε ο Νταβίδ ντε Χέα. Το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους και η ομάδα του Λουίς φαν Χάαλ δείχνει να αντέχει στην κούρσα της τετράδας.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-1-4-1): Ντε Χέα, Νταρμιάν, Σμόλινγκ, Μπλιντ (82' Βαλένσια), Ρόχο (46' Φοσού Μενσά), Κάρικ (58' Ερέρα), Μάτα, Λίνγκαρντ, Σνεντερλέν, Μαρσιάλ, Ράσφορντ

Έβερτον (4-3-3): Ρόμπλες, Κόουλμαν, Στόουνς, Γιαγκέλκα, Μπέινς, Μακάρθι, Μπάρκλεϊ (87' Νιασέ), Κλέβερλι, Ντεουλοφέου (63' Μιραλάς), Λουκάκου, Λένον

Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής

Σάββατο (02/04)

14:45 Άστον Βίλα - Τσέλσι 0-4

(26' Λόφτους-Τσικ, 45' πεν. Πάτο, 46', 59' Πέδρο)

17:00 Γουέστ Χαμ - Κρίσταλ Πάλας 2-2

(18' Λαντσίνι, 41' Παγέ - 15' Ντιλέινι, 75' Γκέιλ)

17:00 Μπόρνμουθ - Μάντσεστερ Σίτι 0-4

(7' Φερνάντο, 12' Ντε Μπρούινε, 19' Αγουέρο, 93' Κολάροφ)

17:00 Νόριτς - Νιούκαστλ 3-2

(45' Κλόζε, 74' Εμποκανί, 94' Όλσον - 71', 86' πεν. Μίτροβιτς)

17:00 Στόουκ Σίτι - Σουόνσι 2-2

(13΄Αφελάι, 53' Μπόγιαν - 68' Σίγκουρντσον, 79' Παλόσκι)

15:13
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι. Σε πολύ λίγο η Λέστερ υποδέχεται την Σαουθάμπτον και έχει ευκαιρία να αυξήσει κι άλλο τη διαφορά της στην κορυφή.
15:24
Δωρεάν μπύρες και ντόνατς για όλους τους φιλάθλους της Λέστερ στο γήπεδο! Το είχε υποσχεθεί άλλωστε ο πρόεδρος της ομάδας για τα γενέθλιά του.
15:27

Λέστερ (4-4-2): Σμάιχελ, Σίμπσον, Μόργκαν, Χουτ, Φουχς, Μαχρέζ, Καντέ, Ντρινκγουότερ, Ολμπράιτον, Οκαζάκι, Βάρντι

Σαουθάμπτον (3-5-2): Φόρστερ, Σέντρικ, Κλάσι, Φοντέ, Ντέιβις, Μανέ, Γουανγιάμα, Βαν Ντάικ, Πελέ, Μπερτράν, Τάργκετ

15:31
Σέντρα στο ματς!
15:33

3'

Φάουλ για τη Λέστερ σε καλό σημείο για σέντρα.
15:33
Διώχνει σε κόρνερ η άμυνα της Σαουθάμπτον.
15:34

4'

Κεφαλιά του Φουχς, δεν ανησυχεί ο Φόστερ που βλέπει τη μπάλα να περνάει άουτ.
15:41
Συμπληρώθηκαν δέκα λεπτά αγώνα. Η Λέστερ είναι καλύτερη, κρατάει μπάλα, όμως η άμυνα της Σαουθάμπτον είναι αρκετά σφιχτή.
15:46

15'

Έχει ισορροπήσει κάπως στο παιχνίδι η Σαουθάμπτον. Φωνές από τον Κλαούντιο Ρανιέρι.
15:48

17'

Νέο κόρνερ για τη Λέστερ.
15:49
Απομακρύνει εύκολα η άμυνα της Σαουθάμπτον.
15:57

25'

Αργός ο ρυθμός του αγώνα στα τελευταία λεπτά. Η Σαουθάμπτον πηγαίνει το ματς εκεί ακριβώς που θέλει.
15:59
28'
Kάτι σαν σουτ από τον Φουχς, η μπάλα φεύγει όμως άουτ.
16:00

29'

Κεφαλιά του Γκρατσιάνο Πελέ, πάνω από τα δοκάρια του Σμάιχελ η μπάλα. Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους.
16:03

32'

Απίθανη φάση για τη Σαουθάμπτον! Ο Μανέ βγήκε τετ-α-τετ με τον Σμάιχελ, τον πέρασε, όμως το σουτ του βρήκε πάνω στον Σίμπσον και χάθηκε μια τεράστια ευκαιρία.
16:07
Η ευκαιρία της Σαουθάμπτον νωρίτερα.
16:07

36'

Τρομερό σουτ του Κλάσι, η μπάλα άουτ! Πιέζουν οι φιλοξενούμενοι.
16:09

38'

ΓΚΟΛ! Ο Μόργκαν ανοίγει το σκορ για τη Λέστερ, στην πρώτη της ουσιαστικά ευκαιρία!
16:10
Από τη σέντρα του Φουχς από τα αριστερά, ο Μόργκαν νίκησε στον αέρα την άμυνα της Σαουθάμπτον και έγραψε το 1-0 για τη Λέστερ!
16:15
Αυτή τη στιγμή η Λέστερ είναι στο +7 από την Τότεναμ.
16:16
Να και ένα ενδιαφέρον στατιστικό.
16:18
Τώρα ακούγεται το τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο ημίχρονο! Η Λέστερ μπορεί να μην ήταν καλή, αλλά κατάφερε να βρει το γκολ στην μοναδική της ευκαιρία.
16:23
Το γκολ της Λέστερ
16:34
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
16:34

46'

Κίτρινη κάρτα στον Γουανγιάμα
16:39
Με μια αλλαγή η Σαουθάμπτον στο δεύτερο μέρος. Ο Τάντιτς περνάει στη θέση του Τάργκετ.
16:40

51'

Κίτρινη κάρτα στον Ντρινκγουότερ.
16:48

60'

Τρομερή ευκαιρία για την Λέστερ! Η Σαουθάμπτον λίγο έλειψε να πετύχει αυτογκόλ με τάκλιν του Φόντε, όμως ο Φόρστερ έκανε μία από τις καλύτερες επεβάσεις τις χρονιάς, κρατώντας το 1-0.
16:52

64'

Αλλαγή για την Λέστερ. Εκτός ο Οκαζάκι και μέσα ο Ουγιόα.
16:57

69'

Σουτ του Μπέρτραντ, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
17:00

71'

ΜΟΝΑΔΙΚΗ ευκαιρία για τη Λέστερ! Ο Φόρστερ κάνει μια τεράστια απόκρουση σε σουτ του Σίμπσον από πλεονεκτική θέση. Παραμένει το 1-0.
17:01

73'

Χέρι του Χουτ μέσα στην περιοχή της Λέστερ! Έντονες διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους. Δεν δίνει τίποτα ο ρέφερι.
17:02
Η απόκρουση του Φόρστερ νωρίτερα
17:07

79'

Αλλαγή για την Λέστερ. Μέσα ο Γκρέι και έξω ο Μαχρέζ.
17:11

82'

Κόρνερ για τη Λέστερ.
17:13

85'

Ακόμη μια κλασσική ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Βάρντι νικήθηκε από τον Φόρστερ!
17:17
Διαβάστε το σχόλιο του Θέμη Καίσαρη για τη Λέστερ: Eίναι τελικά ντοπαρισμένη;
17:17
Όλο το κοινό του γηπέδου είναι όρθιο και χειροκροτεί. Μοναδικές στιγμές.
17:18

90'

Αλλαγή για τη Λέστερ. Εκτός ο Ολμπράιτον και μέσα ο Ντάιερ.
17:18
Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.
17:20
Τελευταίες στιγμές στο ματς. Η Λέστερ δείχνει να κρατάει το σκορ.
17:23

90+5'

Φάουλ για τη Σαουθάμπτον.
17:23
Διώχνει η άμυνα της Λέστερ.
17:24
Και τελειώνει το ματς! Η Λέστερ παίρνει ένα ακόμη τρίποντο και αυξάνει τη διαφορά της από την Τότεναμ στους επτά βαθμούς.