Λέστερ - Σουόνσι 4-0

Η Λέστερ πέτυχε την μεγαλύτερη φετινή της νίκη, διασύροντας με 4-0 τη Σουόνσι χωρίς τον τιμωρημένο Τζέιμι Βάρντι και έκανε αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου. Δύο γκολ ο Ουγιόα κι από ένα οι Μαχρέζ και Ολμπράιτον για την ομάδα του Ρανιέρι. "Κόλλησε" στο 0-0 με τη Σάντερλαντ η Άρσεναλ.

Παρά την απουσία του Τζέιμι Βάρντι, η Λέστερ κατάφερε να βρει νωρίς το δρόμο προς τα δίχτυα κόντρα στη Σουόνσι και να αποβάλει το άγχος της. Μόλις στο 10ο λεπτό, ο Μαχρέζ εκμεταλλεύτηκε το λάθος διώξιμο του Γουίλιαμς και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Φαμπιάνσκι για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι προτίμησαν να δώσουν μέτρα στους "κύκνους", ούτως ώστε να "χτυπήσουν" στις αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές στο 30' κέρδισαν ένα φάουλ στα αριστερά. Ο Ντρινκγουότερ που ανέλαβε την εκτέλεσή του, "γέμισε" προς την περιοχή και ο Ουγιόα που κλήθηκε να αντικαταστήσει τον Βάρντι, με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

Το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου έδωσε το δικαίωμα στους παίκτες της Λέστερ να βγουν πιο απελευθερωμένοι στο δεύτερο μέρος. Το ίδιο έκαναν όμως κι αυτοί της Σουόνσι, όμως την "πάτησαν" με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Ο Σλουπ έκανε μια τρομερή κούρσα από τα αριστερά, γύρισε τη μπάλα στον Ουγιόα κι εκείνος με κοντινή προβολή ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Μετά και το τρίτο γκολ το ματς ουσιαστικά "κλείδωσε". Οι δύο προπονητές έκαναν αλλαγές και ο ρυθμός άρχισα σιγά σιγά να πέφτει. Στο 81' η Λέστερ λίγο έλειψε να κάνει το 4-0, όμως ο Φαμπιάνσκι νίκησε τον Κινγκ σε τετ-α-τετ. Τελικά το τέταρτο γκολ το πέτυχε για τις "αλεπούδες" στο 85' ο Ολμπράιτον που είχε περάσει ως αλλαγή, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Πλέον η ομάδα του Ρανιέρι βρίσκεται όλο και πιο κοντά στην κατάκτηση της Premier League για πρώτη φορά στην ιστορία της!

Λέστερ (4-4-2): Σμάιχελ, Σίμπσον, Μόργκαν, Χουτ, Φουχς, Μαχρέζ, Καντέ, Ντρίνκγουοτερ, Σλουπ (82' Ολμπράιτον), Ουγιόα (79' Κινγκ), Οκαζάκι (73' Γκρέι)

Σουόνσι (4-3-3): Φαμπιάνσκι, Ράνχελ, Φερνάντες, Γουίλιαμς, Τέιλορ, Μπρίτον, Κορκ, Φερ (46' Παλόσκι), Σίγκουρντσον (76' Σουνγκ-Γιονγκ), Αγιού, Ράουτλετζ (46' Μοντέρο)

Κάτερμολ-Εζίλ-Άρσεναλ-Σάντερλαντ

Η Άρσεναλ κατέγραψε την τρίτη ισοπαλία σε τέσσερις αγώνες και υποχώρησε κι επίσημα από την τρίτη θέση, την οποία καταλαμβάνει πλέον η Μάντσεστερ Σίτι. Οι "κανονιέρηδες" έμειναν στο 0-0 με αντίπαλο τη Σάντερλαντ, η οποία "καιγόταν" για βαθμούς στη μάχη παραμονής που δίνει και μάλιστα είχε και δοκάρι στο 1ο ημίχρονο με φάουλ του Πάτρικ φαν Άανχολτ. Λίγο αργότερα, ένα χέρι του Περ Μέρτεζακερ στην περιοχή προκάλεσε έντονες διαμαρτυρίες μέχρι το ημίχρονο, σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι.

Ντεφό-Μέρτεζακερ-Άρσεναλ-Σάντερλαντ

Οι παίκτες του Αρσέν Βενγκέρ δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να επιβληθούν ούτε στο 2ο μέρος, με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες, αλλά όχι γκολ. Στο 84ο λεπτό, ο Τζακ Γουίλσιερ έκανε την επανεμφάνισή του μετά από τον σοβαρό τραυματισμό του Μαΐου, ωστόσο ούτε ο Άγγλος μέσος κατάφερε να βρει το νικητήριο γκολ για τους Λονδρέζους.

Σάντερλαντ (4-1-4-1): Μανόνε, Γέντλιν, Κονέ, Καμπούλ, Φαν Άανχολτ, Κίρχοφ (78' Λάρσον), Μπορίνι (74' Γουάτμορ), Εμβιλά, Κάτερμολ, Χαζρί, Ντεφό

Άρσεναλ (4-2-3-1): Τσεχ, Μπεγερίν, Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Ελνενί, Ράμσεϊ, Σάντσες, Εζίλ (84' Γουίλσιερ), Ιγουόμπι (71' Γουόλκοτ), Ζιρού (71' Γουέλμπεκ)

Τα αποτελέσματα της 35ης ημέρας

ΤΕΤΑΡΤΗ 13 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016

21:45 Κρίσταλ Πάλας - Έβερτον 0-0

ΣΑΒΒΑΤΟ 23 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016

14:45 Μάντσεστερ Σίτι - Στόουκ 4-0

(35' Φερνάντο, 43' πέν. Αγκουέρο, 64', 74' Ιχεανάτσο)

17:00 Μπόρνμουθ - Τσέλσι 1-4

(36' Έλφικ - 5' Πέδρο, 34', 90+1' Αζάρ, 71' Γουίλιαν)

17:00 Λίβερπουλ - Νιούκαστλ 2-2

(2' Στάριτζ, 30' Λαλάνα - 48' Σισέ, 66' Κόλμπακ)

17:00 Άστον Βίλα - Σαουθάμπτον 2-4

(45'+1, 85' Γουέστγουντ - 15' Λονγκ, 39', 71' Τάντιτς, 90+4' Μανέ)

ΚΥΡΙΑΚΗ 24 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016

16:05 Σάντερλαντ - Άρσεναλ 0-0

18:15 Λέστερ - Σουόνσι 4-0

(10' Μαχρέζ, 30', 60' Ουγιόα, 85' Ολμπράιτον)

17:34
Σε πολύ λίγο είναι η σέντρα του μεγάλου παιχνιδιού της Premier League μεταξύ της Λέστερ και της Σουόνσι.
17:36
Δύσκολη αναμέτρηση για τη Λέστερ, η οποία σήμερα δεν έχει διαθέσιμο και τον τιμωρημένο Τζέιμι Βάρντι.
17:43
Ο Ουγιόα παίρνει σήμερα τη θέση του Βάρντι.

Οι 11 του Ρανιέρι: Σμάιχελ, Σίμπσον, Χουτ, Μόργκαν, Φουχς, Μαχρέζ, Καντέ, Ντρινκγουότερ, Σλουπ, Οκαζάκι, Ουγιόα
17:43
Η Σουόνσι ξεκινάει με τους:

Φαμπιάνσκι, Ρανζέλ, Φερνάντες, Γουίλιαμς, Τέιλορ, Μπράιτον, Φερ, Κορκ, Σίγουρντσον, Ρούτλετζ, Αγιού
17:48
Έτοιμο το Κινγκ Πάουερ Στάντιουμ
17:48
17:49
Κατάμεστο κι απόψε το γήπεδο της Λέστερ
17:50
Θυμηθείτε την ΕΠΙΚΗ συνέντευξη Τύπου του Ρανιέρι πριν το ματς!

"We are in the Champions League man, Dili Ding-Dili Dong"
17:53
Συνεχίζεται η προσέλευση περίπου 20 λεπτά πριν τη σέντρα...
17:53
Στις 18.15 η έναρξη του παιχνιδιού θυμίζουμε.
17:54
Η διεκδικήτρια του τίτλου, Τότεναμ, υποδέχεται αύριο Δευτέρα την Γουέστ Μπρομ.
18:00
Στο άλλο ματς της ημέρας, Σάντερλαντ και Άρσεναλ έμειναν στο 0-0.
18:01
Αυτός λοιπόν σήμερα, λείπει
18:08
Από τα επίσημα θα παρακολουθήσει την προσπάθεια της ομάδας του ο Άγγλος επιθετικός.
18:09
Η Λέστερ αυτή τη στιγμή είναι πρώτη με 73 πόντους, την ώρα που η Σουόνσι δεν κυνηγάει τίποτα και βρίσκεται στην 14η θέση με 40 βαθμούς.
18:11
Στο +5 από την Τότεναμ η ομάδα του Ρανιέρι που μπορεί να ανεβάσει τη διαφορά της στο +8 σήμερα και να περιμένει αύριο γκέλα των "σπιρουνιών". Τρία ματς μένουν για το φινάλε!
18:15
Στο γήπεδο οι παίκτες των δύο ομάδων. Όλα έτοιμα για τη σέντρα.
18:15
Ξεκίνησε η αναμέτρηση!
18:18

4'

Ορεξάτοι μπήκαν οι παίκτες της Σουόνσι που πιέζουν ψηλά και κλέβουν μπάλα.
18:22

8'

Τώρα προσπαθούν να ελέγξουν το ρυθμό οι γηπεδούχοι και να βρουν κάποιο "άνοιγμα".
18:25

10'

ΓΚΟΛ! Ο Μαχρέζ είναι εκεί και ανοίγει το σκορ για τη Λέστερ.
18:26
Λάθος διώξιμο του Γουίλιαμς, ο Μαχρέζ έκλεψε και στόχευσε στην κλειστή γωνία του τέρματος της Σουόνσι. Νωρίς νωρίς το 1-0 για τη Λέστερ.
18:27
Αλεπούδες κόντρα σε κύκνους.... εμπνευσμένη φωτογραφία ενός χρήστη στο twitter.
18:27
Εκκωφαντικός ο θόρυβος στο γήπεδο από τους φίλους της Λέστερ.
18:29
Το ζει με την ψυχή του το ματς ο Κλαούντιο Ρανιέρι
18:29
Δείτε το γκολ με το οποίο προηγείται η Λέστερ
18:34

18'

Oπισθοχώρησαν κάπως οι γηπεδούχοι μετά το γκολ και έχουν δώσει αρκετά μέτρα στη Σουόνσι.
18:34
Πάντως κάθε φορά που οι παίκτες της Λέστερ κλέβουν τη μπάλα, φεύγουν ταχύτατα στην αντεπίθεση.
18:36
Όχι κι άσχημα...
18:40
Και ο Φάμπιο Καπέλο στο γήπεδο και παρακολουθεί την αναμέτρηση.
18:40

25'

Διαχειρίζεται σωστά το σκορ η Λέστερ και προσπαθεί να βγει στην επίθεση.
18:41

26'

Κερδίζει κόρνερ ο Μαχρέζ.
18:42
Απομακρύνει εύκολα η άμυνα των φιλοξενούμενων.
18:42

28'

Νέο κόρνερ, αυτή τη φορά το κερδίζει ο Οκαζάκι.
18:44
Καλή η εκτέλεση του Φουχς, η μπάλα περνάει επικίνδυνα μέσα στην περιοχή, όμως δεν βρίσκεται κάποιος να τη σπρώξει στα δίχτυα.
18:44

29'

Φάουλ για τη Λέστερ σε καλό σημείο στα αριστερά για κάποια σέντρα.
18:45

30'

ΓΚΟΛ! Ο Ντρινκγουότερ σέντραρε στην περιοχή, ο Ουγιόα πήρε την γυριστή κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 της Λέστερ.
18:46
Ο αντικαταστάτης σήμερα του Βάρντι έκανε μια χαρά τη δουλειά του
18:48

33'

Πρώτη καλή στιγμή για τη Σουόνσι στο ματς. Ο Φερνάντες πήρε μια κεφαλιά μέσα στην περιοχή και η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Σμάιχελ.
18:48

34'

Διαγώνιο σουτ του Φουχς και μπλοκάρει εύκολα ο Φαμπιάνσκι.
18:49
Παρά το 2-0 της ομάδας του, ο Κλαούντιο Ρανιέρι δεν έχει κάτσει δευτερόλεπτο στον πάγκο του και δίνει συνεχώς οδηγίες.
18:53

38'

Αρέσκεται στο να περιμένει η Λέστερ. Η ομάδα του Ρανιέρι αφήνει την Σουόνσι να έχει τη μπάλα και προτιμά να χρησιμοποιεί τις αντεπιθέσεις.
18:55
Ο Mr Assist
18:57

42'

Δυνατό σουτ του Σίγουρντσον που αναγκάζει τον Σμάιχελ σε μια εντυπωσιακή απόκρουση.
18:59
Τρομερό passing game από τους παίκτες του Ρανιέρι.
19:00

45'

Κόρνερ τώρα για τη Σουόνσι.
19:00
Απομακρύνουν οι γηπεδούχοι.
19:01
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.
19:02
Τέλος πρώτου ημιχρόνου! Η Λέστερ προηγείται δίκαι στο 45λεπτο με 2-0!
19:17
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
19:21

46'

Με δύο αλλαγές στο δεύτερο μέρος η Σουόνσι. Παλόσκι και Μοντέρο πήραν τις θέσεις των Φερ και Ρούτλετζ.
19:23

50'

Κρατάει μπάλα η Λέστερ στα πρώτα λεπτά της επανάληψης.
19:29

55'

Είναι πιο ελεύθερο το παιχνίδι των δύο ομάδων στο δεύτερο μέρος. Σουόνσι και Λέστερ αγωνίζονται χωρίς άγχος και η μπάλα πάει πάνω - κάτω.
19:31

60'

ΓΚΟΛ! Ο Ουγιόα είναι εκεί και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα γράφει το 3-0!
19:33
Τρομερή κούρσα του Σλουπ από αριστερά, έβγαλε την ασίστ για τον Ουγιόα που με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
19:38

67'

Δυνατό σουτ του Σλουπ εκτός περιοχής και τρομερή επέμβαση του Φαμπιάνσκι.
19:45

73'

Aλλαγή για την Λέστερ. Εκτός ο Οκαζάκι, μέσα ο Γκρέι.

19:48

76'

Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Σουόνσι. Εκτός περνάει ο Σίγουρντσον και στη θέση του μπαίνει ο Κι Σουνγκ-Γιονγκ.
19:50

79'

Μαζεμένες οι αλλαγές στα τελευταία λεπτά. Ακόμη μία για τη Λέστερ. Εκτός ο Ουγιόα που πέτυχε δύο γκολ και στη θέση του ο Κινγκ.
19:50
Η τρομερή κούρσα του Σλουπ και το δεύτερο γκολ του Ουγιόα νωρίτερα
19:52

81'

Δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, ο Κινγκ λίγο έλειψε να σκοράρει! Βγήκε τετ-α-τετ με τον Φαμπιάνσκι, όμως τον νίκησε ο δεύτερος.
19:54

82'

Κλείνει τις αλλαγές του και ο Ρανιέρι. Εκτός ο Σλουπ και μέσα ο Ολμπράιτον για τα τελευταία λεπτά.
19:54

84'

Κίτρινη κάρτα στον Χουτ.
19:56

85'

ΓΚΟΛ! Η Λέστερ φτάνει στο 4-0 με τον Ολμπράιτον.
20:05
Η Λέστερ παίρνει τη νίκη με 4-0 κόντρα στη Σουόνσι σε ένα ματς που δεν είχε και τον τιμωρημένο Τζέιμι Βάρντι και έκανε αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου.
20:06
Αποθέωση για τον Ρανιέρι και τους παίκτες του. Τρία ματς έμειναν ακόμη για την ολοκλήρωση μιας επικής σεζόν.