Λίβερπουλ - Νόριτς 1-1

Η Νόριτς βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά ισοφάρισε και χάρη στις αποκρούσεις του Τζον Ρούντι διατήρησε το 1-1, υποχρεώνοντας την Λίβερπουλ στην τέταρτη συνεχόμενη απώλεια στο πρωτάθλημα.

Ελάχιστες συγκινήσεις επεφύλασσε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, αφού η Νόριτς είχε φροντίσει να κλείσει καλά τους διαδρόμους προς τα καρέ του Τζον Ρούντι, ο οποίος δήλωσε "παρών" όποτε χρειάστηκε στο τελευταίο τέταρτο.

Ο Μπρένταν Ρότζερς αντικατέστησε τον αθόρυβο Κρίστιαν Μπεντέκε και δικαιώθηκε, καθώς στο 48ο λεπτό ο αντικαταστάτης του ( Ντάνι Ινγκς) σημείωσε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Λίβερπουλ .

Ο Φελίπε Κουτίνιο δεν κατάφερε να σκοράρει στο 55' και οι "κόκκινοι" το πλήρωσαν έξι λεπτά αργότερα, όταν μετά από αδυναμία του Σιμόν Μινιολέ να απομακρύνει την μπάλα, ο Ράσελ Μάρτιν απέδειξε ότι έχει στενή σχέση με τα δίχτυα, παρά το γεγονός ότι είναι αμυντικός.

Αμέσως, ο Ρότζερς έβγαλε τον Ντάνιελ Στάριτζ, ο οποίος αγωνίστηκε για πρώτη φορά ως βασικός από τον Απρίλιο, ενώ λίγο αργότερα πέρασε και τον Ρομπέρτο Φιρμίνο, προκειμένου να ενισχύσει τη γραμμή κρούσης.

Η Λίβερπουλ, πάντως, με εξαίρεση μία καλή ευκαιρία του Φελίπε Κουτίνιο στο 78ο λεπτό, δεν απείλησε ιδιαίτερα τα καρέ του Ρούντι, με συνέπεια το τελικό 1-1 να χαρακτηρίζεται δίκαιο.

Λίβερπουλ (3-4-3): Μινιολέ, Κλάιν, Σκρτελ, Σακό, Μορένο, Λούκας (72' Φιρμίνο), Τσαν, Μίλνερ, Κουτίνιο, Μπεντέκε (46' Ινγκς), Στάριτζ (63' Λαλάνα).

Νόριτς (4-5-1): Ρούντι, Γουιτάκερ, Μάρτιν, Μπασόνγκ, Μπράντι, Ρέντμοντ, Ντόρανς (85' Ο' Νιλ), Τετέι, Τζάρβις, Χόουσον, Τζέρομ (71' Γκρέιμπαν).

17:00 Στόουκ - Λέστερ 2-2

(13' Κρκιτς, 20' Γουόλτερς - 51' πέν. Μαρέζ, 69' Βέιρντι)

17:00 Σουόνσι - Έβερτον 0-0

19:30 Μάντσεστερ Σίτι - Γουέστ Χαμ 1-2

(45+2' Ντε Μπράινε - 6' Μόουζες, 31' Σακό)

Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου

15:30 Τότεναμ - Κρίσταλ Πάλας 1-0

(68' Σον)

18:00 Λίβερπουλ - Νόριτς 1-1

(48' Ινγκς - 61' Μάρτιν)

18:00 Σαουθάμπτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-3

(13', 86' Πελέ - 34', 50' Μαρσιάλ, 68' Μάτα)

Το live της αναμέτρησης

17:52
Καλωσήρθατε στο live της αναμέτρησης του "Άνφιλντ" μεταξύ της Λίβερπουλ και της Νόριτς.
17:54

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Κλάιν, Σκρτελ, Σακό, Μορένο, Λούκας, Τσαν, Μίλνερ, Κουτίνιο, Μπεντέκε, Στάριτζ.

Νόριτς: Ρούντι, Γουιτάκερ, Μάρτιν, Μπασόνγκ, Μπράντι, Ρέντμοντ, Ντόρανς, Τετέι, Τζάρβις, Χόουσον, Τζέρομ.
18:01
Σέντρα στο ματς.
18:03
Πρώτη συμμετοχή του Στάριτζ ως βασικός από τον Απρίλιο.
18:05
Πριν από τη σέντρα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των Μπράιαν Χολ (παίκτης της Λίβερπουλ από το 1968 έως το 1976) και Τζον Μπένισον (παλιός προπονητής της ομάδας νέων).
18:08
3ο λεπτό: Κίτρινη στον Μίλνερ.
18:20
H Λίβερπουλ αδυνατεί να βρει χώρους μέχρι στιγμής.
18:21
18o λεπτό: Σουτ του Μίλνερ, η μπάλα σταματά σε αντίπαλα σώματα.
18:26
Koυτίνιο, Μπεντέκε και Στάριτζ ασφυκτιούν από το στένο πρέσινγκ των Μπρέιντι και Γουιτάκερ.
18:27
Οριακά υπέρ της Λίβερπουλ η κατοχή στα πρώτα 25 λεπτά.
18:32
27ο λεπτό: Σουτ του Μπρέιντι, η μπάλα στις εξέδρες.
18:32
30ό λεπτό: Πρώτη καλή στιγμή για την Λίβερπουλ με τον Κλάιν.
18:40
34ο λεπτό: O Ρούντι σταματά τον Στάριτζ και η Λίβερπουλ σπαταλά σπουδαία ευκαιρία.
18:40
35ο λεπτό: Σέντρα του Λούκας, ο Κουτίνιο παίρνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα άουτ.
18:42
38ο λεπτό: O Ρούντι δεν επιτρέπει στον Μίλνερ να εκμεταλλευθεί μία όμορφη συνεργασία με τον Μπεντέκε και κρατά το "μηδέν".
18:43
42o λεπτό: Moνοκόμματο σουτ του Μίλνερ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα σκάει αλλά ο Ρούντι δεν αιφνιδιάζεται.
19:04
46ο λεπτό: O Ινγκς στη θέση του Μπεντέκε.
19:07
ΓΚΟΛ! Λίβερπουλ - Νόριτς 1-0 (48ο λεπτό): Λάθος των φιλοξενούμενων, ο Μορένο βρίσκει με τη μία το νεοεισελθόντα Ινγκς, ο οποίος μπαίνει στην περιοχή, πλασάρει ψύχραιμα και ανοίγει το σκορ.
19:11
Στατιστικό: Αυτό είναι το πρώτο γκολ του Ινγκς με τη φανέλα της Λίβερπουλ.
19:16
53ο λεπτό: Kίτρινη στον Τετέι.
19:16
55ο λεπτό: Kαλό σουτ του Κουτίνιο, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.
19:19
ΓΚΟΛ! Λίβερπουλ - Νόριτς 1-1 (61ο λεπτό): Εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, ο Μινιολέ δεν μπορεί να απομακρύνει την μπάλα από την περιοχή, ο Μάρτιν κοντρολάρει, επιχειρεί το ψηλοκρεμαστό πλασέ και δικαιώνεται.
19:22
63ο λεπτό: O Λαλάνα στη θέση του Στάριτζ.
19:25
Στατιστικό: Ο Μάρτιν έφτασε τα τρία γκολ στο εφετινό πρωτάθλημα και αποτελεί τον πρώτο σκόρερ από πλευράς αμυντικών.
19:26
65ο λεπτό: Ο Μινιολέ σταματά τον Τζάρβις και στη συνέχεια ο Ρούντι τον Μορένο.
19:29
71o λεπτό: Ο Γκρέιμπαν στη θέση του Τζέρομ.
19:30
72ο λεπτό: O Φιρμίνο στη θέση του Λούκας.
19:33
72o λεπτό: Προσπάθεια του Φιρμίνο με το καλημέρα, ο Ρούντι αποκρούει.
19:40
78o λεπτό: Σουτ του αμαρκάριστου Κουτίνιο, ο Ρούντι τον σταματά. Μεγάλη ευκαιρία αυτή για την Λίβερπουλ.