33η αγ.: Η Σίτι αντέχει στην 4η θέση, ο Κάρολ "σκότωσε" την Άρσεναλ, γκολ ο Χολέμπας

Το φανταστικό ντέρμπι του Λονδίνου μεταξύ Γουέστ Χαμ και Άρσεναλ κρίθηκε από τον Άντι Κάρολ και τον διαιτητή. Ήττα για τα δεύτερα της Τσέλσι, γκολ ο Χολέμπας.

Νασρί-Μάντσεστερ Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι διατηρήθηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Premier League μετά από τη δύσκολη νίκη της με 2-1 επί της Γουεστ Μπρομ και πλέον περιμένει την Παρί Σεν Ζερμέν για το... αραβικό ξεκαθάρισμα λογαριασμό στα προημιτελικά του Champions League. Οι "πολίτες" πέρασαν μια ψυχρολουσία στο 6ο λεπτό από το γκολ του Στεφάν Σεσενιόν που έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους. Ο σκόρερ υπέπεσε σε πέναλτι λίγο αργότερα και ο Σέρχιο Αγκουέρο ισοφάρισε με το 18ο τέρμα του στο πρωτάθλημα, με το οποίο έπιασε τον Ρόμελου Λουκάκου στην 3η θέση του πίνακα των σκόρερ.

Αγκουέρο-Μάντσεστερ Σίτι

Η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ρυθμού και της μπάλας και ο Σαμίρ Νασρί, στην ενδεκάδα για πρώτη φορά από τον Σεπτέμβριο μετά από τον σοβαρό τραυματισμό του, έδωσε τη λύση στο 66ο λεπτό, βάζοντας μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους. Η Σίτι κράτησε με άνεση το προβάδισμα και έφτασε στην πρώτη εντός έδρας νίκη μετά από τρεις αγώνες.

Μάντσεστερ Σίτι (4-4-2): Χαρτ, Σαμπαλέτα, Οταμέντι, Μανγκαλά, Κολάροβ, Νάβας, Φερνάντο, Ντελφ (60' Τουρέ), Νασρί, Μπονί (60' Ντε Μπρούινε), Αγκουέρο (90' Κλισί)

Γουέστ Μπρομ (4-2-3-1): Φόστερ, Ντόσον, Μακόλεϊ, Έβανς, Τσέστερ, Σάντρο, Φλέτσερ, Σεσενιόν (80' Λέκο), Μπεραΐνο, Μακλίν, Ροντόν (21' Γκάρντνερ)

Κοσιελνί-Κάρολ-Άρσεναλ-Γουέστ Χαμ

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Άντι Κάρολ που σημείωσε χατ τρικ, η Γουέστ Χαμ απέσπασε ισοπαλία 3-3 από την Άρσεναλ στο ντέρμπι του Λονδίνου στο "Άπτον Παρκ", αν και βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ. Μόλις στο 4ο λεπτό, ο υψηλόσωμος Άγγλος έκανε τάκλιν για κόκκινη κάρτα στον Λοράν Κοσιελνί, αλλά διέφυγε της αποβολής. Από εκεί και μετά, το γήπεδο ήταν... δικό του. Τα "σφυριά", μάλιστα, θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί έαν μετρούσε το κανονικό γκολ του Μανουέλ Λανσίνι στο 16', που ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Δύο λεπτά αργότερα, η Άρσεναλ σκόραρε με τον Μεσούτ Εζίλ, με τους γηπεδούχους να φωνάζουν για οφσάιντ του Νάτσο Μονρεάλ που επηρεάζε τη φάση. Λίγο αργότερα, ο Αλέξις Σάντσες έγραψε το 2-0 και όλα έδειχναν ότι είχαν τελειώσει.

Κάρολ-Γουέστ Χαμ

Κανείς δεν υπολόγιζε στον Κάρολ, ο οποίος μέσα σε 160 δευτερόλεπτα στο τέλος του ημιχρόνου ισοφάρισε, σημειώνοντας για πρώτη φορά δύο γκολ στο ίδιο παιχνίδι από τον Δεκέμβριο του 2014. Στο 50', οι παίκτες του Σλάβεν Μπίλιτς διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε ανατροπή του Λανσίνι από τον Έκτορ Μπεγερίν και στο 52' ο Ντιμιτρί Παγέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του Κάρολ. Ο 27χρονος φορ πήρε το "αίμα" του πίσω δευτερόλεπτα αργότερα, ολοκληρώνοντας το χατ τρικ. Το παιχνίδι έγινε απρόβλεπτο και ο Κοσιελνί στο 70' ισοφάρισε για τους "κανονιέρηδες", που έχασαν ευκαιρίες για την ανατροπή στην ανατροπή. Απέτυχαν και λογικά λένε "αντίο" στον τίτλο για δωδέκατη σερί σεζόν.

Γουέστ Χαμ (3-4-2-1): Αντριάν, Τόμκινς (46' Εμενίκε), Ρέιντ, Ογκμπόνα, Αντόνιο, Κουγιατέ, Νομπλ, Κρέσγουελ, Λανσίνι, Παγέ, Κάρολ

Άρσεναλ (4-2-3-1): Οσπίνα, Μπεγερίν, Παουλίστα, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Ελνενί (68' Ζιρού), Κοκλέν (61' Ράμσεϊ), Σάντσες, Εζίλ, Ιγουόμπι, Γουέλμπεκ (81' Γουόλκοτ)

Σουόνσι-Τσέλσι

Με τον Αντόνιο Κόντε να ανακοινώνεται ως διάδοχός του και την Τσέλσι να βρίσκεται πολύ μακριά από τα ευρωπαϊκά "εισιτήρια", ο Γκους Χίντινκ αποφάσισε να ρίξει "λευκή πετσέτα" και να ασχοληθεί με την προώθηση των ταλέντων από τις διακεκριμένες ακαδημίες των "μπλε". Ως εκ τούτου, η ήττα 1-0 από τη Σουόνσι στην Ουαλία πέρασε σε δεύτερο ρόλο, από τη στιγμή που αγωνίστηκε με τον Ρούμπεν Λόφτους Τσικ στη βασική ενδεκάδα και οι Κένεντι και Μπέρτραντ Τραορέ πέρασαν αλλαγή στο 2ο ημίχρονο, ενώ στον πάγκο κάθονταν οι Τσάρλι Κόλκετ, Τεμιτάγιο Άινα και Κέισι Πάλμερ. Η ενδεκάδα ήταν τόσο πειραματική που την εστία υπερασπίστηκε ο Ασμίρ Μπέγκοβιτς, στα στόπερ άρχισε ξανά ο 20χρονος Αμερικανός Μάθιου Μιάζγκα και στην κορυφή βρέθηκε ο Αλεσάντρε Πάτο, έστω και για μόλις 45 λεπτά.

Οι παίκτες του Φραντσέσκο Γκουιντολίν, με κίνητρο την αποφυγή του υποβιβασμού και πολύ πιο "δεμένοι" ως ενδεκάδα, άνοιξαν το σκορ στο 25' με τον Γκίλφι Σίγκουρντσον και στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα είχαν το πάνω χέρι. Οι "μπλε" πήραν την κατοχή στο 2ο ημίχρονο, ωστόσο δεν βρήκαν το γκολ ούτε με τον Ρανταμέλ Φαλκάο που πέρασε ως αλλαγή στο 76' και αγωνίστηκε για πρώτη φορά από τον Οκτώβριο. Το 1-0 ήταν η πρώτη νίκη της Σουόνσι επί της Τσέλσι στην Premier League και ουσιαστικά της εξασφάλισε την παραμονή.

Σουόνσι (4-2-3-1): Φαμπιάνσκι, Ράνχελ, Φερνάντες, Γουίλιαμς, Τέιλορ, Κορκ, Φερ, Αγιού (67' Ράουτλετζ), Σίγκουρντσον, Μοντέρο (84' Νότον), Παλόσκι (75' Γκομίς)

Τσέλσι (4-2-3-1): Μπέγκοβιτς, Αθπιλικουέτα, Μιάζγκα (46' Κένεντι), Ιβάνοβιτς, Μπάμπα, Μίκελ, Φάμπρεγας, Οσκάρ, Λόφτους Τσικ (76' Φλακάο), Πέδρο, Πάτο (64' Τραορέ)

# Ο Χοσέ Χολέμπας δεν αγωνίζεται συχνά, ωστόσο άρχισε βασικός κόντρα στην Έβερτον και σημείωσε το γκολ της ισοφάρισης του τελικού 1-1 για τη Γουότφορντ.

# Ο Δημήτρης Κωνσταντόπουλος υπερασπίστηκε για ακόμα μια φορά με επιτυχία την εστία της Μίντλεσμπρο στο 1-0 επί της Πρέστον, που φέρνει την "Μπόρο" ακόμα πιο κοντά στον προβιβασμό από την Championship.