28η αγ.: Η Λίβερπουλ πήρε εκδίκηση από τη Σίτι, ήττες για Άρσεναλ και Τότεναμ

Τότεναμ και Άρσεναλ δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το "στραβοπάτημα" της Λέστερ, αφού ηττήθηκαν από Γουέστ Χαμ και Σουόνσι αντίστοιχα. Η Λίβερπουλ πήρε εκδίκηση από την Μάντσεστερ Σίτι για τον τελικό του League Cup, νίκη για τη Γιουνάιτεντ.

Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι ήρθαν για δεύτερη φορά αντιμέτωπες μέσα σε τέσσερις μέρες, με την ομάδα του Κλοπ να πανηγυρίζει αυτή τη φορά τη νίκη. Οι "κόκκινοι" πήραν εκδίκηση για τον χαμένο τελικό του League Cup, επικρατώντας με 3-0 των "πολιτών" στο "Άνφιλντ".

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 34' ο Λαλάνα, ο οποίος με σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Χαρτ για να έρθει επτά λεπτά αργότερα ο Μίλνερ και να κάνει το 2-0, σκοράροντας κόντρα στην παλιά του ομάδα με ιδανικό πλασέ. Στο 57' ο Φιρμίνο έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Λίβερπουλ, "γράφοντας" το 3-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Κλάιν, Κολό Τουρέ, Λόβρεν, Φλάναγκαν, Χέντερσον, Εμρέ Τζαν, Μίλνερ, Λαλάνα, Ρομπέρτο Φιρμίνο, Ορίγκι.

Μάντσεστερ Σίτι: Χαρτ, Σαμπαλέτα, Οταμέντι, Κομπανί, Κλισί, Φερνάντο, Φερναντίνιο, Νταβίντ Σίλβα, Χεσούς Νάβας, Στέρλινγκ, Αγκουέρο.

Μετά το "στραβοπάτημα" της Λέστερ στο ματς με τη Γουέστ Μπρομ, η Τότεναμ είχε την ευκαιρία να την πιάσει στην κορυφή της βαθμολογίας, όμως η Γουέστ Χαμ έβαλε... στοπ στα όνειρά της. Μόλις στο 7ο λεπτό, τα "σπιρούνια" βρέθηκαν πίσω στο σκορ όταν ο Αντόνιο πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και ο Λορίς δεν μπόρεσε να διώξει την μπάλα, με αποτέλεσμα να γίνει το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα ίσα και έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα με τον Κέιν, ο οποίος δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα στο 62' και στο 67'. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος κι έτσι η Λέστερ παρέμεινε μόνη στην κορυφή, στο -3 από τη δεύτερη Τότεναμ.

Γουέστ Χαμ: Αντριάν, Κόλινς, Κουγιατέ, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Πέδρο Ομπιάνγκ, Νομπλ, Λανσίνι, Αντόνιο, Παγέτ, Εμενίκε.

Τότεναμ: Λορίς, Τρίπιερ, Αλντερβάιρελντ, Βίμερ, Ντέιβις, Ντάιερ, Μέισον, Έρικσεν, Σαντλί, Λαμέλα, Κέιν.

Έξι βαθμούς μακριά από την κορυφή έμεινε η Άρσεναλ, η οποία αν και προηγήθηκε στο 15' με πολύ όμορφο γκολ του Τζόελ Κάμπελ, γνώρισε την ήττα από την Σουόνσι με 2-1 στο "Emirates". O πρώην άσος του Ολυμπιακού εκμεταλλεύτηκε την πολύ όμορφη ασίστ του Σάντσες και τελείωσε ωραία τη φάση για το 1-0. Η απάντηση από τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 32', με τον Ράουτλετζ να φέρνει το ματς στα ίσα. Λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι "κανονιέρηδες" άγγιξαν το 2-1, με το σουτ του Ζιρού να σταματά στο δοκάρι.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο δεύτερο μέρος, με τους παίκτες του Βενγκέρ να βλέπουν ξανά το δοκάρι να μπαίνει εμπόδιο στο δρόμο τους στο 69' μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σάντσες. Τελικά, η Σουόνσι έκανε την ανατροπή στο 73', όταν ο Γουίλιαμς εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Τσεχ και διαμόρφωσε το 1-2 που ήταν και το τελικό σκορ.

Άρσεναλ: Τσεχ, Μπεγιερίν, Μέρτεζακερ, Γκαμπριέλ Παουλίστα, Μονρεάλ, Κοκελέν, Ράμσεϊ, Μεσούτ Εζίλ, Τζόελ Κάμπελ, Αλέξις Σάντσες, Ζιρού.

Σουόνσι: Φαμπιάνσκι, Νότον, Τζόρντι Αμάτ, Άσλεϊ Γουίλιαμς, Κίνγκσλεϊ, Φερ, Κορκ, Κι Σουνγκ-Γέουνγκ, Ράουτλετζ, Αντρέ Αγιού, Γκομίς.

Με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χουάν Μάτα στο 83ο λεπτό, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε της Γουότφορντ με 1-0 στο "Ολντ Τράφορντ" και έπιασε την Μάντσεστερ Σίτι στους 47 βαθμούς και μπήκε για τα καλά στο κόλπο της πρώτης τετράδας.

Για 83 λεπτά, αμφότερες οι ομάδες έχαναν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάζονταν, με το 0-0 να φαντάζει ως το πιο πιθανό αποτέλεσμα, αφού η Γουότφορντ ήταν πολύ σκληρή για να πεθάνει. Τελικά, επτά λεπτά πριν από το τέλος, ο Χουάν Μάτα, με πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ, "λύτρωσε" τους "κόκκινους δαιβόλους", χαρίζοντάς τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Βαρέλα, Μπλιντ, Ρόχο, Φοσού-Μενσά, Σνιντερλέν, Αντέρ Ερέρα, Ματά, Μαρσιάλ, Ντεπάι, Ράσφορντ.

Γουότφορντ: Εουρέλιο Γκόμες, Νιόμ, Πρεντλ, Μπρίτος, Χολέμπας, Ετιέν Καπού, Γουότσον, Μπεχράμι, Αμπντί, Ντίνι, Ιγκάλο.

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής

Τρίτη 1 Μαρτίου 2016

21:45 Νόριτς - Τσέλσι 1-2

(68' Ρέντμοντ - 1' Κένεντι, 45+1' Κόστα)

21:45 Σάντερλαντ - Κρίσταλ Πάλας 2-2

(36' Εντόι, 90+1' Μπορίνι - 61', 67' Γουίκαμ)

21:45 Άστον Βίλα - Έβερτον 1-3

(79' Γκεστέντ - 5' Φούνες Μόρι, 30' Λένον, 60' Λουκάκου)

21:45 Μπόρνμουθ - Σαουθάμπτον 2-0

(31' Κουκ, 79' Αφόμπε)

21:45 Λέστερ - Γουέστ Μπρομ 2-2

(30' Ντρίνκγουοτερ, 45+1' Κινγκ - 11' Ροντόν, 50' Γκάρντνερ)

Τετάρτη 2 Μαρτίου 2016

21:45 Άρσεναλ - Σουόνσι 1-2

(15' Κάμπελ - 32' Ράουτλετζ, 75' Γουίλιαμς)

21:42
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη των αποψινών αναμετρήσεων της Premier League που διεξάγονται στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής.
21:45
Ας δούμε τις συνθέσεις των αναμετρήσεων που ξεκινούν στις 21:45

Στόουκ: Μπάτλαντ, Μπάρντσλεϊ, Κάμερον, Βόλσχαϊντ, Πίτερς, Ιμπουλά, Γουίλαν, Σατσίρι, Αρναούτοβιτς, Αφελάι, Γουόλτερς.
Νιούκαστλ: Έλιοτ, Γιάνμαατ, Λέισελς, Στίβεν Τέιλορ, Ντάμετ, Κόλμπακ, Σέλβεϊ, Βαϊνάλντουμ, Μουσά Σισοκό, Γκουφράν, Μίτροβιτς.
21:47
Οι συνθέσεις των αγώνων που αρχίζουν στις 22.00:

21:50
Έχουν ξεκινήσει τα τρία πρώτα ματς.
21:50
21:53

7'

ΓΚΟΛ! Η Γουέστ Χαμ ανοίγει το σκορ στο ματς με την Τότεναμ! Ο Αντόνιο είναι ο σκόρερ για τους γηπεδούχους
21:57
O Αντόνιο είναι... on fire!
22:01
Σέντρα και στα ματς των 22:00
22:03

15'

ΓΚΟΛ! Η Άρσεναλ ανοίγει το σκορ στο "Emirates" με τον Τζόελ Κάμπελ μετά από σέντρα του Σάντσες
22:06
Δείτε το γκολ του Κοσταρικανού
22:19

32'

ΓΚΟΛ! Η Σουόνσι ισοφαρίζει την Άρσεναλ με τον Ράουτλετζ!
22:35

34'

ΓΚΟΛ! Η Λίβερπουλ ανοίγει το σκορ με τον Άνταμ Λαλάνα!
22:41

40'

ΓΚΟΛ! 2-0 για τη Λίβερπουλ!
23:17

57'

ΓΚΟΛ! 3-0 η Λίβερπουλ με τον Φιρμίνο!
23:18

75'

ΓΚΟΛ! 1-2 η Σουόνσι με τον Γουίλιαμς μέσα στο "Έμιρεϊτς"!
23:27

80'

ΓΚΟΛ! Η Στόουκ ανοίγει το σκορ κόντρα στη Νιούκαστλ!
23:39

90'

Τέλος στις αναμετρήσεις των 21:45.
23:42
ΓΚΟΛ για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που ανοίγει το σκορ στο 83' με τον Μάτα!
23:52
Τέλος σε όλα τα ματς. Αυτά από εμάς. Σας ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, καλή σας νύχτα!